تبیان، دستیار زندگی
واژه پلیس به نیرویی سازمان یافته و رسمی اطلاق می‏شود که مجری نظم و قانون در جامعه است. نیروهای پلیس در هر نقطه‏ای که ناآرامی به وجود می‏آید و آرامش و امنیت مردم تهدید می‏شود، حضور پیدا کرده، از جان و مال شهروندان محافظت می‏کنند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیروی پلیس، چگونه به وجود آمد؟

همیاران پلیس در تبیان

واژه پلیس به نیرویی سازمان یافته و رسمی اطلاق می‏شود که مجری نظم و قانون در جامعه است. نیروهای پلیس در هر نقطه‏ای که ناآرامی به وجود می‏آید و آرامش و امنیت مردم تهدید می‏شود، حضور پیدا کرده، از جان و مال شهروندان محافظت می‏کنند. تمام کشورهای جهان پلیس دارند. آیا می‏دانید نیروی پلیس کی و چگونه به وجود آمد؟

در آغاز پیدایش تمدن، رئیس گروه یا قبیله برای برقراری و حفظ صلح و آرامش از تعدادی جنگجو استفاده می‏کرد. پس از آن، فرمانروایان و سلاطین از سربازان برای ایجاد نظم در جامعه بهره می‏گرفتند. در حدود سال اول میلادی، امپراتور روم نیروی ویژه پلیس را برای ایجاد صلح و آرامش در کشورش سازماندهی کرد. از این نیرو به مدت 350 سال استفاده می‏شد.

در آغاز پیدایش تمدن، رئیس گروه یا قبیله برای برقراری و حفظ صلح و آرامش از تعدادی جنگجو استفاده می‏کرد

البته در آن زمان، نیروی پلیس فقط از فرامین و دستورات پادشاه اطاعت می‏کرد. به تدریج مردم به لزوم وجود پلیسی که به جای اطاعت او امر پادشاه، حافظ  جان و مال مردم و برقرار کننده صلح و امنیت در جامعه باشد، پی بردند. این ایده ابتدا در انگلستان و سپس در آمریکا گسترش یافت.

انگلستان نخستین کشوری بود که نیروی پلیس به معنای امروزی در آن شکل گرفت. امروزه در تمام کشورها، شهرها و ایالات نیروهای پلیس حافظ امنیت و برقرار کننده نظم و قانون در جامعه‏‏اند.

برگرفته از کتاب: چرا چطور چگونه؟

تنظیم برای تبیان: خرازی

***********************************

مطالب مرتبط

اولین مدرسه!

شوفاژهای روم باستان

جعبه سیاه هواپیما چیست؟

خطر حمل باتری در هواپیما

گره، واحد اندازه گیری!

کاربرد ماهواره ها

تلفن همراه در هواپیما خطرناک است!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.