تبیان، دستیار زندگی
ناخن‌ها از اجزای مهم بدن هستند كه علاوه بر اثرات حفاظتی، از جهات دیگری نیز اهمیت دارند، بنابراین رشد مناسب و سلامت ناخن‌ها باید همواره مورد توجه قرار...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌های رسیدن به ناخن های سالم

ناخن

ناخن‌ها از اجزای مهم بدن هستند كه علاوه بر اثرات حفاظتی، از جهات دیگری نیز اهمیت دارند، بنابراین رشد مناسب و سلامت ناخن‌ها باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

ظاهر نامناسب ناخن‌ها می‌تواند حاكی از بیماری‌های مهم جسمی باشد كه البته در این میان بدفهمی‌های مختلفی نیز وجود دارد.

آیا مصرف ژلاتین، ناخن‌ها را سالم نگه می‌دارد؟

ژلاتین از فرآیندهایی كه روی كلاژن (كلاژن پروتئین مهمی است كه انعطاف‌پذیری پوست را تامین می‌كند)، غضروف، تاندون‌ها و... صورت می‌گیرد، به دست می‌آید.

ناخن‌های دست و پا از كراتین ساخته می‌شوند. هر چند كراتین یك پروتئین ساختاری است، ولی با ژلاتین هیچ ارتباطی ندارد، بنابراین خوردن ژلاتین یا مالیدن آن روی ناخن‌ها هیچ تاثیری بر آنها ندارد.

آیا ظاهر ناخن‌ها نشانه ی سلامتی است؟

این مطلب در بعضی موارد صحیح است. ظاهر ناخن‌، نشان‌دهنده بعضی بیماری‌های شایع و مهم است، اما بسیاری از بیماری‌های مهم، تغییری در ظاهر ناخن‌ ایجاد نمی‌كنند.

آیا رشد ناخن‌ها بعد از مرگ ادامه می‌یابد؟

طی چند روز اول بعد از مرگ، ناخن‌ها بیشتر به چشم می‌آیند، ولی علت آن رشد ناخن‌ها نیست، بلكه به علت از دست رفتن آب بدن، نوك انگشتان به سمت عقب پسرفت می‌كنند و ناخن‌ها به ظاهر بلندتر به نظر می‌رسند. همچنین تخریب ناخن‌ها نسبت به سایر بافت‌های بدن كندتر است. همین اتفاق در مورد موها پس از مرگ نیز صادق است.

آیا قارچ ناخن را باید همیشه درمان كرد؟

عفونت‌های قارچی ناخن‌ها حدود 5 درصد انسان‌ها را مبتلا می‌كنند. بیشتر مردم به علت زیبایی، خواستار درمان قارچ ناخن هستند. در عفونت قارچی، ناخن‌ها ضخیم شده و ممكن است رنگ‌پریده یا شكننده شوند. ظاهر ناخن‌ها ممكن بسیار نامناسب گردد، ولی این بیماری به ندرت جدی می‌شود. در صورتی كه بیماری دردناك باشد، یا فرد مبتلا دیابتی باشد، باید عفونت‌ قارچی وی حتما درمان شود، زیرا در غیر این صورت ممكن است عفونت قارچی منجر به زخم‌های عمیق‌تر شود.

ظاهر ناخن‌های سالم چگونه است؟

انسان‌های سالم معمولا ناخن‌هایی با ظاهر سالم دارند. البته بسیاری از بیماران نیز ناخن‌هایی سالم دارند. ناخن‌های سالم از نظر ظاهری صاف، یك‌شكل و یكرنگ هستند و در سمت پایین آنها ماهك دیده می‌شود. البته ظاهر ناخن افراد مختلف می‌تواند با هم متفاوت باشد. شیارهای عمودی، نوارهای تیره و صاف یا برآمده بودن مختصر ناخن در افراد سالم دیده می‌شود.

رشد ناخن‌ها باید تا چه اندازه سریع باشد؟

رشد ناخن در افراد مختلف متفاوت است. اگر ناخن دست بیفتد، حدود 6 ماه طول می‌كشد تا ناخن جدید به اندازه ناخن اول برسد. این زمان برای ناخن‌های پا 12 تا 18ماه است.

رشد ناخن‌ها در كودكان و خانم‌های حامله سریع‌تر و در بعد از 20 سالگی و در طول دوره ی شیردهی، كندتر است.

چه بیماری‌هایی شكل و ظاهر ناخن‌ها را تغییر می‌دهند؟

وضعیت‌هایی چون سرطان ریه، فیبروز ریه و فیبروز كیستیك می‌توانند باعث قاشقی‌شكل شدن ناخن‌ها شوند. در این حالت ناخن كمی از بستر خود بلند می‌شود و شكل مدور به خود می‌گیرد. افرادی كه به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند، دچار فرورفتگی و ضخیم‌شدگی ناخن‌ها می‌شوند. این افراد شانس بیشتری برای ابتلا به آرتریت پزوریاتیك دارند.

عفونت دریچه قلب وضعیت جدی است كه تشخیص آن بسیار دشوار است. ظاهر شدن خطوط قرمزرنگ در زیر ناخن‌ها می‌تواند نشان دهنده آندوكاردیت باشد.

رنگ‌پریده بودن بستر ناخن‌ها نشان دهنده كم‌خونی است.

بعضی وقت‌ها با مشاهده شیارهای عرضی یا كنگره‌دار شدن ناخن‌ها می‌توان گفت كه شخص از چند ماه قبل بیمار بوده است. هر چه خطوط به ریشه ناخن نزدیك‌تر باشد، بیماری در زمان نزدیك‌تری نسبت به حال اتفاق افتاده است (مثلا 1 تا 2 ماه)‌ و اگر شیار به نوك ناخن نزدیك‌تر باشد، فرد در 5 یا 6 ماه قبل بیمار بوده است.

البته باید دانست كه ظاهر ناخن‌ها راه مناسبی برای تشخیص بیماری نیست، زیرا مواردی كه گفته شد فقط در بعضی از افراد دیده می‌شود. همچنین برای تشخیص بیماری‌ها، راه‌های خیلی بهتری وجود دارد.

روش‌های اصولی و درست حفظ سلامت ناخن‌ها كدامند؟

ناخن از اجزای مهم بدن است و از آنجایی كه از نظر زیبایی نیز مورد توجه است، باید در حفظ سلامت آن بكوشیم.

بنابراین سعی كنید همواره آنها را تمیز نگه دارید و به موقع آنها را كوتاه كنید.

در صورتی كه شغل شما طوری است كه امكان آسیب رسیدن به ناخن‌ها حین كار وجود دارد، از دستكش استفاده كنید.

از لاك‌پاك‌كن، بیش از دو بار در ماه استفاده نكنید، زیرا باعث خشكی ناخن شده و آنها را شكننده می‌كند.

در صورتی كه می‌خواهید ناخن‌های خود را آرایش كنید، به آرایشگاهی مراجعه كنید كه از وسایل استریل استفاده می‌كند، یا در صورت امكان وسایل شخصی خود را همراهتان ببرید.

شكننده شدن در اثر خشك شدن ناخن، به علت زندگی در محیط خشك یا استفاده مكرر از لاك‌پاك‌كن است و كمتر به علت پروتئین ناكافی غذا یا كمبود دیگر مواد مغذی اتفاق می‌افتد (یك بدفهمی دیگر!). در این مواقع استفاده از مرطوب‌كننده‌ها موثر است.

بدفهمی‌ها و همچنین روش‌های مختلف مراقبت از ناخن كه موجب صرف وقت و هزینه اضافی می‌شوند، بسیارند.

باید بدانید كه شما نمی‌توانید تغییر زیادی در ظاهر ناخن‌های خود ایجاد كنید.

اگر نگران هستید كه ظاهر ناخن‌های شما مربوط به بیماری خاصی است، حتما با پزشك مشورت كنید و هیچ وقت ناخن‌های خود را نجوید!

دكتر آزاده شیروانی – جام جم

*مطالب مرتبط:

بلند کردن ناخن دردسر دارد

اصول مراقبت از ناخن

مراقبت از ناخن‌ها

ساختمان و عملكرد ناخن

به ناخن هایتان توجه كنید !

ناخن های انگشت دست

ناخن ‌های خطرناک

مقابله با ناخن های شکننده

اگر ناخن پا در گوشت فرو برود...

آیا هر نوع تغییری در خال ها و ناخن ها...

انواع بیماری های ناخن

ناخن خشك ها مراقب باشند !

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.