تبیان، دستیار زندگی
همان گونه كه تغذیه مناسب و صحیح، در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است، در داشتن پوستی سالم و شفاف نیز تاثیر بسزایی دارد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پوستی شاداب با تغذیه مناسب

مالیدن کرم بر پوست

همان گونه كه تغذیه مناسب و صحیح، در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است، در داشتن پوستی سالم و شفاف نیز تاثیر بسزایی دارد.

با توجه به این كه پوست مانند یك سد حفاظتی برای بدن عمل می‌كند، لذا با رعایت یك برنامه غذایی مناسب می‌توان این سد را تقویت كرد.

مالیدن كرم بر سطح پوست موجب نفوذ مواد مغذی به داخل سلول‌های پوستی نمی‌شود و فقط تا زمانی كه آن را نشویید، روی پوست شما وجود دارد، ولی تغذیه سالم، تمام مواد مغذی را وارد سلول‌های پوستی می‌كند. به این صورت که مواد مغذی وارد جریان خون می‌شوند و توسط جریان خون به سلول‌های پوستی بدن می‌رسند.

تغذیه مناسب حتی روی مكانیسم‌های پیر شدن بدن نیز تاثیر می‌گذارد و فرآیند پیری از جمله پیر شدن پوست را آهسته می‌كند.

توصیه های زیر را جدی بگیرید

* همه ما می‌دانیم و بارها شنیده‌ایم كه میوه و سبزی تازه از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌كنند، زیرا دارای مقدار زیادی آنتی‌اكسیدان هستند. حتی بسیاری از رنگدانه‌های شیمیایی كه در میوه‌ها و سبزی‌ها موجودند، خاصیت آنتی‌اكسیدانی بسیار بالایی دارند.

این آنتی‌اكسیدان‌ها موجب جلوگیری از تخریب‌های سلولی می‌شوند. بدین صورت كه رادیكال‌های آزاد موجود در بدن، به ویژه در منطقه پوست را كه در تماس با محیط اطراف هستند، غیر فعال می‌كنند و جلوی عملكرد تخریبی آنها را می‌گیرند.

برای اطمینان از وجود آنتی‌اكسیدان كافی در میوه و سبزی، بهتر است آن را به صورت خام یا نیم‌پز استفاده كرد.

نوشیدن آب

* رطوبت موجود در پوست نیز مانع چروكیدگی پوست می‌شود. با مصرف آب کافی می‌توان این رطوبت را برای پوست ایجاد كرد. نوشیدن 8 لیوان آب در روز برای تامین رطوبت پوست ، کافی به نظر می‌رسد. مصرف قهوه و نوشابه‌های گازدار پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا باعث دفع ادرار به میزان زیاد و در نتیجه كاهش آب بدن می‌شوند.

* رژیم غذایی برای كاهش وزن در چروك شدن پوست موثر است؛ لذا كم و زیاد كردن وزن بدن به طور متناوب به پوست آسیب های جدی می‌رساند.

* شیوه پخت غذا هم در از دست رفتن مواد مغذی غذاها تاثیر بسزایی دارد. توجه داشته باشید گرم كردن غذا برای دفعات زیاد باعث فرآیندهای تخریبی اكسیداسیون می‌شود و به عبارت دیگر آنتی‌اكسیدان‌های موجود در غذا را كاهش می‌دهد و رادیكال‌های آزاد را فعال می‌كند.

باید تا آنجا كه می‌توان زمان پخت مواد غذایی را كاهش داد و از سرخ كردن زیاد غذاها و پختن آنها با مقادیر زیاد روغن و چربی پرهیز كرد.

دكتر سودابه درویش – جام جم

*مطالب مرتبط:

چه بخوریم تا پوستی سالم داشته باشیم؟

چی بخوریم تا پوستمان راضی باشد؟

تأثیر ویتامین ها و املاح در حفظ جوانی پوست (1) و (2)

پوستی زیبا با مصرف آنتی اكسیدان

از پوست خود چگونه محافظت کنیم؟

با نوشیدن چای سبز از پوست خود حفاظت كنید

تغذیه مناسب برای برخی مشکلات پوستی

غذاهای مفید در ناراحتی های پوستی

رابطه دو طرفه تغذیه و زیبایی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.