سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ه اهتمام رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه مادرید کتاب «اسلام شیعی ، پژوهشی در تاریخ ، عقاید و خاندان‌ها» توسط انتشــــارات دانشگاهی اتنئا در مادرید منتشر شد. دكتر سید احمدرضا خضری یكی از چهره‌های برگزیده شانزدهمین
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

  کتاب «اسلام شیعی» در اسپانیا منتشر شد

 

  کتاب «اسلام شیعی» در اسپانیا منتشر شد

به اهتمام رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه مادرید کتاب «اسلام شیعی ، پژوهشی در تاریخ ، عقاید و خاندان‌ها» توسط انتشــــارات دانشگاهی اتنئا در مادرید منتشر شد. دكتر سيد احمدرضا خضري يكي از چهره‌هاي برگزيده شانزدهمين دوره جايزه جهاني كتاب سال است كه با كتاب «ايران شناسي عمومي» كه با همكاري خوان مارتوس قصادا نوشته شده است، در بخش مطالعات ايراني برگزيده شد.

 

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران، این کتاب که به قلم دکتر سید احمد رضا خضری ، استاد دانشگاه تهران و رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به نگارش در آمده و به زبان اسپانیولی با عنوان

"El Islam Shi? , Historia , Ideario y Gobiernos" منتشر شده؛ نخستین اثر مستقلی است که در باره مبانی عقیدتی ، تحولات تاریخی ، زندگانی امامان شیعه و روند تاریخی ظهور دولتها و خاندانهای شیعه در کشور اسپانیا منتشر می‌شود.

از آن‌جا كه پیش از این در این زمينه تنها نوشته‌های پراکنده‌ای موجود بود که بيشتر از زبان‌های دیگر ترجمه شده و مبتنی بر دیدگاه‌ها و تحقیقات خاورشناسان ومنابع غیر اسلامی نوشته شده بود، این کتاب می‌تواند در معرفی چهره راستین تشیع و مبانی اعتقادی آن به جامعه مشتاق اسپانیولی زبان نقشی اساسی ایفا كند

سید احمد رضا خضری در بخشی از مقدمه این کتاب آورده است : «... بی شک نهاد دین و مذهب همچون دیگر نهادهای اجتماعی و بشری نقشی اساسی در دگرگونی، بالندگی، فربهی و تنوع بخشی به فرهنگ و تمدن انسانی داشته است. چنانکه دین اسلام و مذاهب گوناگون آن ، بن مایه و شالوده اساسی تمدن اسلامی را تشکیل داده و شاخه های این تمدن را با وجود منابع و سرچشمه‌های گوناگون آن به هم پیوند داده و تاکنون نگاه داشته است. اهمیت این موضوع نویسندگان و پژوهشگران بسیاری از سراسر دنیا را به سوی خود متوجه ساخته که حاصل آن نگارش صدها کتاب و مقاله بوده است. عموم این نویسندگان و پژوهشگران اذعان کرده‌اند که نه تنها اسلام در پدید آمدن بسیاری از علوم، فنون، ادبیات، هنر، آداب و سنن اجتماعی مسلمانان تأثیر داشته، که حتی برخی از معارف و دانش‌ها مستقیماً از دل این دین بر آمده است؛ از آن جمله دانش تاریخ‌نگاری اسلامی است که در واقع برپایه توجه ویژه مسلمانان به داستان‌ها و قصه‌های قرآنی از یک سو و علاقه به سنت و سیره‌نگاری پیامبر (ص) ازدیگرسو پدید آمد».

نويسنده مي‌افزايد :« دانشی که با شرح نبردها و غزوات زمان پیامبر و فتوحات دوران خلفای او بالیدن گرفت و چندی بعد به صورت علمی مستقل و جامع با گرایش‌ها و شاخه‌های متنوع در آمد که تاریخ ادیان ، تاریخ فرق و تاریخ مذاهب تنها بخشی از آن است.»

رایزن فرهنگی، در بخش دیگری از مقدمه کتاب انگیزه اصلی از نگارش آن را چنین بیان كرده است : «در واقع انگیزه واقعی در تدوین این اثر آن است که افزون بر رفع نیاز مشتاقان و پژوهشگران این حوزه ، به مدد بهره‌گیری از منابع، مآخذ، پژوهش‌ها، مقالات و مطالعات نوین، مبانی و مفاهیم اساسی تشیع را معرفی نموده و چگونگی پیدایش و ظهور تاریخی این مذهب را تبیین و سیر تکوینی خیزش‌ها، قیام‌ها، دولت‌ها و خاندان‌های مهم شیعی را در دنیای اسلام بررسی و معرفی نماید. هم چنان که برآن بوده است تا در یک پژوهش علمی نشان دهد که به رغم تصور برخی از شیعه ستیزان ، تاریخ این مذهب یکسره در رقابت‌های خشک سیاسی یا تحرکات خشن نظامی خلاصه نمی‌شود. بلکه نقش انکار ناپذیر و موثر این مذهب در گسترش حیات معنوی اسلام و باروری و بالندگی بیش از پیش ذخائر معرفتی آن بیش از آن است که تاکنون گفته و نوشته شده است. به ویژه در جوامع غربی که متأسفانه اطلاعات چندانی در این باره وجود ندارد و آنچه هست از منظری یک سویه و یک جانبه و اغلب از طریق مستشرقان و یا منابع غیر شیعی انتقال یافته و از منابع شیعی کم‌ترین بهره را برده است.»

دكتر سيد احمدرضا خضري در ادامه مي‌افزايد :«این حقیقتی است که نه تنها سال‌ها پیش شماری از اسلام شناسان و شیعه پژوهان اروپايی بر آن صحه نهادند که خود آن را طی دوران حضور در اسپانیا به خوبی و از نزدیک دریافته‌ام. به عنوان مثال ، در این کشور مهم که حدود هفت سده تحت نفوذ اسلام بوده و این دین با شاخه های گوناگونش خواه ناخواه بخشی از تاریخ آن را تشکیل می‌دهد ، هنوز هیچ پژوهش مستقل و جامعی در باره تاریخ ، اندیشه ، دولت‌ها و خاندان‌های شیعی انجام نگرفته و هر چه هست ترجمه آثار دیگر اسلام شناسان اروپايی است».

نويسنده اين كتاب سپس با ذکر دیدگاه های شماری از اسلام شناسان و شیعه پژوهان بزرگ دنیا در باره جایگاه و نقش اساسی تشیع در باروری حیات معنوی اسلام ؛ اظهار امیدواری کرده است که این اثر بتواند تا حدودی زنگارها را از چهره واقعی مذهب شیعه بزدايد و سیمای راستین آن را برای دوستداران و علاقمندان حقیقت، باز كند.

کتاب اسلام شیعی در سه بخش و بیست و هفت فصل تنظیم شده که در بخش اول ؛ واژه شناسی ، مبانی و اصول اعتقادی و چگونگی پیدایش تشیع ؛ در بخش دوم؛ تشیع در دوره امامان معصوم (ع) با تاکید بر اقدامات بنیادی آنان در ترویج و تبیین مبانی تشیع و تشریح روند پیدایش قیام‌ها و خیزش‌های شیعیان و در بخش سوم ؛ تشیع در دوره غیبت امام دوازدهم(عج) و چگونگی ظهور دولت‌ها و خاندان‌های مهم شیعی در شرق و غرب جهان اسلام ازآغاز تا پایان صفویان و نقش و سهم هر یک از آنان در ترویج و گسترش تشیع مورد کاوش و بررسی قرار گرفته است.

دكتر سيد احمدرضا خضري يكي از چهره‌هاي برگزيده شانزدهمين دوره جايزه جهاني كتاب سال است كه با كتاب «ايران شناسي عمومي» كه با همكاري خوان مارتوس قصادا نوشته شده است، در بخش مطالعات ايراني برگزيده شد.

شایان ذکر است که ؛ کتاب اسلام شیعی با پشتیبانی رایزنی فرهنگی ایران دراسپانیا وهمکاری دپارتمان اسلام و عرب دانشگاه کمپلوتنسه مادرید ، توسط موسسه انتشاراتی اتنئا به چاپ رسیده و به قیمت هرجلد بیست یورو به بازار کتاب اسپانیا عرضه شده و  اکنون در برخی از بنگاه‌های مشهور کتاب اسپانیا مانند خانه کتاب ( Casa de libro ) در دسترس علاقمندان قرار دارد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین