تبیان، دستیار زندگی
پستانداران گروهی از جانوران‌اند که انسان نیز جزو آنهاست. پستاندارن مهره‌دارانی خونگرم هستند و در همه جای دنیا، در آب، خشکی وهوا یافت می‌شوند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جانوران خونگرم

جانوران خونگرم

پستانداران

گروهی از جانوران‌اند که انسان نیز جزو آنهاست. پستاندارن مهره‌دارانی خونگرم هستند و در همه جای دنیا، در آب، خشکی و هوا یافت می‌شوند. پستانداران 4000 گونه‌اند و همگی دارای ویژگی‌های مشترکی هستند.

در میان پستانداران، جانوران گیاهخوار، گوشتخوار و همه‌چیز خوار دیده می‌شود. این جانور که «بوش بی‌بی» نام دارد، همه چیز خوار و جزو پریمات‌هاست. پریمات‌ها گروهی از پستانداران‌اند که می‌توانند با دست‌های خود اجسام را بگیرند.

پستانداران جانورانی خونگرم‌اند. درجه حرارت بدن آنها بدون ارتباط با سرما یا گرمای محیط، تقریباً ثابت است. با کمک یک بزرگ‌تر، دمای بدن خود را در جاهای سرد یا گرم اندازه بگیرید. دمای بدن شما در هر شرایطی باید نزدیک به 37 درجه سانتی‌گراد باشد.

پلاتی پوس

انسان و گربه هر دو جز پستاندارنند. بدن آنها از مو یا پشم پوشیده شده و در هر دوی آنها فقط آرواره پایینی حرکت می‌کند. این ویژگی‌ فقط در پستانداران دیده می‌شود.

تمام پستانداران، نوزادان خود را با شیری که در بدن نوع ماده تولید می‌شود، تغذیه می‌کنند. به جز جانور پستانداری به نام پلاتی پوس، همه  پستانداران بچه‌زا هستند.

البته این را هم نباید فراموش کرد که همه جانوران به دو گروه بزرگ تخمگذار و بچه‌زا تقسیم می‌شوند.

برگرفته از کتاب: نخستین کتاب مرجع من

تنظیم برای تبیان: خرازی

********************************

مطالب مرتبط

من یوزپلنگ هستم

وقتی الاغ ها لجباز می شوند!

اورانگوتان، مرد جنگلی

غزال های آفریقایی(آنتلوپ)

آفتاب‌ پرست؛ مارمولکی با چند رنگ

خرگوش معمولی و خرگوش صحرایی

جوندگان موذی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.