سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
امثال من گاهی با سؤالاتی مواجه می‌شویم كه با لحن تحقیر و مسخره‌آمیزی می‌پرسند: آقا سواره (ایستاده) غذاخوری شرعاً چه صورتی دارد؟ با قاشق و چنگال خوردن چطور؟ آیا كلاه لگنی به سر گذاشتن حرام است؟! آیا استعمال لغت بیگانه حرام است؟ ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلاه لگنی حرام است؟!

تصویر

 

امثال من گاهی با سؤالاتی مواجه می‌شویم كه با لحن تحقیر و مسخره‌آمیزی می‌پرسند: آقا سواره (ایستاده) غذاخوری شرعاً چه صورتی دارد؟ با قاشق و چنگال خوردن چطور؟ آیا كلاه لگنی به سر گذاشتن حرام است؟! آیا استعمال لغت بیگانه حرام است؟

 

در جواب اینها می‌گوییم؛ اسلام دستور خاصی در این موارد نیاورده است. اسلام نه گفته با دست غذا بخور و نه گفته با قاشق بخور. گفته به هر حال نظافت را رعایت كن، از این نظر كفش و كلاه و لباس نیز اسلام مد مخصوصی نیاورده است. از نظر اسلام زبان انگلیسی و ژاپنی و فارسی یكی است.

در جواب اینها می‌گوییم؛ اسلام دستور خاصی در این موارد نیاورده است. اسلام نه گفته با دست غذا بخور و نه گفته با قاشق بخور....

اما…

تصویر

اما اسلام یك چیز دیگر گفته است. گفته شخصیت باختن حرام است. مرعوب دیگران شدن حرام است. تقلید كوركورانه كردن حرام است. هضم شدن و محو شدن در دیگران حرام است. طفیلیگری حرام است. افسون شدن در مقابل بیگانه، مانند خرگوشی كه در مقابل مار افسون می‌شود حرام است. الاغ مرده بیگانه را قاطر پنداشتن حرام است. انحراف و بدبختیهای آنها را به نام «پدیده قرن»‌ جذب كردن حرام است. اعتقاد به این كه ایرانی باید جسماً و روحاً و ظاهراً و باطناً فرنگی بشود حرام است؛ چهار صباح به پاریس رفتن و مخرج «را» را به مخرج «غین» تبدیل كردن و به جای «رفتم»، «غفتم» گفتن حرام است!

اعتقاد به این كه ایرانی باید جسماً و روحاً و ظاهراً و باطناً فرنگی بشود حرام است؛

استاد مطهری

تنظیم : بخش ادبیات تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین