تبیان، دستیار زندگی
پزشکان به وسیله دو نوع لیزر خال‌ ها را برمی ‌دارند: * لیزر CO2 لیزر CO2، خال را از ریشه برمی دارد و مانند جراحی عمل می کند که حتی جای بخیه هم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خال ها را چگونه با لیزر برمی‌ دارند؟

آیا خال ها خطرناك هستند؟

پزشکان به وسیله دو نوع لیزر خال‌ ها را برمی ‌دارند:

* لیزر CO2

لیزر CO2، خال را از ریشه برمی دارد و مانند جراحی عمل می کند که حتی جای بخیه هم از خود باقی نمی‌ گذارد.

خال‌های عمیق و برجسته که گاهی مو هم روی آن وجود دارد، بعضی اوقات به وسیله پزشک به دلیل ملاحظاتی از عمق برداشته نمی‌ شوند، چون امکان عود وجود دارد. اما اگر از عمق برداشته شوند و روند ترمیم زخم در فرد هم خوب باشد، مشکلی به جا نمی ‌ماند.

* لیزر روی

لیزرهای دیگری هم داریم که برای برداشتن خال‌ های صاف کاربرد دارند. این خال ‌ها را می ‌شود با لیزر CO2 ظریف ‌تر هم برداشت، اما اغلب با لیزرهای مخصوص ضایعات رنگدانه ‌ای آن ها را برمی ‌داریم، مانند لیزر روی یا "ان‌دی‌یگ" (Nd: YAG)  و این کار چند بار باید صورت بگیرد تا کم ‌کم سلول ‌های رنگدانه ‌ای تخریب شوند.

برداشتن خال با لیزر

به همین دلیل اگر چند بار لیزر استفاده شود و از تماس با نور آفتاب پرهیز شود، احتمال عود خال خیلی کم خواهد بود.

به ‌طور معمول، فاصله انجام لیزر برای از بین بردن خال ‌ها، حدود چهار تا هشت هفته یک بار است تا بدن فرصت کافی پیدا کند که ماده رنگی تخریب شده را دفع کند و دوباره مرحله بعد صورت بگیرد.

این توصیه ها را جدی بگیرید

* مهم‌ ترین و اولین قدم برای برداشتن خال ‌ها این است که حتما به وسیله پزشک و با معاینات بالینی و تشخیصی، از نظر خوش ‌خیم یا بدخیم بودن به طور کامل بررسی شوند.

* اگر حتی از نظر زیبایی می‌ خواهید خالی را بردارید باید نکاتی را در نظر بگیرید که اولین آن تغییرات بدن شما در روند ترمیم زخم‌ هاست. اگر به محض این که در بدن تان زخمی ایجاد می ‌شود، جای آن زخم باقی می‌ ماند و حتی در محل آن گوشت اضافه ایجاد می‌ شود، حتما به پزشک تان بگویید.

* درباره خال ‌های ناحیه لب فوقانی، چانه، گردن، روی بازوها و سینه که برای تشکیل گوشت اضافی مستعدترند، پزشک شما باید آگاه باشد.

* اگر پزشک با بررسی متوجه شد که برداشتن خال غیرضروری است و احتمال بروز گوشت اضافی در شما زیاد است، می ‌توانید صرف ‌نظر کنید و یا از طریق لیزر و دستگاه‌های رادیوفرکوئسی که با ظرافت خاصی و بدون نیاز به بخیه و یا حتی بدون اسکار(باقی ماندن جای زخم)، خال ‌ها را برمی ‌دارند، اقدام به از بین بردن آن ها کنید.

دکتر پروین منصوری – متخصص پوست و مو

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران

*مطالب مرتبط:

خال‌های خوش خط و خال

آیا خال ها خطرناك هستند؟

آیا خال ها را باید برداشت؟

از دست خال های تیره پوست خود رها شوید 

آیا هر نوع تغییری در خال ها و ناخن ها نشانه ی بیماری است؟

چه افرادی در معرض سرطان پوست قرار می گیرند؟ 

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.