تبیان، دستیار زندگی
بر اساس نتایج تازه ترین تحقیقات دانشمندان ایرانی، نوشیدن چای داغ خطر ابتلا به انواع سرطان های ناحیه حلق و حنجره را افزایش می دهد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوشیدن چای داغ سرطان زاست

خطر ابتلا به سرطان گلو با نوشیدن چای داغ

نوشیدن چای

بر اساس نتایج تازه ترین تحقیقات دانشمندان ایرانی، نوشیدن چای داغ خطر ابتلا به انواع سرطان های ناحیه حلق و حنجره را افزایش می دهد.

به نوشته نشریه پزشکی لانست، نتایج تحقیقات پژوهشگران ایرانی نشان می دهد افرادی که عادت دارند چای خود را داغ داغ بنوشند، در مقایسه با افرادی که نوشیدن چای خنک تر را ترجیح می دهند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان های مری و حنجره قرار دارند.

دانشمندان ابتلا به سرطان مری را به استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی نسبت می دهند، ولی مصرف نوشیدنی های داغ نیز به علت لطمه زدن به بافت گلو، یکی از عوامل خطرزا محسوب می شود.

به نوشته این نشریه، گروهی از پژوهشگران ایرانی به منظور کسب اطلاعات بیشتر، به استان گلستان ایران رفتند، زیرا این استان یکی از مناطقی است که بیشترین آمار ابتلا به سرطان های مری و حنجره را در جهان دارد.

ساکنان استان گلستان به نوشیدن چای داغ عادت دارند. گفته می شود مردم گلستان در روز بیش از یک لیتر چای می نوشند، ولی آمار استعمال سیگار در این منطقه کمتر است.

پژوهشگران توصیه می کنند افرادی که به شدت عادت به نوشیدن چای دارند ، قبل از نوشیدن چای داغی که تازه در فنجان ریخته شده است ، دست کم چهار دقیقه صبر کنند.

در این تحقیق، گروهی از پژوهشگران مرکز تحقیقات بیماری های گوارشی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر رضا ملک زاده ، حدود 300 نفر از افراد مبتلا به سرطان های منطقه گلو را در استان گلستان مورد بررسی قرار دادند و وضعیت آنها را با گروهی متشکل از 571 نفر از افراد سالم ساکن منطقه مقایسه کردند.

در این تحقیق مشخص شد احتمال ابتلا به سرطان های منطقه گلو در افرادی که چای داغ با درجه حرارت بین 65 تا 69 درجه سانتیگراد مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که چای را ولرم یا به اصطلاح نیمه گرم ، با درجه حرارت 65 سانتیگراد به پایین می نوشند ، تا دو برابر افزایش می یابد.

همچنین نوشیدن چای خیلی داغ با درجه حرارت حداقل 70 درجه سانتیگراد، در مقایسه با نوشیدن چای نیمه گرم، خطر ابتلا به سرطان های گلو را تا هشت برابر افزایش می دهد.

نوشیدن چای

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نشریه لانست ضمن چاپ نتایج مطالعه در ایران نوشت، این تحقیقات ، شواهد قبلی را دال بر اینکه نوشیدن مایعات داغ موجب تخریب بافت پوششی گلو و در نتیجه ابتلا به سرطان می شود، تایید می کند، با این همه هنوز نحوه دقیق این تاثیر مشخص نشده است.

دانشمندان با این همه تاکید می کنند جایی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا اغلب مردم عادت دارند چای را با درجه حرارت نیم گرم بنوشند.

نتایج تحقیقات قبلی در انگلیس نشان داده بود، میانگین دمایی که مردم این کشور ترجیح می دهند چای خود را بنوشند ، بین 56 تا 60 درجه سانتیگراد است.

پژوهشگران توصیه می کنند افرادی که به شدت عادت به نوشیدن چای دارند ، قبل از نوشیدن چای داغی که تازه در فنجان ریخته شده است ، دست کم چهار دقیقه صبر کنند.

نتایج مطالعات همچنین نشان می دهد بین حجم چایی که نوشیده می شود و خطر ابتلا به سرطان، رابطه ای وجود ندارد.

در این تحقیق همچنین خطر ناشی از مصرف قهوه داغ یا دیگر انواع نوشیدنی داغ ، مورد بررسی قرار نگرفته است.

عصر ایران

* مطالب مرتبط:

اگر می خواهید سرطان مری نگیرید...

سرطان ریه ، معده و مری

برای کاهش استرس چای بنوشید

تاثیر چای در کاهش جذب آهن غذا

مصرف لیموترش به همراه چای مفید است

انواع چای و خواص آن‌ها 

نکات مهم هنگام مصرف چای

فواید چای 

مصرف قهوه و چای پر رنگ در بروز زخم معده نقش دارند 

چای پرطرفدارترین نوشیدنی درجهان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.