تبیان، دستیار زندگی
ر کتاب های فارسی ترجمه کتاب تاریخ ایران به زبان قزاقی ششمین جشنواره دانشجویی تئاتر عروسکی نمایشگاه قرن کریم در پاریس مشاهیر ادب جهان در کتاب های فارسی در کتابهای ادبیات نظام جدید ، بخش عمده ای به ادبیات معاصر اختصاص یافته است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 18 آذر)

مشاهیر ادب جهان در کتاب های فارسی

در کتابهای ادبیات نظام جدید ، بخش عمده ای به ادبیات معاصر اختصاص یافته است در این بخش از بزرگان شعر و داستان آثاری که جنبه آموزشی داشته اند، انتخاب شده و در این کتاب ها گنجانده شده است. علاوه بر این ، بخشی به نام « ادبیات پایداری» در نظر گرفته شده که دفاع قهرمانانه مردم کشورمان را در مقابل دشمنان برای نسل جدید به تصویر کشیده است. بخش دیگر هم « ادبیات جهان» است که در آن بزرگان و مشاهیر عالم ادبیات و قله های ادبی در فرهنگ ملل به دانش آموزان معرفی شده و آثاری از آنها  به عنوان نمونه در کتاب ها گنجانده شده است.

میرجعفری، مسئول کتاب های فارسی مقطع راهنمایی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی، ضمن اعلام این خبر گفت : در تدوین کتاب ها از نظرات معلمان و اساتید دانشگاه هم استفاده شده است. وی افزود: ممکن است کتابی که امروز برای جوانان و نوجوانان مناسب است ، چند سال بعد نیاز به تغییر داشته باشد و نتواند جوابگوی نیازها باشد. او در جواب کسانی که می گویند در انتخاب چهره های معاصر سیاسی کم کاری شده ، ضمن تکذیب این مطلب، دلیل حذف برخی آثار را نداشتن جنبه های آموزشی دانست.

ترجمه کتاب تاریخ ایران به زبان قزاقی

تهران - کتاب تاریخ ایران اثر رضا شعبانی به قلم "اسلام چمنی" ایران الاصل، استاد دانشگاه مدرس زبان فارسی در قزاقستان ترجمه شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، تاریخ ایران باستان تا تاریخ معاصر ایران، انقلاب اسلامی و تحولات آن از جمله موضوعات این کتاب 290 صفحه ای را تشکیل می دهد ، که روی جلد آن با تصویری از تخت جمشید تزئین شده است.

این کتاب از امسال در دانشگاه فارابی شهر آلماتی در رشته ایران شناسی تدریس ، و در دیگر دانشگاه های قزاقستان به عنوان کتاب مرجع استفاده می شود. این نخستین بار است که یک ایرانی الاصل ، کتابی درباره تاریخ ایران به زبان قزاقی ترجمه می کند.

ششمین جشنواره دانشجویی تئاتر عروسکی

تهران - ششمین جشنواره دانشجویی تئاتر عروسکی همزمان با روز دانشجو شنبه ساعت 15:40 در تالار فارابی دانشگاه هنر برگزار می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر، دبیر ششمین جشنواره تئاتر عروسکی با اعلام این خبر گفت: در پی فراخوان جشنواره که به منظور نشان دادن توانمندی های سطح کیفی نمایش های عروسکی دانشجویی و معرفی آنان به عرصه های حرفه ای نمایش کشور بر پا می شود ، 93 متن نمایشی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

وی افزود: هیئت بازبینی جشنواره از 30 مهر، کار باز بینی نمایش های تهرانی را آغاز کرد و همزمان با فیلمهای ویدیویی ، نمایش های شهرستانی را نیز بررسی کرد که در مجموع 20 نمایش را واجد شرایط حضور در بخش نهایی تشخیص داد، که با انصراف یکی از گروه های شرکت کننده ، تعداد نمایش های حاضر در جشنواره به 19 رسید.

نمایشگاه قرن کریم در پاریس

نمایشگاه بزرگ"قرآن کریم به قلم خوشنویسیان ایرانی" در پاریس به کار خود پایان داد.

این نمایشگاه بزرگترین و نخستین نمایشگاه قرآنی بود که در این سطح به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در تالار اجتماعات مسجد بزرگ پاریس برگزار شد. در نمایشگاه قرآن کریم به قلم خوشنویسان ایرانی آثار استادان «میر خانی»، «فلاح»، «محمد پور» ،«کوهستانی»،« گیلانی» و « توحید طبری» به نمایش گذاشته شد.

استاد «توحیدی طبری» ، که بیشترین آثار این نمایشگاه به وی اختصاص داشت، مجموع دیدار کنندگان از نمایشگاه را بیش از 12 هزار نفر اعلام کرد.

وی که در پنج سال اخیر، 8 نمایشگاه انفرادی در زمینه خوشنویسی در پاریس برگزار کرده است افزود: قرار است به زودی نمایشگاهمشابهی از آثار خوشنویسی قرآن کریم در شهر لیون فرانسه نیز بر پا شود.

توحیدی طبری گفت: پیشتر در کشورهای آلمان، هلند، آمریکا و کشورهای عربی نمایشگاه های متعددی را برپا کرده ایم ودر سال های اخیر نیز با برپایی کلاس های متعدد خوشنویسی در دو مقطع مبتدی و پیشرفته این هنر اصیل ایرنی را به مشتاقان فرانسوی عرضه کرده ایم.