تبیان، دستیار زندگی
هر چند شما قبل از آمدن به زمین چند واحد پیش نیاز حرف زدن را پاس کرده‏‏اید. ولی اینکه فضایی بتواند حرف بزند همه کار نیست. چرا که ممکن است شما خیلی حرف بزنید ولی یک ذره از حرف‏هایتان به درد نخورد، پس درست حرف زدن و به موقع حرف زدن از آن نکاتی است که برای آد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آداب سخن گفتن برای فضایی ها

فضایی

هر چند شما قبل از آمدن به زمین چند واحد پیش نیاز حرف زدن را پاس کرده‏‏اید. ولی اینکه فضایی بتواند حرف بزند همه ی کار نیست. چرا که ممکن است شما خیلی حرف بزنید ولی یک ذره از حرف‏هایتان به درد نخورد، پس درست حرف زدن و به موقع حرف زدن از آن نکاتی است که برای آدم‏ها اهمیت ویژه‏ای دارد.

اگر دقت کرده باشید یک قطعه گوشتی توی دهانتان است که به آن زبان می‏گویند حالا نمی‏خواهد درش بیاورید! می‏دانم که شما هم دارید. ببرش تو حالم به هم خورد! شما با همین قطعه کوچک می‏توانید کارهای بزرگ انجام دهید. می‏توانید سرتان را به باد بدهید و می‏توانید دنیا را متحول کنید.

به کار بردن کلمات زشت و رکیک به کسی جزبه خود شما لطمه وارد نمی‏کند

یک فضایی خوب باید چه نکاتی را در سخن گفتن رعایت کند؟

1- آهنگ صدا خیلی مهم است. منظورم این نیست که شما با آهنگ حرف بزنید ملت بشکن بزنند. یعنی لحن باید متناسب با محیط و اوضاع و احوال باشد. اگر برای جمع بیشتر و محیطی گسترده‏تر صحبت می‏کنید باید آهنگ صدا بلندتر باشد به‏طوری که صدا به همه برسد و لحن سخن هم متناسب با موضوعی باشد که در موردش صحبت می‏کنید. یعنی نباید با شادی از مرگ سخن گفت و با اندوه و صدایی تاثرانگیز از شادی سخن به میان آورد.

2- شما در مورد چیزهایی که اطلاعات درستی از آن ندارید، چرا اظهارنظر می‏کنید؟ بعضی وقت‏ها حتی تلفظ دقیق بعضی از کلمات را هم نمی‏دانید. آدم‏ها در این موارد خیلی دقت دارند و به شدت حواسشان هست که در مورد چیزی که نمی‏دانند اظهار نظر نکنند، آدرسی که بلد نیستند به اشتباه به کسی ندهند و درباره جزایر لانگرهاس زیاد صحبت نکنند، بلکه پیچیده‏ترین حرف‏ها را هم با ساده‏ترین و صمیمانه‏ترین کلمات بیان کنند.

باید تلاش کنید در آخر جمله‏ها صدا رسا باشد و کسی خوب صحبت می‏کند که آخر جملاتش را بلند ادا کند.

3- لازم نیست شما برای رساندن مطالبی که با چند جمله کوتاه، رسا و قابل انتقال است یک سخنرانی ترتیب بدهید یا چنان خلاصه صحبت کنید که طرف مقابل هیچ چیزی از پاسخ شما درک نکند به عبارتی دیگر به جای حرکت دادن زبان چند گرمی، کله چند کیلویی را تکان دهید.

فضایی

4- حالا من مدتی کره ماه بوده‏ام، حرف زدن شما را درک می‏کنم ولی شما این قدر تند حرف می‏زنید که آدم به سختی می‏فهمد چه می‏گویید، شما نباید تند و سریع حرف بزنید حالا این قدر نمی‏خواهد دور صحبت کردنتان را کند کنید. منظورم صحبت کردن متعادل بود این‏جوری که حالا دارید صحبت می‏کنید. آدم فکر می‏کند تب دارید و دارید هذیان می‏گویید. باید تلاش کنید در آخر جمله‏ها صدا رسا باشد و کسی خوب صحبت می‏کند که آخر جملاتش را بلند ادا کند.

اگر برای جمع بیشتر و محیطی گسترده‏تر صحبت می‏کنید باید آهنگ صدا بلندتر باشد به‏طوری که صدا به همه برسد

5- تکه کلام‏هایی مثل: عرض کنم، عرض می‏شود، مثلاً، چیز، غیره و ... بدجوری موجب تحقیر شما خواهد شد. این عادت‏های بد را از خودتان دور کنید.

6- به کار بردن کلمات زشت و رکیک به کسی جزبه خود شما لطمه وارد نمی‏کند. مخصوصاً وقتی عصبانی هستید، چیزی نگویید که بعد از عصبانیت پشیمان شوید.

قاسم رفیعا

دوست نوجوانان

تنظیم:خرازی

******************

مطالب مرتبط

نوجوانان بخوانند

نوجوان و سنت‌ها

پسرها یا دخترها؟

دوست داری مجری بشی؟!

هر چیزی به وقتش!

سلامی بهتر، درودی کامل‌تر

چیزهایی که باید درباره‌ی فرهنگ بدانید

رشد اخلاقی نوجوان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.