تبیان، دستیار زندگی
در گذشته عقیده داشتند که قورباغه‌ها باعث ایجاد زگیل می‌شوند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زگیل چیست؟

زگیل

در گذشته عقیده داشتند که قورباغه‌ها باعث ایجاد زگیل می‌شوند. اما امروزه می‌دانیم، همان‌طور که ویروس‌ها باعث سرماخوردگی و زکام می‌شوند، عامل زگیل نیز هستند. ویروس زگیل داخل سلول‌های زیرپوست می‌شود و کار این سلول‌ها را مختل می کند. این ویروس نه تنها سلول‌ها را وادار می‌کند که ویروس‌های دیگر بسازد، بلکه شکل و ظاهر سلول‌ها را نیز تغییر می‌دهد. سلول‌های آلوده شده به ویروس‌، باعث برآمده شدن پوست می‌شوند و زگیل به وجود می‌آید.

رهایی از زگیل کار آسانی نیست، بهترین راه حل، مراجعه به پزشک است. داروها و موادی هم وجود دارند که برای درمان زگیل استفاده می‌شوند، اما تاثیر چندانی ندارند

روند رشد ویروس زگیل بسیار کُند است، اما در تمام بدن منتشر می‌شود، زگیل‌ها پس از اینکه به اندازه معینی رسیدند، دیگر رشد نمی‌کنند.

زگیل

ویروس‌‌های زگیل به سلول‌ها آسیب نمی‌رسانند، بنابراین دستگاه دفاعی بدن با خیر نمی‌شود و برای از بین بردن ویروس و سلول‌هایی که حامل ویروس هستند، هیچ اقدامی نمی کند. به همین دلیل دانه‌های زگیل روی پوست دردناک نیستند، مگر اینکه این زگیل‌ها در محلی مثل پاشنه پا ظاهر شوند که در آن صورت دردناک خواهند بود. رهایی از زگیل کار آسانی نیست، بهترین راه حل، مراجعه به پزشک است. داروها و موادی هم وجود دارند که برای درمان زگیل استفاده می‌شوند، اما تاثیر چندانی ندارند؛ زیرا این داروها تمامی سلول‌های مبتلا به ویروس را در برنمی‌گیرند. روش دیگر معالجه زگیل، سوزاندن آن به وسیله برف کربوتیک یا ازت مایع است. پزشک، همچنین می‌تواند زگیل را به کمک تیغ بیستوری از روی پوست بردارد. برای این کار باید ابتدا محل زگیل بی‌حس شود. گاهی نیز اتفاق افتاده است که زگیل، خود به خود و زودتر از آنچه انتظار داریم، از بین برود.

برگرفته از کتاب: دانستنی های علمی

تنظیم برای تبیان: خرازی

*************************

مطالب مرتبط

غذاها کجا می‌روند؟

مرواریدهای سفیدی به نام دندان

بدن شما چه کارهایی انجام می‌دهد؟

آیا می دانستی؟

آیا می دانید بیماری چیست؟

باکتریها

میکروبها را می شناسی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.