سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
روایات بسیاری در شدت عقوبت کمک به ترک کننده نماز رسیده است. از آن جمله پیامبر اکرم(ص) می فرماید: کسی که ترک کنندهء نماز را...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کمک به تارک نماز

نماز

خرید کتاب گناهان کبیره از فروشگاه اینترنتی تبیان را به شما عزیزان توصیه می کنیم. در زیر تکه برگزیده از این کتاب را آورده ایم.

کمک به تارک نماز

روایات بسیاری در شدت عقوبت کمک به ترک کننده نماز رسیده است. از آن جمله پیامبر اکرم(ص) می فرماید: کسی که ترک کننده ی نماز را با دادن طعامی یا لباسی یاری کند مثل این است که هفتاد پیامبر را کشته که اول آنها آدم و آخر آنها محمد(ص) است. و نیز فرمود: کسی که جرعه آبی به تارک الصلوة بدهد مثل این است که با من و جمیع پیغمبران طرف شده و جنگ کرده است. 

ظاهراً مراد از این قبیل اخبار موردی است که اعانت و احسان سبب جرأت بر ترک نماز شود و شکّی نیست در اینکه احسان به معصیت کار هرگاه موجب تجرّی و استمرارش برگناه گردد حرام است و از باب نهی از منکر ترک آن واجب است. بنابراین اگر کمک به تارک الصلوة موجب جرأتش بر ترک نماز نشود بطوریکه اعانت کردن و نکردن در ترک تأثیری نداشته باشد معلوم نیست مورد این روایات باشد و گاه می شود که اعانت و احسان سبب ترک گناه و موجب نماز خواندنش می شود و شکی نیست که در این صورت اعانتش بسیار خوب بلکه در پاره ای موارد واجب نیز می باشد.

رسول خدا(ص) فرمود: کسی که نماز واجبی را پس از گذشـتن از وقتش بخواند آن نماز بالا میرود در حالیکه تاریک و وحشـــت آور است و به خواننده خود میگوید مرا ضایع ساختی خدا تو را ضایع سازد چنانچه مرا ضایع کردی.

 

ترک نماز چند قسم است:

1- ترک نماز به طور کلی از روی انکار- یعنی نماز را واجب خدائی نمی داند و بجا آوردنش را بر خود حتم نمی بیند و چنانکه گذشت چون منکر ضروری دین است کافر شده و در حقیقت انکار خدائی حضرت آفریدگار و رسالت خاتم الانبیاء و قرآن مجید کرده است چنین شخصی است که به عذاب ابدی دچار و راه نجاتی برایش نیست.

2- ترک نماز بطور کلی- اما نه از روی انکار است بلکه بواسطه مسامحه کاری و کم اعتنائی به امور اخروی و اشتغال به شهوات و امور دنیوی است و این قسم از ترک نماز موجب فسق است و گناه کبیره ای مرتکب شده و بعضی از روایات و آیاتی که در شدت عقوبتش رسیده ذکر شد. چنین شخصی اگر با ایمان از دنیا برود پس از معذّب شدنش به عذابهایی که بر ترک نماز رسیده نجاب می یابد لکن با ایمان رفتن تارک الصلوة بسیار بعید و مشکل است زیرا ظرف ایمان قلب است و آن به سبب گناهان تاریک و سخت می گردد و تدریجاً نور ایمان را را محور می کند مگر آنکه فضل خدا او را یاری کرده به برکت دوستی اهل بیت(ع) ساعت مرگش به فریادش برسند و با ایمان بمیرد چنانکه ممکن است به شفاعت ایشان عذابش تخفیف پیدا کند یا برطرف شود لکن از خودشان چنین رسیده که به شفاعت ما اهل بیت نمی رسد کسی که نماز خود را سبک گیرید و آنرا ضایع سازد چنانکه ذکر گردید.

3- ترک نماز در بعض اوقات- در اثر ضعف ایمان و کم اعتنائی به امر آخرت گاهی نماز می خواند و گاهی ترک می کند یا در اثر اهمیت ندادن به اوقات نماز آنرا در وقت ترک می کند به خیال آنکه در خارج وقت آنرا قضاء نماید.

این قسم از ترک نماز هر چند مانند دو قسم ذکر شده نیست لکن چنین شخصی از ضایع کنندگان نماز و سبک شمارندگان آنست و آنچه راجع به ضایع کنندگان نماز و خوار کنندگان نماز و سبک شمارندگان آنست و آنچه راجع به ضایع کنند گان نماز و خوار کنندگان آن رسیده درباره اوست و بالخصوص روایاتی درباره چنین شخصی رسیده است از آن جمله حضرت صادق(ع) می فرماید: رسول خدا(ص) فرمود کسی که نماز واجبی را پس از گذشتن از وقتش بخواند آن نماز بالا می رود در حالیکه تاریک و وحشت آور است و به خواننده خود می گوید مرا ضایع ساختی خدا تو را ضایع سازد چنانچه مرا ضایع کردی و فرمود نخستین چیزی که در قیامت از بنده سوال می شود نماز است پس اگر نمازش پاکیزه باشد تمام اعمالش پاکیزه است و اگر نمازش خراب باشد سایر اعمالش هم قابل قبول نیست.

رسول خدا(ص) فرمود: نخستین چیزی که در قیامت از بنده سوال می شود نماز است پس اگر نمازش پاکیزه باشد تمام اعمالش پاکیزه است و اگر نمازش خراب باشد سایر اعمالش هم قابل قبول نیست.

 

جهت خرید کتاب گناهان کبیره کلیک نمایید. (اثری از آیت الله دستغیب)

                                                                                                                                                 تنظیم برای تبیان: پایدار


جهت خرید کتب اسلامی کلیک نمایید.

جهت خرید کتب حکمت و عرفان کلیک نمایید.

جهت خرید اشتراک کتاب کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای چندرسانه ای کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای تبیان کلیک نمایید.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین