تبیان، دستیار زندگی
انجمن تاریخ پژوهان یکی از انجمن های علمی حوزه علمیه قم است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انجمن تاریخ پژوهان
انجمن تاریخ پژوهان

انجمن تاریخ پژوهان یکی از انجمن های علمی حوزه علمیه قم است

انجمن تاریخ پژوهان یکی از انجمن های علمی است که در سال 1382 ه - ش از معاونت پژوهشی حوزه علمیه قم مجوز فعالیت دریافت نمود و اولین انجمنی بود که در حوزۀ علمیه تشکیل شد. هدف از تشکیل انجمن، شناسایی تاریخ پژوهان حوزوی، تقویت و توسعه دانش تاریخ در حوزه های علمیه، ارتباط گسترده صاحب نظران و تاریخ پژوهان با هم، ارتباط و تعامل تاریخ پژوهان حوزۀ علمیه با مراکز تاریخی داخلی و خارجی، انجام فعالیت های علمی زمین مانده در زمینه تاریخ، فراهم آوردن زمینۀ دانش افزایی تاریخ پژوهان، زمینه سازی برای ایجاد زیر شاخه های علم تاریخ در حوزۀ علمیه و مراکز علمی دانشگاهی، پشتیبانی واقع بینانه معنوی و مادی از اهل تاریخ و بسیاری از امور دیگر می باشد.

این انجمن از آغاز فعالیت تاکنون اقدامات گسترده ای برای نیل به اهداف داشته که از مهم ترین آنها: برگزاری نشست های علمی (18 نشست)، همایش تولید علم و نظریه پردازی در تاریخ، نشست های نقد کتاب (3 نشست)، نشست نقد نظریه، همکاری در برگزاری همایش پیامبر اعظم (ص) با دانشگاه اصفهان در آذر 1385 ه - ش، انجام سفرهای علمی، انتشار فصلنامه علمی- تخصصی (6 شماره)، انتشار خبرنامه (4 شماره)، ارتباط و تعامل با مراکز علمی و اجرایی، راه اندازی دو سایت ( سایت انجمن و سایت همایش)، برگزاری جشنواره مقالات برتر تاریخی، ارایه طرح دروس تاریخی حوزه، بررسی موضوعات مورد نیاز تاریخی برای پایان نامه، ارزیابی کتاب های تاریخی در جشنواره های متعدد کتاب سال حوزه، شناسایی بیش از 200 نفر از تاریخ پژوهان حوزوی برادر و خواهر و ارتباط با بیش از 700 نفر از اساتید تاریخ در دانشگاه های ایران می باشد.

از برنامه های  انجمن در آینده، برگزاری نشست های علمی، انتشار فصلنامه و خبرنامه، تکمیل اطلاعات سایت های انجمن، انتشار کتاب هایی با عنوان «شناسه مراکز تاریخی» و «شناسه تاریخ پژوهان»، می باشد. اما مهم ترین اقدام انجمن برگزاری «همایش بین المللی تشیع و خاورشناسان» است که با مشارکت و همکاری بسیاری از مراکز علمی دانشگاهی و اجرایی کشور خواهد بود. فراخوان این همایش از طریق سایت همایش با آدرس www.shr.ir قابل دسترسی است.