سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سفیر ایران در چین با بیان این که استقبال مردم از بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، فوق‌العاده و امیدوارکننده است، دلیل حضور این جمعیت مشتاق را علاقه‌مندی به کتاب، مطالعه و تحقیق ذكر کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضور فوق‌العاده مردم در نمايشگاه امیدوارکننده است
حضور فوق‌العاده مردم در نمایشگاه امیدوارکننده است

سفير ايران در چين با بیان این که استقبال مردم از بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، فوق‌العاده و امیدوارکننده است، دلیل حضور این جمعیت مشتاق را علاقه‌مندی به کتاب، مطالعه و تحقیق ذكر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دكتر جواد منصوري طی مسافرت سه روزه خود به ایران و در حاشیه نشستی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به مناسبت نقد و بررسی اثرش با عنوان «آشنایی با انقلاب اسلامی» برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار «ایبنا» از حضور بی‌مثال ایرانیان در نمایشگاه کتاب به عنوان حرکتی فوق‌العاده و امیدوارکننده به آینده فرهنگی کشور یاد کرد.

 

وی افزود: برخلاف برخی نظریات که بدون تحقیق و مطالعه انجام می‌شود و نتایج درستی را به دست نمی‌دهد، اکثر مردم ایران اهل کتاب و مطالعه‌اند. ما دانشجویان و محصلان زیادی داریم و می‌بینیم که چگونه دسته دسته گروه‌ها برای بازدید از نمایشگاه و خرید کتاب از نقاط گوناگون ایران به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌آیند.

سفیر ایران در کشور چین خاطرنشان کرد: جای خالی چنین نمایشگاهی با این وسعت و عظمت در سایر شهرها و استان‌های ایران خالی است.

منصوري با مقایسه حرکت‌های فرهنگی دو کشور ایران و چین بیان داشت: اگرچه در کشور چین، استفاده از اینترنت، خواندن مجلات و نشریات و مراجعه به سینما تا حد زیادی جازیگزین مطالعه شده، اما هنوز هم کتاب در آنجا زیاد است.

وی با اشاره به این که در نمایشگاه‌های کتاب کشور چین نیز شرکت داشته است، بیان کرد: در نمایشگاه‌های کتاب کشور چین در مقایسه با کشور ما، افراد کمتری شرکت می‌کنند. در آنجا نیز معمولا در کنار نمایش کتاب، فروش کتاب نیز صورت می‌گیرد. بهای کتاب نسبت به میزان درآمد مردم بالاتر است و با وجود جمعیت زیاد، شمارگان کتاب‌هایشان خیلی زیاد نیست.

نویسنده کتاب «آمریکا و خاورمیانه» دلیل این موضوع را در میزان افراد باسواد کشور چین دانست و اظهار کرد: تنها حدود ۶۵ درصد از مردم چین باسوادند. شاید هم بالا بودن هزینه تهیه کتاب از دیگر دلایل این امر باشد.

وی با تأکید بر این که در کشور ما کارهای بزرگی در زمینه کتاب انجام شده است، گفت: باید در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب در خارج از ایران، حضور فعال‌تری داشته باشیم و بیش از پیش فرهنگ و تمدن ایرانی‌مان را به دنیا معرفی کنیم.

منصوري با بیان این که شناخت کشورهای دیگر نسبت به ایران بسیار ضعیف است، گفت: دلیل این موضوع ضعف ارتباط ما با دیگر کشورها و تبلیغات نامناسبي است که از سوی رسانه‌های بین‌المللی به صورت مداوم علیه ایران صورت می‌گیرد که آن هم ناشی از تصمیمات سیاسی دشمنان ماست. آنها می‌خواهند چهره‌ای نادرست از ایران و ایرانیان را در جهان ترسیم کنند.

وی با اشاره به حضور ناشران عربی اکثر کشورهای عرب‌ زبان در نمایشگاه بین‌المللی تهران تصریح کرد: اين حضور، حرکت بسیار خوبی است، اما باید تدابیری بیندیشیم که ناشران دیگر کشورهای جهانی نیز بیشتر در این عرصه حضور يابند.

وی افزود: نمایشگاه امسال در مقایسه با دوره‌های قبل، گسترده‌تر و متنوع‌تر بود ولی به‌ظاهر از لحاظ برنامه‌ریزی و امکانات قبلی برای حضور مردم پیش‌بینی‌هایی بیشتری باید صورت گیرد تا رفت و آمد به ویژه با اتومبیل‌های شخصی با مشکل کمتری انجام شود.

از جمله تألیفات این نوسنده می‌توان به کتاب‌های «سیاست و نهادهای اجتماعی»، «سیر تکوینی انقلاب اسلامی»، «آمریکا و خاورمیانه»، «استعمار فرانو؛ نظام سلطه درقرن بیست و یکم» و «آشنایی با انقلاب اسلامی» اشاره کرد.

بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی تهران امروز(بیست و ششم ادریبهشت) در مصلای امام خمینی(ره) به فعالیت‌ ده روزه خود پایان می‌دهد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین