سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی باركنا حوله (اسری آیه یكم) هنگامی كه حضرت یعقوب نبی "ع" پس از بازگشت از كنعان به مدت 40 سال به اتفاق قوم خود در صحرای سینا دچار سرگردانی شد پیشقراو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قدس در گذر زمان

سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی باركنا حوله (اسری آیه یكم)

هنگامی كه حضرت یعقوب نبی "ع" پس از بازگشت از كنعان به مدت 40 سال به اتفاق قوم خود در صحرای سینا دچار سرگردانی شد پیشقراولان را برای یافتن نزدیكترین شهر، به شمال صحرای سینا فرستاد.
این پیشقراولان پس از مدتی وحشتزده به صحرای سینا بازگشتند و مشاهدات خود را از شهر بیت المقدس به حضرت یعقوب نبی (ع) كه زعامت و هدایت قوم خود را به عهده داشت، ارائه دادند.
آنان از شهر قدس به عنوان شهر شیر وعسل یاد كردند و مردان آن را بسیار بلند قامت، جنگجو و پر جاذبه توصیف نمودند.
حضرت یعقوب پس از شنیدن گزارش پیشقراولان مدتی سكوت كرد و پس از راز و نیاز با خدای خود طی خطبه ای اهمیت شهر قدس را برای قوم خود تشریح كرد .
حضرت یعقوب تاكید كرد تنها افرادی كه به وحدانیت خدا ایمان دارند و تقوی پیشه سازند می توانند همراه وی به بیت المقدس عزیمت كنند .
از قوم 300 نفره حضرت یعقوب تنها 70 تن با وی همراه شدند و بقیه در صحرای سینا باقی ماندند و به هلاكت رسیدند.
قدس به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی پیوسته در طول تاریخ مورد تاخت و تاز قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای قرار داشت .
در طول نزدیك به 200 قرن حدود 17 حكومت شامل سومریها ، بابلی ها ، آشوری ها ، كلدانیها ، پارسها ، صلیبها، ایوبیها ، مغولها و فاطمی ها ، بر بیت المقدس حكمفرمایی كردند .
این شهر كه در عرض جغرافیایی 42 درجه شمال غربی دریای مدیترانه قرار دارد، از اهمیت خاص برای مسلمانان جهان برخوردار است .
بزرگترین حادثه تاریخ اسلام یعنی حادثه معراج پیامبر در این شهر روی داده است .
 در یك شب تاریخی و جاودانه پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) از قدس شریف به سوی " سدره المنتهی " عروج فرمودند و در آنجابا خدای خود  ملاقات نمودند .
به همین دلیل قدس به عنوان اولین قبله مسلیمن وسر زمین  اسری و معراج جایگاه ویژه ای در قلب  صدها میلیون مسلمان دارد .
ادعای صلیبی ها مبنی بر ولادت حضرت مسیح"ع" در شهر بیت لحم از توابع قدس و ادعای یهودیان مبنی بروجود هیكل سلیمان در زیر مسجد الاقصی بعد جهانی دیگری به بیت المقدس بخشید .
این شهر پیوسته كانون جنگهای متعددی  میان مسلمانان و صلیبی ها و مسلمانان و مغولها بود كه برای قرنها آرامش و امنیت را از این شهر تاریخی سلب كرد .
از اواخر قرن 19 میلادی به دلیل بروز برخی فاكتورهای سیاسی اقتصادی و امنیتی خاورمیانه؛ قدس، بویژه بیت المقدس شدیدا مورد توجه قدرتهای جهانخوار آن زمان یعنی  بریتانیا و فرانسه قرار گرفت .
احداث كانال سوئز كه دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل می كند ابعاد جدیدی به این منطقه پر آشوب بخشید .
این كانال در سال 1889 توسط مهندسان فرانسوی حفر شد و بعدها انگلیس بخش زیادی از سهام آن را خریداری كرد .
تا پیش از احداث كانال سوئز كشتی های تجاری بریتانیا و فرانسه مجبور بودند از اقیانوس هند تا اقیانوس اطلس مسافتی در حدود 17 هزار و 800 مایل دریایی را طی كند .
این وضعیت به لحاظ اقتصادی و امنیتی برای دو قدرت نظامی و اقتصادی آن زمان مقرون به صرفه نبود .
با حفر كانال سوئز این مسافت به كمتر از 8 هزار مایل دریایی رسید به همین دلیل انگلیس و فرانسه در صدد یافتن  ژاندارمی برای حفاظت از كانال سوئز بر آمدند .
بعد دوم پیدایش اولین چاه نفت در منطقه خاورمیانه بود .
با حفر اولین چاه نفت توسط مهندس "ویلیام ناكس دارسی" انگلیسی در مسجد سلیمان دو كشور انگلیس و فرانسه احساس كردند كه خاورمیانه برروی دریایی از نفت قرار دارد .

انگلیسی ها درادامه  جستجوهای  خود به چاه های نفت جدیدی در صحرای نقب واقع در جنوب بیت المقدس ونیز رفح دست یافتند كه عزم آنان را برای تسلط كامل بر قدس شریف  و فلسطین جزم كرد .
عامل سوم افزایش موج اسلام گرایی در منطقه خاورمیانه بود كه پس از سال 1916 و وقوع انقلاب بزرگ عربی كه به سرنگونی امپراطوری غیر عربی عثمانی منجر شد صورت گرفت.
این عامل موجب تشدید روحیه بیگانه ستیزی در منطقه شد كه هم فرانسه و هم انگلیس را به اتخاذ تدابیر جدیدی برای تغییر ساختار سیاسی و جغرافیایی منطقه و تغییر چهره اسلامی قدس واداشت .
بعد دیگر انقلاب اكتبر 1917 شوروی بود كه به پدید آمدن یك قدرت مزاحم جدیدی برای استعمارگران انگلیس و فرانسه منجر شد .
از بد حادثه دو سال پس از انقلاب شوروی یعنی در سال 1919 اولین حزب كمونیست عربی در قلب فلسطین یعنی شهر بیت المقدس تشكیل شد .
ایجاد پایگاه كمونیستی در منطقه هلال خصیب به طور طبیعی منافع انگلیس و فرانسه را به شدت مورد تهدید قرارمی داد .
این عوامل به ارائه طرح جدیدی موسوم به "سایكس پیكو" برای تغییر ساختار خاورمیانه و اشغال قلب تپنده جهان اسلام یعنی بیت المقدس و ایجاد وطنی برای یهودیان منجر شد .
از سال 1918 كه نبرد فرسایشی میان نیروهای عرب و انگلیس آغاز شد فرانسه وانگلیس به تدریج نفوذ خود را درخاورمیانه گسترش داد ندومنطقه را بین خود تقسیم كردند .
این نیرد تا سال 1948 كه رسما رژیم صهیونیستی اعلام موجودیت كرد منجر به اشغال بخش غربی بیت المقدس شد .
ارتباط شرق و غرب این شهر مقدس كه اولین قبله مسلمانان جهان بشمارمی رود قطع شد و  رژیم صهیونیستی درجنگ ژوئن1967 بخش شرقی بیت المقدس را نیز اشغال كرد .
در سال 1969 صهیونیست ها در اقدامی اهانت آمیز مسجد الاقصی را به آتش كشیدند كه خشم ملتها ی مسلمان را به همراه داشت .
از سال 1969 تا سال 1979 میلادی یعنی زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تقریبا قضیه بیت المقدس به تدریج رو به فراموشی نهاد .
دراین سال بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی "رض" روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نام نهادند.
دراین روز به یاد مظلومیت ملت فلسطین ومحكومیت رژیم صهیونیستی ،مسلمانان سراسر جهان خشم و انزجار خود را علیه اشغالگران قدس ابرازمی دارند .

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین