سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
با فرارسیدن ایام نوروز بسیار از خاطرات برای افراد زنده می شود. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آنها با دیدن تکاپوی بزرگترها...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این کار را نکنید!

ممنوع

"عیدی بچه ها را از آنها نگیرید"

با فرارسیدن ایام نوروز بسیار از خاطرات برای افراد زنده می شود. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آنها با دیدن تکاپوی بزرگترها در خرید شب عید یا خانه تکانی، همین طور با دیدن سبزه، ماهی های قرمز و ...، تمام مراسم نوروز را مجسم می کنند. تا می توانیم بایستی خاطراتی لذت بخش برای کودکان بسازیم. توجه به این نکته بسیار مهم است که داشتن خاطرات خوب، نظر افراد را نسبت به خودشان مثبت تر می سازد. این که کودکان احساس کنند موجوداتی دوست داشتنی هستند و دیگران برای آنها ارزش و اعتبار قائلند. در شکل گیری اعتماد به نفس و شخصیتی قوی در آنان بسیار مؤثر است.

یکی از خاطرات بسیار جالب افراد، گرفتن عیدی است. به ویژه بچه ها عیدی گرفتن را بسیار دوست دارند و از آن لذت می برند. به علاوه، این کار حکم ابراز علاقه و احترام گذاشتن را دارد و برای هر فردی مهم است. وقتی افراد به یکدیگر کارت تبریک می دهند به این معناست که برای هم ارزش و احترام قائل هستند. در عید نوروز ما ایرانیان به بچه ها گفته می شود که عمو نوروز برای آنها عیدی می آورد و آن را زیر بالش آنان قرار می دهد. مسیحیان نیز می گویند که شب کریسمس بابانوئل هدیه هایی به درخت کریسمس آویزان می کند و آنان نیز همچون ما در سال جدید به یکدیگر هدیه می دهند و به ویژه به بچه ها.

 

برخی والدین، پولهای عیدی کودکان را به بهانه های مختلف از آنها می گیرند و آنها را از لذت عیدی داشتن و خرید کردن محــروم می کنند که این کار درسـتی نیست.

 

یکی از سنتهای زیبای ایرانیان این بوده است که بزرگترها به کوچکترها عیدی می دهند و سنت این بوده که از پول نو استفاده می کنند؛ چه به صورت سکه و چه پول کاغذی؛ سعی می شده که نو و براق باشد؛ به این معنا که سال نو؛ پول نو؛ زندگی نو.

البته بعضی افراد به عنوان عیدی به کودکان کادو می دهند که این هم رسم بدی نیست؛ به هرحال نباید هدیه بسیار گران قیمت یا مبلغ عیدی بسیار زیاد باشد؛ زیرا در این صورت همه از عهده چنین کاری بر نمی آیند (ضمن این که اصلا درست هم نیست) امکان دارد همین مسئله رقابت به وجود آورد و تا حدی باعث قطع ارتباط بعضی خانواده ها با یکدیگر شود. توصیه می کنیم مقدار کمی پول با توجه به سن و سال بچه ها برای عیدی در نظر گرفته شود؛ برای بچه های کوچکتر کمتر و برای بچه های بزرگتر بیشتر. در این شرایط کودکان می توانند حق انتخاب داشته باشند و خودشان با آن پول از مغازه چیزی را انتخاب کنند. شاید هم دوست داشته باشند که پول هایشان را جمع کنند و چیز مهمی بخرند. کودکان از این که حق انتخاب داشته باشند لذت می برند. در ادامه به نکاتی اشاره می شود که لازم است بزرگترها به ویژه پدرها و مادرها در این زمینه در نظر داشته باشند.

 

عیدی کودکان را از آنها نگیرید

بعضی از والدین پول های عیدی کودکان را از آنها می گیرند -حال به بهانه این که می خواهند برایشان نگه دارند یا به بهانه های دیگر- به هر حال آنها را از لذت عیدی داشتن و خرید کردن محروم می کنند و این کار درستی نیست. باید عیدی بچه ها را به خود آنها بدهیم و اگر سن آنها کم است و هنوز نمی دانند که با آن پولها چه کنند، بهتر است پدر و مادر آنها را به مغازه ببرند و ضمن توضیحی که برایشان می دهند از آنها بخواهند که اسباب بازی یا چیز دیگری را انتخاب کنند.

 

پول یا هدیه ای که دیگران به کودک می دهند را مورد تمسخر قرار ندهید

از دیگر وظایف والدین این است که به کودکانشان آموزش دهند انسان هایی قدردان باشند. چنانچه ما عیدی کودک را مورد انتقاد قرار ندهیم و درباره کم و زیاد بودن ارزش مادی آن صحبت نکنیم و نیز شخص عیدی دهنده را مورد قضاوت قرار ندهیم، بلکه به فرزندمان فرهنگ تشکر کردن را بیاموزیم، این مهم انجام می پذیرید.

 

تشکر کردن را به کودکان بیاموزید

به کودکان آموزش دهید که در ایام نوروز حتما به دیدن بزرگترها بروند، عید را به آنها تبریک بگویند و در صورت دریافت عیدی تشکر کنند.

 

به رقابت و چشم و هم چشمی میدان ندهیم

بایستی به کودکان بیاموزیم که دادن عیدی از طرف بزرگترها جزء واجبات نیست. و اگر بزرگتری عیدی می دهد لطف می کند. از طرفی، عیدی دادن نباید جنبه رقابت به خود بگیرد و هر کس بخواهد پول یا کادویی که به دیگران می دهد، ارزش بیشتری داشته باشد و به بیانی بخواهد پول یا کادویی که به دیگران می دهد، ارزش بیشتری داشته باشد و به بیانی بخواهد توان خود را به رخ دیگران بکشد؛ بلکه همان میزان کم از ارزش معنوی برخوردار است و لذت را برای کودکان به ارمغان می آورد.

 

برگرفته از روزنامه اطلاعات- افسانه میرشفیعی

                                                                                                                                                 تنظیم برای تبیان: پایدار


جهت خرید کتب کودک و نوجوان کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای چند رسانه ای کودکان کلیک نمایید.

جهت خرید کتب خانواده کلیک نمایید.

جهت خرید کتب روانشناسی کلیک نمایید.

جهت خرید اشتراک کتاب کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای تبیان کلیک نمایید.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین