سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
آخرین سخنشان سپاس از پروردگار عالمیان است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکر در پایان سال

شکر در پایان سال

امیرالمومنین(ع) می فرماید : « یابن آدم رأیت ربّک سبحانه یتابع علیک نعمه و أنت تعصیه فاحذره»

ای فرزند آدم ، زمانی که دیدی پروردگار سبحانت ، نعمت هایش  را پی در پی به تو ارزانی می دارد ، در حالی که تو معصیت و نافرمانی می کنی ، پس بر حذر باش .

آدمی در مقابل کوچک ترین کاری که دیگران برایش انجام می دهند خود را موظف به تشکر و قدردانی و جبران زحمات می داند . تصور کنید ، اگر کسی خودکار یا دفتری را به ما هدیه دهد از او سپاسگزاری می کنیم و اگر خانه ای برایمان بخرد ، همه عمر خود را مدیون و وامدار محبت ، لطف و بزرگواری اش می دانیم و پیوسته در فکر جبران هستیم و در مقابلش گردن کج می کنیم و حال آن که بهترین و گرانقیمت ترین اجناس را خداوند به ما مجانی و بدون منت هدیه داده است . چشم ، گوش ، زبان ، دندان ، کلیه ، کبد ، قلب ، خون و خیلی چیزهای دیگر ، می دانید قیمت ریالی هر یک از آنها چقدر است ؟

خیلی بی انصافی است که در مقابل این همه نعمت خدادادی تشکر و سپاس نداشته باشیم ! بعضی ها پای سفره نعمت خداوند نشسته اند و روزی خانه خدا را می خورند اما عبادت خداوند نمی کنند !  حتی گناه و معصیت هم می کنند !

تا انسان کفران نعمت نکند و مرتکب معصیت نشود ، خداوند مهربان نعمت ها را از او نمی گیرد و پیوسته و مستمر چشمه روزی جاری و ساری است .

شکر در پایان سال

 برای شکر و سپاس از الطاف و مراحم الهی معمولا جمله شریفه «الحمد لله رب العالمین» ادا می گردد

امام جعفر صادق (ع) لزوم شکر الهی را به جهت بهره مندی از نعمت های ریز و درشت را این گونه بیان می فرماید :

فی کل نفس من انفاسک شکر لازم لک بل الف او اکثر ، بر هر نفسی که می کشی ، یک شکر ، بلکه هزاران شکر واجب است .

جمله الحمد لله رب العالمین دارای پیشینه تاریخی در امت های گذشته نیز هست .

خداوند متعال خطاب به حضرت نوح (ع)فرموده است :فقل الحمد لله الذی نجینا من القوم الظالمین، بگو سپاس خدای را که ما را از گروه ستمگر نجات داد .

و نیز حضرت ابراهیم (ع)خداوند را با همین جمله سپاس گفت: الحمد لله الذی وهب لی علی الکبر اسماعیل و اسحق

سپاس خدای را که در پیری به من اسماعیل و اسحق عطا فرمود .

همچنین حضرت داود(ع) و حضرت سلیمان(ع) نیز خداوند را چنین سپاس گفتند: الحمد الله الذی فضلنا علی کثیر من عباده المومنون ، سپاس خدایی را که ما را بر بسیاری از بندگان مومنش برتری داده است.

آخرین سخنان بهشتیان نیز همین جمله است زیرا خداوند می فرماید : و آخر دعویهم ان الحمدلله رب العالمین ، و آخرین سخنشان سپاس از پروردگار عالمیان است .

بنابراین لازم است پس از اتمام هر کار به جهت توفیق خدمت خالصانه ی صادقانه به مردم و جامعه و اتمام موفقیت آمیز کار و این که اتفاق ناگواری در حین کار رخ نداده است خداوند را با جمله الحمد لله رب العالمین شکر و سپاس گفت .

خدایا چنان کن سرانجام کار

توخشنود باشی و ما رستگار

خدایا ! در این روزهای پایانی سال برای تمام نعمت هایی که به ما دادی  تو را سپاس می گوییم و یاری ات را در سال جدید می خواهیم .خدایا! به ما توفیق بده که در مسیرت قدم برداریم و همواره شکرگزارت باشیم .

 

شکر در پایان سال

 

 

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین