تبیان، دستیار زندگی
خیلی از مبتلایان به چاقی ، از سردردهای میگرنی شكایت دارند. از طرف دیگر هنگام اجرای رژیم لاغری، نگران آن هستند كه كاهش وزن باعث تشدید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چاق ها، بیشتر میگرن دارند

میگرن

خیلی از مبتلایان به چاقی، از سردردهای میگرنی شكایت دارند. از طرف دیگر هنگام اجرای رژیم لاغری، نگران آن هستند كه كاهش وزن باعث تشدید سردرد‌های آنها گردد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند كه چاقی و به ویژه چاقی شكمی، ‌باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و ... می‌شود.

سوال این است كه ارتباطی بین افزایش وزن و سردردهای میگرنی وجود دارد؟

مطالعه‌ای كه توسط محققین دانشگاه كالیفرنیا انجام گرفته، نشان داده است كه خطر ابتلا به میگرن در افراد 20 تا 55 ساله ای كه دارای اضافه وزن و به ویژه چاقی شكمی‌ هستند، افزایش می‌یابد.

در این مطالعه، چاقی شكمی‌ از طریق اندازه‌گیری دور كمر، و چاقی كلی بدن نیز بر اساس نمایه توده بدنی(نسبت وزن به مجذور قد) مورد مطالعه قرار گرفت.

در این مطالعه كه روی بیش از 22 هزار نفر انجام گرفت، افراد مورد مطالعه از نظر ابتلا به میگرن و یا هر نوع سردرد شدید مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این مطالعه نشان داد كه سن، جنس و چگونگی توزیع چربی در بدن از عوامل خطر ابتلا به میگرن هستند.

بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی كه اندازه دور كمر بزرگ‌تری داشتند، نسبت به افرادی كه اندازه دور كمر كمتری داشتند، بیشتر احتمال ابتلا به حملات میگرن را دارا بودند. 37 درصد از زنانی كه دارای چربی اضافه در ناحیه ی شكم بودند، بروز میگرن را گزارش كردند، در حالی كه در مردان 20 درصد بروز میگرن در افرادی كه دارای چاقی شكمی‌بودند گزارش شد كه این ارقام در مقایسه با آنان كه دوركمر متناسب داشتند، بیشتر بود.

چاقی و به ویژه چاقی شكمی‌ در سنین جوانی و میانسالی، به خصوص در خانم‌ ها، خطر بروز حملات میگرنی را افزایش می ‌دهد.

جالب است بدانید چاقی شكمی‌ در زنان پس از حذف اثرات چاقی كلی بدن، بروز حملات میگرنی را به میزان 3/1 برابر افزایش می‌دهد.

نتایج این مطالعه به اهمیت سنین جوانی و میانسالی و شیوع جنسیتی با احتمال ابتلای بیشتر خانم‌ها تاكید دارد. علاوه بر این چاقی و افزایش وزن، به ویژه چاقی شكمی‌ احتمال بروز حملات میگرنی را افزایش می‌دهد.

اما خوشبختانه نتایج مطالعات نشان داده است كه كاهش وزن و به ویژه كاهش چربی شكم برای افراد جوانی كه سابقه ابتلا به میگرن داشته‌اند و به ویژه برای زنان، سودمند خواهد بود. البته ذكر این نكته ضروری است از آنجا كه معمولا افراد چاق دارای یك وابستگی به مواد قندی می‌باشند، نوسانات ناگهانی میزان قند خون اعم از استفاده زیاد از مواد قندی ساده و یا اجرای رژیم‌های سخت كه توام با حذف وعده‌های غذایی و كاهش قند‌خون هستند، باعث تشدید حملات میگرنی می‌شوند.

چاقی و به ویژه چاقی شكمی‌ در سنین جوانی و میانسالی به خصوص در خانم‌ها، خطر بروز حملات میگرنی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر كاهش وزن و رژیم‌های غذایی منطقی كه با كاهش وزن تدریجی و با برنامه منظم همراه هستند، در بهبود حملات میگرنی كمك‌كننده خواهند بود.

دكتر حمیدرضا فرشچی

متخصص تغذیه و فوق تخصص دیابت و چاقی

جام جم

*مطالب مرتبط:

ارتباط افسردگی با چاقی شكمی

چاقی باعث کاهش حافظه می شود

سیبی شکل هستید یا گلابی؟

اندازه دور کمر مهم است

چاقی شکم خطرناک تر است

چاقی شكمی

عوارض چاقی چیست؟

کاهش چربی‌های اضافی شکم

سردردهای ناشی از تغذیه (1) و (2)

غذاهای مرتبط با سردرد

میگرن و تغذیه

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.