تبیان، دستیار زندگی
درمان‌های ارتودنسی ممکن است در مقاطع سنی مختلف انجام گیرند، ولی طول درمان‌های ارتودنسی در افراد جوان‌تر به طور قطع کمتر از افراد مسن‌تر است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین سن ارتودنسی : 7 تا 12 سالگی

مراجعه به دندانپزشک

درمان‌های ارتودنسی ممکن است در مقاطع سنی مختلف انجام گیرند، ولی طول درمان‌های ارتودنسی در افراد جوان‌تر به طور قطع کمتر از افراد مسن‌تر است.

درمان‌های ارتودنسی را از زمان رویش اولین دندان دایمی تا زمان از دست دادن آخرین دندان دایمی، یعنی از سن 7 سالگی تا 70 تا 80 سالگی می‌توان انجام داد، ولی مدت زمان درمان اصولا بین یک تا سه سال است. علاوه بر سن، مدت زمان درمان ارتودنسی بستگی به عواملی مانند میزان مشکل، وسایل و روش ‌های مورد استفاده در حین درمان و همکاری بیمار دارد، البته در بعضی از شرایط خاص و به ندرت ممکن است این مدت کمتر و یا بیشتر شود.

به طور کلی تا به امروز، هنوز شیوه و راه‌ درمانی فراگیری که بتواند مدت زمان درمان ارتودنسی را به طور محسوسی کاهش دهد، ابداع یا معرفی نشده است. اگر چه در زمینه وسایل ارتودنسی، پیشرفت شگرفی حاصل شده، ولی این پیشرفت نتوانسته که مدت زمان درمان را (مثلا به اندازه 20 تا 30 درصد) کاهش دهد.

روش‌های گوناگونی از قبیل تزریق مواد در مجاورت ریشه ی دندان برای افزایش سرعت حرکت دندان‌ها در حیوانات از سال‌ها پیش انجام شده است، ولی این روش هنوز در انسان قابل استفاده و بهره‌برداری نیست. البته روش‌های درمانی که قابل استفاده توسط تمامی متخصصان ارتودنسی باشد و نیاز به دانش جدید نیز نداشته باشند معرفی شده اند، ولی هنوز این روش‌ها نتوانسته اند مدت زمان درمان را به طور معنی‌داری کاهش دهند و از طرفی ثبات دندان ها پس از درمان با این روش‌ها هنوز به اثبات نرسیده است.

گاهی اوقات در بعضی از رسانه‌ها و متاسفانه رسانه‌های علمی، از روش‌هایی به عنوان مثال سیستم دامون برای ارتودنسی سریع دندان ها نام می‌برند که فقط جنبه تبلیغی دارد و کاهش زمان درمان با این روش اصلا واقعیت ندارد. این روش را تمامی متخصصان ارتودنسی می‌توانند، انجام دهند و تجربه نشان داده که این روش نیز نمی‌تواند حداقل در شرایط و دنیای امروز، مدت زمان درمان را به طور قابل توجهی کاهش دهد، بنابراین ارتقای سطح آگاهی مردم به خصوص از طریق رسانه‌هایی که مخاطبان زیادی داشته و در دسترس عمومی نیز قرار می‌گیرند، امری ضروری به نظر می‌رسد.

والدین باید کودکان خود را در سنین 7 تا 10 سالگی برای دختران و 7 تا 12 سالگی برای پسران حتما برای جلوگیری و کاهش درمان‌های ارتودنسی به متخصصان ارتودنسی نشان دهند، زیرا از بسیاری مشکلات دندانی در سنین پایین‌تر می‌توان جلوگیری کرد و یا از شدت آنها کاست، بنابراین هم مدت زمان درمان کمتری و هم هزینه کمتری متحمل می‌شوند.

البته درما‌ن‌های ارتودنسی در هر سنی قابل انجام هستند.

دکتر فریبرز امینی - ‌متخصص ارتودنسی

مدیر گروه و دانشیار بخش تخصصی ارتودنسی

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران

*مطالب مرتبط:

ارتودنسی چیست؟

درمان دندان های فاصله دار

ایمپلنت دندانی

ضرورت نگهداری از دندان ها

آشنایی با انواع دندان ها

پوشاندن شیار دندان ها

لبخندی زیبا با دندان هایی سفید

پوسیدگی دندان کودک باید پُر شود؟

مراقبت از دندان کودک مدرسه ای

مراقبت از دندان های کودک

دندان های كوچك، اما مهم

تغذیه و دندان های سالم کودک

چگونه مسواک می زنید؟

مواد غذایی موثر در پوسیدگی دندان و جلوگیری از آن 

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.