تبیان، دستیار زندگی
ما پستاندارها، مهره‌دار هستیم، بدنمان از مو پوشیده شده، بچه به دنیا می آوریم و بعد از تولد به آنها شیر می‌دهیم و بالاخره خونگرم هستیم. اما در دنیا چند جانور پستاندار هست که شکل و شمایلشان با بقیه فرق می‌کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

من یوزپلنگ هستم

یوزپلنگ

من یوزپلنگ هستم و از خانواده پستانداران می باشم، حتما می‌دانی که ما پستاندارها، مهره‌دار هستیم، بدنمان از مو پوشیده شده، بچه به دنیا می آوریم و بعد از تولد به آنها شیر می‌دهیم و بالاخره خونگرم هستیم. اما در دنیا چند جانور پستاندار دیگر هم هست که شکل و شمایلشان با بقیه فرق می‌کند.

* پلاتی پوس

این حیوان فقط در قاره‌ی استرالیا پیدا می‌شود. پلاتی‌پوس که نام کاملش پلاتی‌پوس نک اردکی است به جای اینکه بچه هایش را به دنیا بیاورد، تخم می‌گذارد و بعد از دنیا آمدن بچه‌ها، به آنها شیر می‌دهد. جانوران تخم‌گذار به بچه‌های خود شیر نمی‌دهند.

پلاتی پوس

پلاتی‌پوس نیمه آبزی است؛ یعنی هم در آب زندگی می کند و هم در خشکی. پلاتی پوس‌ها مانند اردک‌ها غذایشان را از درون گل و لای برکه‌ها پیدا می‌کنند.

* خفاش

خفاش‌ها تنها پستاندارانی هستند که پرواز می‌کنند؛ به همین دلیل بعضی فکر می کنند که آنها «پرنده» هستند. بدن پرنده‌ها از پر پوشیده شده. ولی بدن خفاش از مو. پرنده‌ها تخم می‌گذارند، ولی خفاش بچه‌زاست و به بچه‌هایش شیر می‌دهد.

خفاش‌ها پنج انگشت دارند که انگشت شست آنها آزاد است و از آن برای مرتب کردن موهای خود استفاده می‌کنند! پاهای خفاش‌ها بسیار کوتاه است و برای راه رفتن مناسب نیست. خفاش‌ها انواع گوناگونی دارند و چیزهای مختلفی می‌خورند.

 اکیدنه
* اکیدنه

دو نوع اکیدنه در دنیا وجود دارد: پوزه کوتاه، پوزه دراز هر دوی آنها، مانند پلاتی‌پوس، فقط در استرالیا زندگی می‌کنند. اکیدنه‌ی پوزه کوتاه، کوچک‌تر از اکیدنه‌ی پوزه دراز است. اکیدنه هم مانند پلاتی‌پوس تخم می گذارد.

اکیدنه‌ها زبان باریک و درازی دارند که چسبناک است و به آنها در شکار کمک زیادی می‌کند.

* وال
وال

وال این هم یک وال است. بزرگ‌ترین جانور دریا هم یک پستاندار است. وال هم مانند همه‌ی پستانداران به بچه‌ی خود شیر می‌دهد؛ گرچه شیر دادن در آب شاید کمی سخت باشد!

یکی دیگر از پستاندارانی که مانند ماهی‌ها در آب زندگی می‌کند... نه . این یکی را تو بگو.

نوشته: صفورا زواران حسینی

تنظیم برای تبیان: خرازی

********************************

مطالب مرتبط

پروانه و بید

آنها در همه جای دنیا زندگی می‌کنند

مارهای ناشنوا

جانوری با دست های پارویی!

من فقط بامبو نمی خورم!

سازنده سد 1000 ساله!

پرستوی قطبی

پافین پرنده ی دریایی کوچک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.