تبیان، دستیار زندگی
پلیمرها در این زمینه کاربردهای فراوانی دارند. وقتی ما می خواهیم به وسایل الكترونیكی فكر كنیم، معمولاً مواد رسانای الكتریسیته مانند مس و سایر فلزات، یا مواد نیمه رسانا مانند سیلیكون به ذهنمان خطور می‌کند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسایل الکترونیکی دیجیتال

وسایل الکترونیکی دیجیتال

پلیمرها در این زمینه کاربردهای فراوانی دارند. وقتی ما می خواهیم به وسایل الكترونیكی فكر كنیم، معمولاً مواد رسانای الكتریسیته مانند مس و سایر فلزات، یا مواد نیمه رسانا مانند سیلیكون به ذهنمان خطور می‌کند. بیشتر پلیمرها به جای آنکه رسانا باشند، عایق هستند. اما این بدان معنا نیست كه ‌آنها جایی در صنعت‌ الكترونیك ندارند. جای آشكاری كه می‌توان آنها را یافت، به عنوان روکش سیم‌های پشت هر دستگاه پخش است.  به یاد داشته باشیم كه پلیمرها تمایل دارند عایق‌های خوبی باشند. بنابراین طبیعی است كه‌ این سیم‌ها با پلیمرهایی همچون پلی اتیلن و PVC عایق شوند. برای سیم هایی که خیلی داغ می شوند، از عایق هایی استفاده می کنیم که از یک پلیمر نسوز به نام پلی وینیلیدین فلوراید ساخته شده‏اند.

وسایل الکترونیکی دیجیتال

محفطه‌های این دستگاه‌های پخش CD و آمپلی فایرها نیز از پلاستیك‌هایی مانند پلی استایرن یا ABS ساخته می‌شود. اگر شما جلدهای بیرونی دستگاههای پخشCD و یا كامپیوترتان را بیرون بیاورید،  خواهید دید که درون آنها بردهای الکتریکی از اپوكسی رزین‌ها ساخته شده‌اند. اینجا جای دیگری است كه‌ از پلیمر‌ها به عنوان یك عایق خوب استفاده می‌شود.

وسایل الکترونیکی دیجیتال

بعد از آن می‌توانیم نگاهی به‌ این بلندگوها بیندازیم. مخروط‌های wooferها (بلندگو برای فرکانس‌های پایین) و tweeter ها (بلندگوهایی که فرکانس بالا تولید می‌کنند) غالباً از كاغذ ساخته شده‌اند. مطمئنم كه  این را قبلاً دیده‌اید. بخش اعظم كاغذ سلولز است كه یكی از پلیمرهای طبیعی می‌باشد.

وسایل الکترونیکی دیجیتال

البته‌اگر شما به بلندگوهای با كیفیت بالا مانند این subwoofer (بلندگویی که در سیستم‌های استریو صدای بم تولید می‌کند) نگاه كنید، می‌بینید كه شیپورهای آن از یك پلاستیكی به نام پلی پروپیلن ساخته شده‌است.

این tweeter ‌های پیزوالکتریک محتوای پلی وینیلیدین فلوراید هستند. پلی وینیلیدین فلوراید برای استفاده در tweeter ‌ها مناسب است، زیرا شكل خود را هنگامی‌كه در میدان الكتریكی قرار می‌گیرد، عوض می‌كند! یك میدان متناوب آن را به لرزه در می‌آورد، و لرزش می‌تواند منجر به تولید صوت شود.

وسایل الکترونیکی دیجیتال

اینجا یك بلندگوی مونتاژ شده برای كسانی كه نمی‌خواهند خودشان بلندگو بسازند، وجود دارد. اطاقك آن از چوب ساخته شده كه محتوی مقادیر بسیار زیادی از سلولز است. بافت مشبکی كه بلندگو را پوشانده ‌از نایلون است و به دور یك قاب از پلی استایرن كشیده شده‌است.

وسایل الکترونیکی دیجیتال

تا به حال پیش آمده که با تلفن صحبت کنید و در حال راه رفتن از دستگاه تلفن دور شوید و باعث شوید که تلفن از روی میز به پایین بیفتد؟ تلفن با صدای بلندی به روی زمین می افتد! اما همچنان کارمیکند. این به این دلیل است که با یک حفاظ محکم محافضت می شود. محفظه بیرونی، از نوع خاصی از پلی استایرن که پلی استایرن ضربه پذیر یا HIPS نام دارد، ساخته شده. که یک کوپلیمر پیوندی از پلی استایرن با پلیمری لاستیکی به نام پلی بوتادین است. شکنندگی آن بسیار کمتر از پلی استایرن خالص است. این محفظه بیرونی همچنین می تواند از نوعی دیگر از کوپلیمر به نام ABS ساخته شود.

ضبط صوت‌های قدیمی ‌ریلی (غلطکی) را به یاد می‌آورید؟ نوار ضبط صوت گاهی از پلی استر ساخته می‌شود.

بازگشت

وسایل الکترونیکی دیجیتال