تبیان، دستیار زندگی
در زمان گذشته، مردم بر این باور بودند که میزان هوش ثابت است و هر آنچه از پدر و مادر خود به ارث برده شود ، همان است، ولی امروزه می گویند سطح هوش برحسب محیط تغییر می پذیرد و اگر شما بتوانید حواس فرزند خود را تحریک کنید ، سطح هوش و استعداد او را افزایش می ده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سال های طلایی را از دست ندهید

کپسول های تربیتی(1)

کودک

نکات زیر را بخوانید و در هنگام رشد فرزندتان به کار برید:

1- در زمان گذشته، مردم بر این باور بودند که میزان هوش ثابت است و هر آنچه از پدر و مادر خود به ارث برده شود ، همان است، ولی امروزه می گویند سطح هوش برحسب محیط تغییر می پذیرد و اگر شما بتوانید حواس فرزند خود را تحریک کنید ، سطح هوش و استعداد او را افزایش می دهید.

2- تحریکات به موقع در نظر کودک می تواند باعث تغییرات در اندازه و اعمال شیمیایی مغز ایجاد کند ، آزمایش روی هزاران حیوان منجر به این نتیجه شد که حتی حیواناتی که از طریق نژاد خود کم هوش بودند با تحریکات لازم از حیوانات نژاد باهوش جلوتر افتادند و این آزمایش روی موش ها انجام شد و کاملاً جواب مثبت داد ، به طوری که در دو دسته از موش ها که یک دسته از آنها مورد تحریکات حسی قرار گرفتند ، خیلی باهوش تر شدن و حتی تعداد سلول های مغز آنها نیز افزایش یافت.

3- بدانید ارتباط بین وراثت و محیط بسیار پیچیده است و محیط خوب می تواند باعث رشد و شکوفایی و باروری هوش گردد و استعدادهای ژنتیکی را به فعلیت رساند. چنان که اگر فرد با استعدادی مثل «ادیسون» هم به دنیا بیاید اگر محیط پویا نداشته باشد، شاید عقب افتاده گردد.

4- در سنین اولیه ، محیط اثرات خیلی سریع تر و بیشتری در مغز کودک دارد و اثر آموزش در دوران کودکی با سنین بالاتر تفاوت دارد و از این جهت است که می گویند تا سن چهار سالگی نصف ظرافت فکری کودک رشد کرده است و تا سن هشت سالگی حدود 70 تا 80% آن رشد کرده است و میزان هوش یک فرد نهایت تا هجده سالگی رشد دارد. و طبق نظریه دانشمندان میزان هوش یک کودک در چهار سال اول به اندازه سیزده سال بعد از آن است، پس وظیفه شما همان دوران کودک خیلی مهم و کارساز است.

هیچ وقت به کودکان تیز و کنجکاو و توانمند ، شیطان نگویید ، بلکه در صدد باشید تا از همه استعداد آنها در جهات مختلف، مثل بازی، نقاشی، کار کردن استفاده کنید.

5- بهترین سنین آموزش خواندن و نوشتن بین 4 تا 5 سالگی ست و باید به طور غیرمستقیم و با شوق و علاقه باشد و لازم است که کودک هر آنچه را دوست دارد بیاموزد و هرگز این موقعیت های بسیار حساس را از دست ندهید ، ولی باز تأکید می شود آموزش به سیستم خشن و خشک کارآمد نیستند.

6- فجیع ترین اشتباه  این است که بگوییم نباید کودک قبل از شش سالگی آموزش ببیند؛ زیرا بهترین دوران طلایی را از دست داده ایم.اما آموزش سخت و شدید تاثیر منفی دارد.

کودک

7- هیچ وقت به کودکان تیز و کنجکاو  توانمند ، شیطان نگویید ، بلکه در صدد باشید تا از همه استعداد آنها در جهات مختلف، مثل بازی، نقاشی، کار کردن استفاده کنید و حتی از ابتدای کودکی در صدد تحریک کودک باشید. مثلاً شما اگر به یک کودک پنج روزه یک شیء قرمز نشان دهید او را تحریک می کنید.

8-  بدانید فرزند عزیز شما استعداد و غریزه شایستگی و صلاحیت را دارد و این یک میل باطنی ست، فقط یک مانع دارد، آن هم شما هستید ، اگر بد برخورد نمایید مانع هستید.

هرچه بیشتر طفولیت انسان ها را مورد بررسی قرار دهید ، به این نتیجه می رسید که این سنین فقط جنبه رشد را نباید در نظر گرفت، بلکه زمان فعال سازی و کسب آموزش و معلومات می باشد و کودکی خوش شانس خواهد بود که اطلاعات و تجربیات زیادی کسب کرده باشد.(اما به روش کودکانه) در این صورت زندگی فرد باهوش و مسلطی خواهد شد.

پس سعی کنید حداقل روزی دو ساعت کلاس آموزش غیرمستقیم همراه با شادی برای فرزند خود بگذارید ، کلاس ها با زمان کوتاه ولی لذت بالا باشد.

با او بگویید ، بخندید ، بازی کنید ، کشتی بگیرید ، توپ بازی کنید ، با آب بازی کنید حتی اگر فرزند شما خیلی کوچک باشد، این کلاس ها ثمر بزرگی در پیش برد او خواهد داشت و فقط آنچه مهم است احساس لذت و شادی را به وجود آوردن است که کودک شوق یادگیری در او زیاد شود و اصلاً فکر تنبیه یا محرومیت هم نکند که، مادر به او بگوید: اگر انجام ندهی قهر می کنم یا غذا نمی خوریم!

9- اگر کودک شما هر روز می خواهد اشیاء یا اسباب بازی جدیدی داشته باشد ، به معنی آن نیست که می خواهد جیب شما را خالی کند ، بلکه به دلیل آن است که می خواهد اشیای جدیدتری را تجربه کند و در حقیقت توانایی دریافت او از اشیای جدید زیاد است. البته این، هنر پدر و مادر بودن است که ، هم اسباب بازی های خوب و کارآمد تهیه نمایند و هم پول کمتری خرج کنند. ما هیچ وقت نمی خواهیم بگویم شما هر روز یک اسباب بازی گران قیمت تهیه کنید و فرزندتان همه را خراب کند و دوباره یکی دیگر بخرید، نه... اینگونه نیست! شما امروز یک پازل حیوانات خریده اید و فردا به پارک می روید، کوک خود را بر اسب سوار می کنید و روز دیگر به خانه اقوام می روید بلبلی را در قفس تماشا می کند، اینها همه می توانند فضای اطلاعات او را زیاد کند و هزینه زیادی هم در بر نداشته باشد.

10-شاید شنیده باشید که می گویند اگر کودکی در محیط خانواده شاد و صمیمی و گرم و دوست داشتنی پروش یابد، دامنه هوشی او می تواند از 5 تا 8 نمره افزایش یابد و یا برعکس، زندگی در یک خانه مستبدانه، سرد و بی روح می تواند دامنه هوش او را کاهش دهد.

منبع : کتاب چگونه فرزند با هوش و خلاق داشته باشیم

تنظیم برای تبیان :داوودی

مقالات مرتبط :

جدی ترین انسان های روی زمین

سخت نگیر خودش بزرگ میشه

عقیق وجود کودک

شش میم در تربیت موفق

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.