تبیان، دستیار زندگی
استان فارس دیدنی ‌های بسیاری دارد، اما صرف ‌نظر از آثار تاریخی ‌اش، ‌طعم فالوده شیرازی آن به یاد می ماند كه بی ‌نظیر است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غذا، بخشی از لذت سفر است (2)

کلم پلو

کلم پلو و سالاد شیرازی

استان فارس دیدنی ‌های بسیاری دارد، اما صرف ‌نظر از آثار تاریخی‌اش، ‌طعم فالوده شیرازی آن به یاد می ماند كه بی ‌نظیر است.

كلم پلوی شیرازی با كلم پلوهای معمولی قدری تفاوت دارد.

كدبانوهای شیرازی، سبزی تازه را نیز به این غذا اضافه می‌ كنند، به این ترتیب که سبزی را در آب برنج می ‌ریزند. اندكی بعد برنج را به آن اضافه می ‌كنند.

سالاد شیرازی

پس از آبكش كردن برنج، كلم سرخ شده را همراه سرگنجشكی‌ هایی (گوشت چرخ کرده ی قلقلی و سرخ شده) كه قبلا آماده شده، لابه لای پلو می‌ گذارند تا دم بكشد.

آوازه ی سالاد شیرازی هم تمام ایران را برداشته و به یکی از پرطرفدارترین سالادها در کنار غذا تبدیل شده‌ است، اما اگر این سالاد را با كلم پلوی شیرازی بخورید نورعلی نور است.

بریونی‌ اصفهان

سفر به اصفهان تنها به دیدن میدان نقش جهان و چهل ستون و منار جنبان خلاصه نمی‌ شود. نمی‌ توانید تمام طول سفر را هم به تماشای پیچ و خم زاینده رود بنشینید.

وقتی ‌چشم ‌تان از دیدن هنر و صنایع ‌دستی و استادان صنعت‌كار سیر شد، در می ‌یابید كه سخت گرسنه‌اید، آن وقت می ‌توانید رد بوی خوش غذا را بگیرید و بروید تا به یك بریانی فروشی برسید. اگر ذائقه ‌تان با گوشت سازگار است، از بریانی (بریونی) اصفهان نگذرید.

بریونی

این غذا كه چرب و گوشتی است، در بسیاری از مناطق اصفهان پخته و فروخته می ‌شود. كفگیرهای بزرگ با دسته‌ های بلند حكایت از روش پخت متفاوت بریونی دارد. طول دسته این كف ‌گیرها به این دلیل بلند است كه به هنگام پخت غذا دست آشپز از آتش در امان بماند.

برای درست كردن این غذا، گوشت چربی‌ دار گوسفند را همراه با جگر سفید و قلوه‌گاه و پیاز نسبتا زیاد كاملا می ‌پزند. بعد از پخت، آن را در آبكش می ‌ریزند و پس از جدا كردن استخوان‌های گوشت، تمامی مخلوط پخته شده را در چرخ گوشت می ریزند.

ماده اولیه به‌ دست آمده را در كفگیر‌ها می ‌ریزند و در آتش تنور نگه می ‌دارند. در تمام مدت زمان پخت، آشپز، كفگیر محتوی بریونی را در دست دارد و كمی كه پخته شد، بریونی را از یك كفگیر در كفگیر دیگر بر می ‌‌گرداند. این كار ممكن است چند بار تكرار شود تا بالاخره بریونی آماده خوردن شود.

اگر هوس كردید این غذا را بخورید، یادتان باشد كه نگاه كردن به سرعت عمل آشپز در برگرداندن یك كفگیر روی كفگیر دیگر، از لذت‌ های بریونی خوردن در اصفهان است.

بدون دغدغه سیر بخورید

در استان‌های شمالی کشور، عطر ماهی سرخ شده با برنج اعلا در هم می ‌آمیزد و حتما مقاومت شما را برای پیگیری هر نوع رژیم لاغری در هم می شکند. در این مناطق می توانید هر چقدر دل تان می ‌خواهد سیر ترشی بخورید و دلی از عزا در بیاورید.

خورش ترش تره

ترش تره شمال‌

ترش تره تركیبی از سیر، سبزی ، آرد برنج و تخم مرغ است. برای درست كردن ترش تره، ‌ ابتدا سبزی را پخته و در حالی ‌كه هنوز آب دارد، سیر تفت داده شده را به آن اضافه می‌ كنند و در همان حال روی اجاق می گذارند. تخم مرغ ها را در تابه سرخ می‌ كنند و همراه با فلفل و نمك به آرد و سبزی اضافه می‌ كنند. پخت غذا تا زمان جا افتادن ادامه پیدا می‌ كند.

آب نارنج، ترشی اصلی این غذاست كه بعد از تخم‌مرغ‌ ها به غذا اضافه می شود.

فسنجان

فسنجان گیلانی‌

رشتی‌ها فسنجان را با مرغابی می ‌پزند. نکته ی هیجان‌انگیز این غذا آن است كه مرغابی فسنجان را درسته می پزند و سر سفره می ‌آورند و همین ویژگی، فسنجان رسمی رشت را از دیگر فسنجان هایی كه تا حالا خورده‌اید، جدا می ‌كند.

البته رب انار در این شهر از انار ترش درست می ‌شود كه به ‌دلیل ترشی انار، فسنجان كدبانوهای رشتی معمولا ترش است. البته مردم آن نواحی، فسنجان را بیشتر ترش می ‌پسندند.

كته كباب ، باقلا قاتوق ، كباب ترش و میرزا قاسمی هم در كنار انواع ماهی پخته شده، در بیشتر رستوران ‌های شمال به راحتی در دسترس است.

چلو کباب

"شاندیز" مشهد

مشهد مهم‌ ترین شهر زائرپذیر ایران است. ‌در طول سال میلیون‌ها نفر به قصد زیارت راهی مشهد می ‌شوند، اما جالب است بدانید كه در رستوران‌های "شاندیز" مشهد، هیچ غذای بومی خاصی سرو نمی ‌شود.

اما به هر حال خوردن آن چلو ماهیچه معروف مشهد برای زائران بخشی از لذت سفر است.

خود مشهدی ‌ها هم به شیشلیك و چلوكباب مخصوص شهرشان علاقه زیادی دارند، شیشلیكی كه در دیگر شهرهای كشور از جمله كیش و تهران هم شعبه دارد و تقریبا بیشتر مسافران را به طرف ‌خود می ‌كشاند.

مینا شهنی - همشهری

*مطالب مرتبط:

غذا، بخشی از لذت سفر است (1)

15 نکته درباره خوراكی‌های سفر

با 28 شرط، سالم سفر کنید

توصیه‌های بهداشتی برای سفر

نوروز و عوارض سلامتی بعد از آن

رفتارهای نادرست غذایی در نوروز

هفت سین سلامتی

برای حفظ سلامتی بدن در ایام نوروز باید ...

هنگام تعطیلات، تغذیه مناسب را تعطیل نکنید

نوروزی زیبا با تغذیه‌ای مناسب(1) و (2)

سنت‌های سلامت، برای همه سال

اهمیت تعطیلات برای سلامتی بدن

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.