تبیان، دستیار زندگی
اگر زن و مرد در شرایط مسالمت‌آمیزی از یكدیگر جدا شوند برای كودكان شرایط بهتری است اما اگر آنها از كودكان به‌ عنوان اهرم فشار بر دیگری استفاده كنند مسلماً آسیب ‌بیشتری بر بچه‌ها وارد می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرزندان اهرم فشار نیستند

کودکان طلاق

آن ها نمی خواهند به این دنیا بیاییند ، ما آن ها را به دنیا می آوریم . بدون آنکه توانایی خوشبخت کردنشان را داشته باشیم . بدون آنکه مطمئن باشیم در کنار هم می مانیم ، آنها را نیز به رابطه مان اضافه می کنیم. از لجبازی هایمان کم نمی کنیم ، در مشکلات کوتاه نمی آئیم ، برای به وجود آوردن آرامش تلاش نمی کنیم و انگار فقط برای این مرگ تدریجی آرزوهاو عشقمان به دنبال شاهدی هستیم تا کودکی او نیز نفس نفس بمیرد و آینده اش در این کارزار جنگ تباه شود.

عزیزان همراه تبیان به طور حتم گاهی تحمل شرایط سخت است اما اگر واقعا به بن بست رسیدید و راهی جز جدایی برایتان باقی نماند ،بهتر است بهترین و آرام ترین شرایط را برایشان ایجاد کنید ،با آن ها صحبت کرده و با زبان خودشان موضوع را طوری بیان کنید که کم ترین آسیب را ببینند.

کودکان حق دارند در دنیایی آرام و سرشار از عشق و محبت زندگی کنند.این حق را از آنان نگیرید.

داوودی
کودکان طلاق

***

یك روانشناس: زن و مرد مطلقه نباید از كودكان به عنوان اهرم فشار استفاده كنند.

اگر زن و مرد در شرایط مسالمت‌آمیزی از یكدیگر جدا شوند برای كودكان شرایط بهتری است اما اگر آنها از كودكان به‌ عنوان اهرم فشار بر دیگری استفاده كنند مسلماً آسیب ‌بیشتری بر بچه‌ها وارد می‌شود.

بهمن ابراهیمی با بیان اینكه آثار طلاق بر روح و روان افراد یكسان نیست، گفت: گاهی برخی افراد بعد از جدایی به آرامش خاصی دست پیدا می‌كنند ، اما برخی دیگر به طلاق به عنوان شكست و ناتوانی می‌نگرند؛ كه در این صورت از نظر روحی ضربه‌های شدیدی می‌بینند.

زن و مرد برای موفقیت در زندگی زناشویی باید مهارت‌هایی نظیر مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های حل مسئله و مهارت‌های جنسیتی را فرا بگیرند.

این روانشناس افزود: بعد از جدایی، احساس متفاوت بودن نسبت به دیگران، به فرد دست می‌دهد. در این صورت طلاق را برای خود امر منفی و به نوعی شكست‌ تلقی می‌كند اما جدایی گاهی می‌تواند به‌ عنوان تولدی دوباره برای وی باشد.

ابراهیمی اظهار داشت: آثار طلاق بر روح و روان هر فرد متفاوت است و بستگی به نوع تفكر وی دارد.

کودکان طلاق

این روانشناس ادامه داد: اگر فرد جدایی را عامل ناتوانی و شكست بداند بعد از طلاق زندگی خوبی نخواهد داشت اما اگر فكر او این باشد كه خود را حفظ كنم و زندگی آینده‌ام را بهبود بخشم در روحیه فرد تأثیر مثبت خواهد داشت.

اگر زن و مرد در شرایط مسالمت‌آمیزی از یكدیگر جدا شوند برای كودكان شرایط بهتری است اما اگر آنها از كودكان به‌عنوان اهرم فشار بر دیگری استفاده كنند مسلماً آسیب‌بیشتری بر بچه‌ها وارد می‌شود.

ابراهیمی تصریح كرد: تحقیقات نشان داده است بچه‌هایی كه در خانواده‌های آشفته زندگی می‌كنند از یكدیگر هم طلاق نگرفته‌اند از نظر روحی آسیب‌ بیشتری نسبت به بچه‌های طلاق به آنها وارد می‌شود ، به دلیل اینكه آنها همیشه شاهد درگیری‌های والدین خود هستند.

وی در پایان در خصوص آثار طلاق بر دختران و پسران گفت: دختر و پسر اگر زیر سن بلوغ باشند یكسان از آثار طلاق بهره‌ می‌گیرند ، اما آثار طلاق بعد از سنین بلوغ بر دختران بیشتر از پسران است.

 منبع : فارس

مقالات مرتبط :

طلاق ، سرنوشتی ابهام آمیز برای كودكان

فراموشم نکن تا می توانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.