سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
نه تنها علاقه خانوادگی زن و مرد به یكدیگر با علاقه به اشیاء فرق می‏كند، علاقه خود آنها به یكدیگر نیز متشابه نیست، یعنی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوگونگی احساسات...

سیب

استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب نظام حقوق زن در اسلام نکات بسیار ارزنده ای را از تفاوت احساسات بین زن و مرد ارائه نموده است که بخشی از آن را در متن زیر آورده ایم تا شما کاربران عزیز ضمن مطالعه آن هر چه بیشتر با آثار استاد آشنا گردید.

 

دوگونگی احساسات زن و مرد نسبت به هم

نه تنها علاقه خانوادگی زن و مرد به یكدیگر با علاقه به اشیاء فرق می‏كند، علاقه خود آنها به یكدیگر نیز متشابه نیست، یعنی نوع علاقه مرد به زن با نوع علاقه زن به مرد متفاوت است، با اینكه تجاذب طرفینی است اما بالعكس اجسام بیجان، جسم كوچكتر جسم بزرگتر را به سوی خود می‏كشاند، آفرینش مرد را مظهر طلب و عشق و تقاضا و زن را مظهر محبوبیت و معشوقیت قرار داده است، احساسات مرد نیاز آمیز و احساسات زن ناز خیز است. احساسات مرد طالبانه و احساسات زن مطلوبانه است.

 

آفرینش مرد را مظهر طلب و عشـق و تقاضـا و زن را مظـهر محبوبیت و معشوقیت قرار داده است، احساسات مرد نیاز آمیز و احساسات زن ناز خیز است. احساسات مرد طالبانه و احساسات زن مطلوبانه است.

 

 چندی پیش یكی از روزنامه‏های خبری عكس یك دختر جوان روسی را كه‏ خودكشی كرده بود چاپ كرده بود. این دختر در نوشته‏ای كه از او باقی‏ مانده نوشته است: هنوز مردی مرا نبوسیده است، بنابراین زندگی برای من‏ قابل تحمل نیست.

برای یك دختر این شكست بزرگی است كه محبوب مردی واقع نشده‏ است، مردی او را نبوسیده است. اما پسر جوان كی از زندگی نومید میشود؟ وقتی كه دختری او را نبوسیده است؟ خیر، وقتی كه دختری را نبوسیده‏ باشد.

تفاوت

ویل دورانت در بحثهای مفصل و جامع خود پس از آنكه میگوید اگر مزیت‏ دختری فقط در دانش و اندیشه باشد نه در دل انگیزی طبیعی و زرنگی نیمه‏ آگاهش، در پیدا كردن شوهر چندان كامیاب نخواهد شد، شصت درصد زنان‏دانشگاه بی شوهر می مانند میگوید: "خانم مونیا كوالوسكی كه دانشمند برجسته‏ای بود شكایت می‏كرد كه كسی با او ازدواج نمی‏كند و می‏گفت: چرا كسی مرا دوست ندارد؟ من می‏توانم از بیشتر زنان بهتر باشم، با اینهمه‏ بیشتر زنان كم اهمیت مورد عشق و علاقه هستند و من نیستم".

ملاحظه میفرمائید كه نوع احساس شكست این خانم با نوع احساس شكست یك‏ مرد متفاوت است. میگوید چرا كسی مرا دوست ندارد ؟.

مرد آنگاه در امر زناشوئی احساس شكست می‏كند كه زن محبوب خود را پیدا نكرده باشد، یا اگر پیدا كرده است نتوانسته باشد او را در اختیار خود بگیرد.

 

مرد آنگاه در امر زناشوئی احســـاس شكست می‏كند كه زن محــبوب خود را پیدا نكرده باشد، یا اگر پیدا كرده است نتوانسته باشد او را در اختیار خود بگیرد.

 

همه اینها یك فلسفه دارد. پیوند و اتحاد محكمتر و عمیقتر. برای چه‏ این پیوند؟ برای اینكه زن و مرد از زندگی لذت بیشتری ببرند؟ نه، تنها این نیست، شالوده اجتماع انسانی و بنیان تربیت نسل آینده بر این اساس‏ نهاده شده است.

 

برگرفته از کتاب نظام حقوق زن در اسلام از شهید مرتضی مطهری

 

جهت خرید کتب استاد شهید مرتضی مطهری با بخش فروشگاه اینترنتی به شـــماره تلفن  81202305-021  یا  81202306-021  تماس حاصل نمایید.

                                                                                                                                                 تنظیم برای تبیان: پایدار


جهت خرید کتب اسلامی کلیک نمایید.

جهت خرید کتب حکمت و عرفان کلیک نمایید.

جهت خرید کتب خانواده کلیک نمایید.

جهت خرید اشتراک کتاب کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای چند رسانه ای کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای تبیان کلیک نمایید.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین