تبیان، دستیار زندگی
یکی از مهمترین اصول در مبارزه با دشمن شناخت دشمن است.ما در این نوشتار به بررسی زمینه صعود و سقوط رهبران اسراییل می پردازیم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رهبران اسراییل:ایهود باراک

مقدمه:

یکی از نکات بسیار مهم در مبارزه با دشمن،شناخت دشمن است.شناخت دشمن صرفا به شناخت  ساختار سیاسی و یا عملکرد ها محدود نمی شود ،بلکه به شناخت نخبگان حاکم بر نظام سیاسی دشمن نیز  مرتبط می شود.هدف از معرفی این رهبران اسراییلی صرفا آشنایی خواننده تبیان با یک فرد نیست.بلکه ما به دنبال آن هستیم،خاستگاه سیاسی و اجتماعی رهبران صهیونیست و دلایل و زمینه های رشد آنان را برای مخاطب به تصویر بکشیم.زمینه های که فضای حاکم بر رفتار سیاسی نخبگان صهیونیست را به تصویر می کشد.

زندگی نامه:

ایهود باراک

متولد سال 1942در شهرک یهودی‌نشین «مشمارهشارون». در سال 1959 به ارتش اسرائیل پیوست و بعداً وارد نیروی زرهی شد. در ژانویه سال 1982 به عنوان معاون ستاد مشترک تعیین گردید. در آوریل سال 1983 رئیس اداره اطلاعات نظامی ارتش شد. در ژانویه 1986 رئیس اداره اطلاعات نظامی ارتش  شد. در ژانویه 1986 فرمانده منطقه مرکزی، و در ماه مه سال 1987 به معاونت ستاد و سپس ریاست ستاد کل نیروها منصوب شد. در آوریل 1991 بجای ژنرال «دان شومرون» به ریاست ستاد ارتش برگزیده شد [با درجه سرلشکری].

دارای مدرک دکترا در فیزیک و ریاضیات از دانشگاه عبری [بیت‌المقدس] در سال 1986، و فوق‌لیسانس تجزیه و تحلیل سیستم‌ها از دانشگاه استانفورد کالیفرنیا در سال 1978 می‌باشد. در عملیات زیر مشارکت داشته است:

- انجام ترور سه تن از رهبران [سازمان] الفتح بنام کمال عدوان، ابویوسف نجّار، و کمال ناصر در بیروت در [آوریل] سال 1973.

- عملیات نجات گروگان‌های اسرائیلی در فرودگاه انتبه در اوگاندا در سال 1976.

- و بالاخره عملیات ترور ابوجهاد [خلیل الوزیر] در تونس در آوریل 1988.

[عضو بر جسته و رهبر فعلی حزب کارگر (99)، وزیر کشور در کابینه اسحاق رابین تا سال 1995، وزیر امور خارجه در کابینه شیمون پرز نوامبر 95- ژوئن 96. انتخاب به عنوان نخست وزیر اسرائیل (با کسب 57% آراء در انتخابات و شکست بنیامین نتانیاهو حزب لیکود در ماه مه 1999-، دریافت مدال «ایتورموقت»، مدال انجام خدمات ویژه و ممتاز، و جوایز ویژه دولتی.]

هم اکنون باراک به عنوان یک رهبر در حزب کار اسراییل فعالیت می کند که این حزب در آخرین انتخابات اسراییل شکست سختی را تحمل کرد.

تهیه و تنظیم:سید ابراهیمی