سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نی: مسایل پیش از المپیك اثر سوء بركشتی گذاشت برای اولین بار جوانان برآمریكا غلبه كردند مدیران تیم ملی باید انتخابی را بپذیرند فدراسیون كشتی پس از بازیهای المپیك آتن درصدد برنامه‌ریزی برای بازیهای آسیایی دوحه و المپیك پكن برآم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفت‌وگوی تفصیلی ایسنا با طالقانی:

مسایل پیش از المپیك اثر سوء بركشتی گذاشت
برای اولین بار جوانان برآمریكا غلبه كردند
مدیران تیم ملی باید انتخابی را بپذیرندفدراسیون كشتی پس از بازیهای المپیك آتن درصدد برنامه‌ریزی برای بازیهای آسیایی دوحه و المپیك پكن برآمده است. فدراسیون سخت در تلاش است تا با حفظ همان كادر المپیك به كار خود ادامه دهد، گرچه در این بین مشكلاتی نیز وجود دارد. محمدرضا طالقانی رییس فدراسیون كشتی در رابطه با مسایل روز كشتی كشور در گفت‌وگوی تفصیلی پاسخگوی سوالات خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بود. وی در این گفت‌وگو به تشریح وضعیت كادر فنی تیم‌های ملی و شرح وظایف مدیران، نحوه‌ی انتخاب مربیان تیم‌های ملی، برگزاری مسابقات انتخابی، برنامه‌های فدراسیون تا بازی‌های آسیایی قطر، تغییر و تحولات كمیته‌ی ملی المپیك، تشكیل سازمان تیم‌های ملی، وضعیت مالی فدراسیون، انتخابات هیات‌های كشتی تهران و مازندران و مسایل مختلف دیگر پرداخت.

طالقانی در خصوص روابط بین كمیته‌ی ملی المپیك و فدراسیون كشتی پیش از المپیك آتن اظهار كرد: فدراسیون كشتی به خاطر این كه به هدفش برسد، همیشه از همه‌ی دستگاه‌های ذیربط كه كمكش كرده‌اند تشكر كرده است. زمانی كه كار بزرگی در حال انجام باشد، اختلاف نظر بوجود می‌آید، كمیته‌ی ملی المپیك هم به دلیل این كه كلیه‌ی هزینه‌های ما را تقبل كرده بود، اظهار نظراتی می‌كرد كه حقش هم بود چون این موارد در اساسنامه‌ی آنها گنجانده شده است. اما من آدمی نیستم كه زمانی با یك نفر كار می‌كنم، ضعف‌هایش را بگویم و تنها انتقاد كنم، چون انتقاد بدون پیشنهاد كار آدم‌های ضعیف است. هر چه بوده گذشته است اما مسایل پیش از المپیك اثر سوء خود را بر روی كشتی گذاشت ولی در نهایت هاشمی طبا و افشارزاده در حد توانشان به كشتی كمك كردند كه تشكر می‌كنم.

طالقانی با اشاره به تغییرات جدید كمیته‌ی ملی المپیك تصریح كرد: در شرایط فعلی اعضای كمیته‌ی ملی المپیك و سازمان تربیت بدنی با یكدیگر هماهنگ شده‌اند و این چیزی بود كه من از خیلی وقت پیش دوست داشتم وجود داشته باشد تا در پیشرفت كشتی و ورزش نقش بیشتری داشته باشند. گروه جدید نیز باید كار خود را شروع كند تا در مورد عملكردش اظهار نظر كرد اما در كل زمانی كه مجموعه‌ها با یكدیگر هماهنگ هستند، كارها بهتر پیش می‌رود.

وی در رابطه با وضعیت كادر فنی تیم‌های ملی كشتی بزرگسالان در سال جاری گفت: سمت مدیر فنی را به این دلیل برگزیدیم تا شاید برخی‌ها كه علاقه ندارند به عنوان مربی بر روی تشك به فعالیت بپردازند به عنوان مدیر همكاری كنند، زمانی كه یك مدیر بر كارش اشراف كامل داشته باشد، نیازی به سرمربی احساس نمی‌شود. اما با شرح وظایفی كه مشخص كرده‌ایم، مربیان تیم ملی توسط مدیر و با هماهنگی فدراسیون پس از مسابقات لیگ و انتخابی انتخاب می‌شوند. 13 مورد در شرح وظایف مدیر تا به حال در نظر گرفته شده است از جمله وظایف مدیر می‌توان به برنامه‌ریزی برای مربیان و تشكیل اردوها و همچنین انتخاب كشتی‌گیران برای سفرهای برون مرزی اشاره كرد. همچنین مدیر تیم‌ ملی رابطه‌ی تنگاتنگی با فدراسیون كشتی خواهد داشت و وظایف در نظر گرفته شده را با هماهنگی فدراسیون به طور كامل انجام خواهد داد. یكی از وظایف مدیر نیز این است كه قانون انتخابی فدراسیون كشتی را بپذیرد و این قانون برای همیشه پابرجا خواهد بود.

همچنین در صحبتی كه با مدیران تیم‌های ملی داشته‌ایم، قرار بر این شد تا مربیان رده‌های مختلف به طور زنجیروار متصل باشند، به طوری كه مربی نوجوانان در جوانان و مربی جوانان در بزرگسالان حضور داشته باشند.

طالقانی در رابطه با تشكیل كمیته‌ی فنی به خبرنگار ایسنا گفت: زمانی كه نفرات برتر در مسابقات انتخابی مشخص می‌شوند، نیازی به تشكیل كمیته‌ی فنی نیست اما با این حال 3 نفر را به عنوان كمیته فنی در نظر گرفته‌ایم تا بر مسابقات نظارت كنند كه نفرات مورد نظر در سال‌های اخیر از كشتی دور نبوده‌اند.

رییس فدراسیون كشتی در رابطه با مراحل در نظر گرفته شده برای مسابقات انتخابی گفت: به جز نفرات تیم ملی هیچ كشتی‌گیری بدون مسابقه به مرحله‌ی نهایی تیم ملی راه نخواهد یافت. همچنین برای احترام به نهادهای مختلف اجازه داده‌ایم تا با یك تیم در مرحله‌ی دوم انتخابی شركت كنند كه این كار باعث رونق و اهمیت مسابقات مختلف نظیر كارگران و دانشگاه‌ها می‌شود. همچنین به استا‌ن‌ها و نهادها نیز ابلاغ كرده‌ایم كه با برگزاری مسابقه‌ی انتخابی نفرات برتر خود را به مسابقات انتخابی بفرستند كه در واقع با این كار مسابقات استانی نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای برای كشتی‌گیران پیدا می‌كند و اگر كشتی‌گیری در مسابقات استانی كشتی نگیرد و هیات استان قصد استفاده از وی داشته باشد، فدراسیون اجازه‌ی حضور آن كشتی‌گیر را نمی‌دهد.

وی در خصوص حضور پرتعداد كشتی‌گیران در مرحله‌ی نهایی تیم ملی گفت: پس از گذر از فیلترهای مختلف، 11 نفر حق شركت در مرحله‌ی نهایی را دارند كه شاید با كسب دو عنوان توسط یك كشتی گیر در مسابقات مختلف، این تعداد كاهش یابد. مسابقات انتخابی نیز طبق قانون جدید فیلا انجام خواهد شد و هر كشتی‌گیر 3 تا 4 كشتی خواهد گرفت كه تعداد كشتی‌ها نیز زیاد نخواهد بود. در جام جهانی فرنگی، جوانان ما 3 كشتی در یك روز گرفتند و این موضوع مشكلی ایجاد نخواهد كرد.

طالقانی در رابطه با تشكیل سازمان تیم‌های ملی به ایسنا گفت: تمام كارهای سازمان تیم‌های ملی انجام شده اما به خاطر این كه هنوز هیات رییسه تصویب نكرده است،‌ آن را به اجرا نگذاشته‌ایم. ضمن این كه چون ممكن است در برخی كارها تداخل بوجود آید فعلا صبر كرده‌ایم تا این كار را با نظر مدیر تیم ملی انجام ‌دهیم. در واقع مثلث فدراسیون، كمیته‌ی مربیان و سازمان تیم‌های ملی می‌تواند كمك مدیر تیم ملی باشد تا كارها سبك‌تر شود اما چون تشكیل این سازمان را تجربه نكرده‌ایم، كمی صبر كرده‌ایم تا با كمتر شدن كارها و پایان لیگ، در مورد آن در هیات رییسه تصمیم‌گیری كنیم.

وی با اشاره به اساسنامه‌ی كمیته‌ی مربیان و پیشنهاد مربیان ملی توسط این كمیته تصریح كرد: به خاطر این كه 60 سال كمیته‌ی مربیان فعال نبوده، تصمیم گرفتیم به آنها بها دهیم تا این كار را انجام دهند اما چون كمیته‌ی مربیان تازه تشكیل شده است، كارهای بسیاری برای انجام دادن دارند. همچنین پیشنهاد مربیان تیم ملی به فدراسیون در اساسنامه‌ی آنها وجود ندارد و قرار بر این است تا كمیته‌ی مربیان فعلا به موارد درج شده در اساسنامه‌ بپردازد. زمانی كه این كمیته بیشتر جا افتاد، تفویض اختیار می‌كنیم و وظایف بیشتری را به آن محول خواهیم كرد.

رییس فدراسیون كشتی در رابطه با عدم اجرای برخی از برنامه‌های فدراسیون كشتی نظیر جام موحد گفت: برنامه‌ریزی فدراسیون كشتی بر اساس بودجه‌اش است و ما برای پیشرفت كشتی تصمیم به برگزاری جام‌هایی نظیر موحد گرفتیم. برگزاری این مسابقات را منوط بر آن گذاشتیم تا اداره‌ی تربیت بدنی بابلسر احداث سالن این شهر را به پایان برساند و پس از آن جام را برگزار كنیم اما این سالن آماده نشد. البته با وجود این كه برخی كارها را انجام ندادیم، موارد دیگری كه در دستور كار نبوده را به انجام رساندیم. برای مثال جام آسیایی را قرار نبود برگزار كنیم و درخواستی نیز از سوی كشورهای آسیایی برای حضور در این مسابقات صورت نگرفته بود اما این مسابقات برگزار شد. همچنین برگزاری دو جام دیگر به دلیل عدم استقبال تیم‌های خارجی به خاطر بازی‌های المپیك، برگزار نشد اما جام امامعلی حبیبی را با حضور قهرمانان سنگین وزن جهان برگزار خواهیم كرد.

طالقانی در رابطه با برنامه‌ریزی برای تیم‌های ملی جوانان در یك سال اخیر گفت: برنامه‌ریزی برای جوانان را از قبل شروع كرده بودیم اما به خاطر حضور تیم ملی بزرگسالان در المپیك وقفه‌ای در آن بوجود آمد. با پایان المپیك، برنامه‌ای را تا مسابقات جهانی سال 2006 جوانان تنظیم كرده‌ایم و برنامه‌ی نوجوانان را نیز هفته‌ی آینده اعلام می‌كنیم. پس از مسابقات انتخابی نیز 6 تیم در آزاد و 3 تیم در فرنگی را زیر نظر خواهیم گرفت تا در برنامه‌ریزی دو ساله‌ی ما برای آسیایی قطر قرار گیرند.

طالقانی با اشاره به نتایج خوب تیم ملی جوانان ـ امید در جام جهانی كشتی فرنگی افزود: برای اولین بار تیم كشتی فرنگی ایران بر آمریكا غلبه كرد كه نتیجه‌ی قابل توجهی است. این تیم رها نخواهد شد و برنامه‌های تا سال 2006 را برای آنها به اجرا در خواهیم آورد.

وی با اشاره به حضور فعال تیم‌های باشگاهی در لیگ ایران، در رابطه با عدم حضور علیرضا حیدری دارنده‌ی شش مدال جهانی و المپیك در این مسابقات گفت: خود علیرضا حیدری باید در این مورد پاسخگو باشد. وی بدلیل این‌كه گرفتار برخی كارهای شخصی بود، در دور رفت كشتی نگرفت اما با كمتر شدن مشكلاتش و گذر زمان نسبت به المپیك، چون كشتی را دوست دارد فكر می‌كنم دوباره تمریناتش را شروع كند و در دور برگشت كشتی بگیرد. همچنین حضور حیدری در مسابقات سنگین وزن‌ها بهترین موقعیت است تا با حریفان نام آشنای جهانی مبارزه كند.

طالقانی با اشاره به انتخابات هیات كشتی تهران و روی كار آمدن گرشاسبی، درخصوص حضور خود در انتخابات مازندران به خبرنگار ایسنا گفت: به گرشاسبی اعتقاد دارم چرا كه در كار مدیریتی موفق بوده است. رحیم جدی نیز در حد توانش طی این یازده سال كار كرد كه تنها به دلیل مشغله‌ی كاری جایگاهش را با جایگاه دیگری كه بالاتر است عوض كرد. در خصوص شركت در انتخابات كشتی مازندران باید گفت كه تنها برای احترام به كشتی مازندران و بسیار مهم بودن كشتی این استان، در انتخاب شركت می‌كنم و حرف و حدیث‌هایی كه برخی‌ها به وجود آورده‌اند، صحت ندارد. پس از انتخابات تهران نیز برخی‌ها گفتند كه طالقانی در انتخاب گرشاسبی دخیل بوده است. اگر حتی یك نفر از رای دهندگان چنین حرفی را بزند، آنگاه حرف آن عده را می‌پذیرم.

رییس فدراسیون كشتی در رابطه با دادن قول قهرمانی در المپیك گفت: من به شخصه از عملكرد كشتی در المپیك راضی بودم چرا كه 3 مدال از 7 مدال نتیجه‌ی بسیار خوبی است و در فرنگی نیز موفق بودیم. این حرف من به خاطر پتانسیل كشتی ایران بود و اگر دبیر و حاجی زاده كشتی‌های خود را می‌گرفتند، یا خدایی مدال می‌گرفت، به این هدف نزدیك‌تر می‌شدیم. تنها مساله‌ی موجود این بود كه طلا نداشتیم و كسب یك یا دو مدال طلا خواسته‌ی بسیار زیادی از كشتی ما نیست. كشتی فرنگی نیز برای اولین بار نشان داد كه می‌تواند دو مدال كسب كند كه كسب مدال در فرنگی در 50 سال اخیر تنها دو بار اتفاق افتاده است.

وی در خصوص وضعیت مالی فدراسیون كشتی در سال جاری گفت: در سال جاری مشكل مالی نداشته‌ایم و تنها مساله‌ این بود كه تا آبان ماه یك ریال هم نتوانستیم از اسپانسر خود بگیریم. ضمن این كه برنامه‌های ما تابحال توسط سازمان و كمیته‌ی ملی المپیك انجام شده و در برنامه‌ی آتی خود بخش‌هایی كه مربوط به كمیته‌ی ملی المپیك و فدراسیون می‌شود را مجزا كرده‌ایم و بودجه‌ی آنها را هم در نظر گرفته‌ایم.

طالقانی ادامه داد: برنامه‌ریزی دو ساله و چهار ساله‌ی خود را انجام داده‌ایم. اولین فدراسیونی بودیم كه برنامه‌های خود را تا 2006 قطر ارائه كرده‌ایم و فكر می‌كنم با حمایت سازمان تربیت بدنی و هماهنگ بودن كمیته‌ی ملی المپیك با این سازمان هیچ مشكلی بوجود نیاید. تنها نكته‌ی مهم اجرای دقیق برنامه‌ریزی انجام شده است. نكته‌ی دیگر این است كه هر چه در برنامه‌ها بر روی جوانان سرمایه‌گذاری كنیم به پیشرفت نزدیك‌تر می‌شویم.

رییس فدراسیون كشتی در پایان خاطر نشان كرد: اجرای برنامه‌ها مستلزم همكاری استان‌ها است. كشتی‌گیران نیز باید بدانند كه تنها از طریق انتخابی می‌توانند به پیراهن تیم ملی برسند و لازم است از مسابقات استانی خود شروع كنند. هر كشتی‌گیری كه در انتخابی‌ها موفق نشود باید برای سال آینده برنامه‌ریزی كند. از مطبوعات نیز به خاطر حمایت‌های خوبشان از كشتی تشكر می‌كنم كه باعث گرم شدن تنور این ورزش شده‌اند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین