تبیان، دستیار زندگی
سال برنامه‌ریزى
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هر سال با بهار

( قسمت چهارم)

هرسال با فرارسیدن نوروز، پس از پشت سر گذاشتن سالی پر تلاش و وقایعی تلخ و شیرین، مقام معظم رهبری در

آیت الله خامنه ای

پیامی ضمن تبریک عید نوروز، نکات مهم سالی که گذشت را بیان می کنند و همینطور به تبیین راهبردها و سیاست های لازم که باید در سال آتی پیش روی مردم و مسئولین قرار گیرد می پردازند .

رهنمودهای رهبری با توجه به دقت نظر و دید جامع و کامل و همینطور ذهن آینده نگر ایشان، راهی است به سوی پیشرفت و ارتقای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ..... که ملت ما با در نظر گرفتن و تامل و  تدبر در این بیانات می تواند خود را از گزند حوادث مصون دارد و برنامه خود را با توجه به اصول و خط مشی های بیان شده تنظیم نماید.

همانطور که اشاره شد برای پاسداری و پاسداشت فرهنگ مقدس جمهوری اسلامی ایران و دست یابی به قله های پیشرفت و موفقیت در نظر داریم طی مطالبی به بیان پیام های نوروزی مقام معظم رهبری از سال 1369 تاکنون بپردازیم تا انشاالله ضمن سیراب نمودن عطش ذهنی و جسمی خود از  سخنان ولی امر مسلمین که معیاری ناب و بدون خدشه و برخاسته از منبع عظیم ولایت است و تفکر در این بیانات، آنان را راهگشای خود قرار دهیم.

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1372

نکات کلیدی:

تبریک عید به احاد ملت مخصوصاخانواده‌هاى مكرّم شهداى، جانبازان عزیز و خانواده‌هاى آنان؛ آزادگان و بستگان آنان و مفقودین و اشاره به این نکته که موظّفند نسبت به آنها اداى احترام كنند و در حقیقت، همه مدیون آنهایند.

اگر توانسته باشیم در ساعات و آنات و لحظات آن به وظایف خود عمل كنیم و عمل كرده باشیم، از آنچه كه از دست رفته و گذشته است حسرت نمی خوریم.

سالى كه بر ما گذشت، از لحاظ مسائل جهانى، سال بسیار پرحادثه‌اى بود. بخصوص مسلمانان، در این سال، آزمایشهاى سختى را گذراندند.

در داخل كشور مسؤولین كشور، در جهت هدفها و برنامه‌ى پنج‌ساله‌اى كه ترسیم شده و مورد تصویب قانون گذاران قرار گرفته است، با توانایى و قدرت و تلاش فراوان، پیش رفتند.

احساس رضایت و خشنودى از كیفیّت حركت و عمل آحاد ملت عزیزمان در سال گذشته.

- امسال، سال برنامه‌ریزى است. برنامه دوم نیز امسال از سوى دولت تهیه و براى تصویب به مجلس شوراى اسلامى تقدیم خواهدشد.

ومسؤولین دولتى در برنامه ریزی توجّه كنند كه هدف اصلى، كمك به طبقات محروم جامعه باشد. این، چیزى است كه ما را به «عدالت اجتماعى» نزدیك مى‌كند.

- هدف اصلى در كشور ما و در نظام جمهورى اسلامى، عبارت از تأمین عدالت است و رونق اقتصادى و تلاش سازندگى، مقدّمه‌ى آن است.

- رعایت و احترام به اصول انقلابی سبب رشد و موفقیت و انحراف از اصول انقلابی و الهی باعث ناکامی ما است.

- توصیه به حفظ همان جهتگیرى انقلابى و اسلامى، روح كمك و معاونت به مسؤولین و وحدت و یكپارچگى ملى كه براى جامعه و كشور ما، گره‌گشاست.

متن کامل پیام:

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم

یا مقلّب القلوب و الابصار. یا مدبّر اللیل و النّهار. یا محوّل الحول و الاحوال. حوّل حالنا الى احسن الحال.

عید سعید نوروز و حلول سال جدید و همچنین عید مبارك فطر را به ملت ایران و همه‌ى ملتهایى كه براى این دو عید، احترام و ارزش قائل هستند، تبریك و تهنیت عرض مى‌كنم. مخصوصاً به آن كسانى كه همه‌ى ملت ایران، موظّفند نسبت به آنها اداى احترام كنند و در حقیقت، همه مدیون آنهایند؛ یعنى خانواده‌هاى مكرّم شهداى عزیز؛ جانبازان عزیز و خانواده‌هاى آنان؛ آزادگان و بستگان آنان و مفقودین، یا اسرایى كه هنوز در چنگال دشمنان اسیرند و خانواده‌هاى آنان؛ به همه، صمیمانه تبریك عرض مى‌كنم و رحمت و بركات الهى را براى روح مطهّر امام بزرگوارمان، مسألت و درخواست مى‌كنم.

یك سال دیگراز عمر ما گذشت و ما، در آستانه‌ى سال دیگرى از ایام عمرمان قرار گرفتیم. آنچه گذشت، امتحانى الهى بود؛ كه اگر توانسته باشیم در ساعات و آنات و لحظات آن به وظایف خود عمل كنیم و عمل كرده باشیم، از آنچه كه از دست رفته و گذشته است، دچار حسرت نخواهیم بود. امیدواریم كه این‌طور باشد؛ و اگر خداى ناكرده، در آنچه گذشته است، قصور و تقصیر و غفلتى كرده و به وظایف خودمان اهمیّت نداده باشیم، و آنچه كه ما را به كمال مى‌رساند مورد غفلت قرار گرفته باشد، یا خداى نكرده به جهت و راهى حركت كرده باشیم كه براى بنى‌آدمْ مایه‌ى خسران و تأسف است، در این صورت، آنچه كه از دست داده‌ایم، مایه‌ى حسرت مضاعفى است! عمرى است كه از دست رفته، و سرمایه‌اى است كه نابود شده، و پرونده‌ى سیاهى است كه خداى ناكرده ممكن است به وجود آمده باشد.

امیدواریم كه سال آینده، سال عبودیّت، پرهیزگارى و حسن عمل ما، و سال قبول و توجّه الهى به ما و نزول بركات او بر ما باشد. در همین ایام كوتاهى كه از ماه مبارك رمضان باقى مانده است، باید حداكثر استفاده را بكنیم و از لحظات این ماه مبارك، بهره‌بردارى نماییم، و خودمان را در جهتى كه مورد رضاى خداست، قرار دهیم.

و اما، سالى كه بر ما گذشت، از لحاظ مسائل جهانى، سال بسیار پرحادثه‌اى بود. در همه جاى دنیا و در چهارگوشه‌ى جهان، كشورها و ملتها، دچار آزمایشهاى دشوارى بودند. بخصوص مسلمانان، در این سال، آزمایشهاى سختى را گذراندند. ما، اگرچه از مشكلات عمومى دنیا و همچنینْ مشكلات خاصى كه از سوى قدرتهاى بزرگ و مستكبرین عالم بر كشورهاى در حال توسعه تحمیل مى‌شود، نمى‌توانستیم به‌كلّى بركنار بمانیم، اما بر روى هم مى‌توانیم مطمئن باشیم كه در دریاى متلاطم جهان امروز و این دنیاى توفانى،بحمداللَّه، مسؤولین كشور، مورد توفیق الهى قرار گرفتند و با كمك و همكارى ملت، موفّق شدند كه تا حدّ ممكن و میسور، كشور را از مشكلات عظیم جهانى بر كنار بدارند.

در داخل كشور، آنچه كه مى‌توانیم بگوییم و به طور روشن احساس مى‌كنیم این است كه بحمداللَّه مسؤولین كشور، در جهت هدفها و برنامه‌ى پنج‌ساله‌اى كه ترسیم شده و مورد تصویب قانون گذاران قرار گرفته است، با توانایى و قدرت و تلاش فراوان، پیش رفتند. این را شاهد هستیم و امیدواریم كه آنچه را انجام مى‌دهند، موردقبول الهى باشد و به نتایج خود و اهدافى كه براى آن معیّن شده است، برسد و مردم ما سود ببرند؛ و ان‌شاءاللَّه مسؤولین موفّق شوند كه همه‌ى تلاش خود را به كار بندند.

بحمداللَّه محصول تلاش صمیمانه ومخلصانه‌ى مسؤولین طراز اوّلِ كشور، این بوده است كه مى‌بینیم در سرتاسر كشور، نشانه‌هاى یك تحرّك و سازندگى و تلاش جدّىِ مادّى در راه ساختن كشور محسوس است و به چشم مى‌خورد.

وقتى كه به كیفیّت حركت و عمل آحاد ملت عزیزمان در سال گذشته نظر مى‌اندازیم، نوعى احساس رضایت و خشنودى به مادست مى‌دهد. از اوّلِ سال مردم در آزمایش بزرگ انتخابات حاضر شدند و مجلس شوراى اسلامى را براى دوره‌ى چهارم به وجود آوردند و نمایندگان خود را با صمیمیّت و گرمى و علاقه‌مندى و جدیّت، به مجلس فرستادند. در آخر سال و اوقات بهمن و دهه‌ى مبارك فجر هم، در آن راهپیمایى عظیم و باشكوه شركت كردند و ما نشانه‌هاى حضور قوى مردمى را همه جا در صحنه‌هاى سیاسى و اجتماعى مشاهده كردیم.

حضور مردمى در جاهایى كه بایستى مردم به كمكِ دولت مى‌شتافتند، در جاهایى كه بایستى به كمكِ برادران مسلمان خودشان كه دچار محنت و بلا بودند مى‌شتافتند در قضایاى مربوط به بوسنى؛ در حوادث اخیر داخل كشور و سیل عظیم ویرانگرى كه جارى شد و در همه جا، انصافاً رضایتبخش و دشمن‌شكن و گره‌گشا بود.

امسال، سال برنامه‌ریزى است

من در همین‌جا از فرصت استفاده كنم و درباره‌ى این سیل بزرگ و خانمان براندازى كه اواخر امسال، در مناطق متعدّدى از كشور پیش آمد، اشاره كنم. این حادثه، حادثه‌ى بسیار تأسف‌انگیزى بود و ما براى مردم مستمند و آسیب‌دیده‌اى كه در این حادثه دچار مشكل شدند، غمگین و متأسفیم. من امیدوارم كه به بركت ایام ماه مبارك رمضان و عیدفطر و به شادى حلول سال نو، خداوند مشكلات آنها را با قدرت خود و با دست گره‌گشاى ملت و دولت عزیزمان، برطرف فرماید. البته مردم همكارى و كمك كرده‌اند؛ لكن آن‌طور كه من اطّلاع پیدا كردم، ابعاد این فاجعه بسى بزرگتر از آن چیزى است كه ما توانستیم در تبلیغات مشاهده كنیم. به همین سبب، كمك به دولت در این قضیه، بسیار لازم است.

و اما، نگاهى بیندازیم به سالى كه آغاز مى‌شود سال 1372- كه امیدواریم ان‌شاءاللَّه با میمنت و مباركى آغاز شود. از دولت و دولتمردان عزیز انتظار داریم كه در سال آینده، همان حركت پرتوان و پرتلاشى را كه در سال گذشته در راه رسیدن به هدفهاى اعلام شده‌ى دولت انجام دادند، تعقیب كنند و بر تلاش خود بیفزایند. امسال، سال برنامه‌ریزى است. برنامه دوم نیز امسال از سوى دولت تهیه و براى تصویب به مجلس شوراى اسلامى تقدیم خواهدشد.

آنچه كه من به برنامه‌ریزان و مسؤولین دولتى مؤكّداً سفارش مى‌كنم، این است كه در این برنامه توجّه كنند كه هدف اصلى، كمك به طبقات محروم جامعه باشد. این، چیزى است كه ما را به «عدالت اجتماعى» نزدیك مى‌كند. هدف اصلى در كشور ما و در نظام جمهورى اسلامى، عبارت از تأمین عدالت است و رونق اقتصادى و تلاش سازندگى، مقدّمه‌ى آن است. ما نمى‌خواهیم سازندگى كنیم كه نتیجه‌ى این سازندگى یا نتیجه‌ى رونق اقتصادى، این باشد كه عدّه‌اى از تمكّن بیشترى برخوردار شوند و عده‌اى فقیرتر شوند. این، به هیچ‌وجه مورد رضاى الهى و رضاى اسلام و مورد قبول ما نیست. ما مى‌خواهیم سازندگى شود و كشور رونق اقتصادى و پیشرفت مادّى پیدا كند و ازلحاظ اقتصادى رشد كند، تا بتواند به عدالت اجتماعى نزدیك شود و فقیر نداشته باشیم؛ تا دیگر، طبقات محروم در جامعه، احساس محرومیت نكنند و محروم نباشند؛ تا منطقه‌ى محروم در كشور نداشته باشیم و فاصله‌ى بین فقیر و غنى، روزبه‌روز كمتر شود. این، هدف اصلى است. باید این را در برنامه مورد نظر قرار دهند. این برنامه‌هاى پنج ساله، هر كدام رقم درشتى براى حركت ملت و دولت به سمت اهداف انقلاب است. باید این جهت را، كه جهتگیرى انقلابى است، با تأكید و اصرار هر چه تمامتر، در آن رعایت كنند و آن را حفظ نمایند.

آیت الله خامنه ای

نكته دیگرى را كه به مسؤولین و ملت عزیز عرض مى‌كنم این است كه اگر كاوش كنیم خواهیم دید كه ما در گذشته هرجا كه توفیق داشته و موفّق شده‌ایم، به خاطر آن بوده است كه به اصول انقلاب احترام گذاشته و آن را رعایت كرده‌ایم. هرجا ناكامى داشته‌ایم، به خاطر آن بوده است كه كم و بیش از اصول الهى و اسلامى و انقلابى، انحراف پیدا كرده‌ایم. پیشرفتهاى ما، به بركت اصول انقلاب است. البته، دشمنان از خارج و ایادى آنها در داخل، كوشش مى‌كنند كه عكس این را وانمود كنند. موذیانه و خباثت‌آلود مى‌نویسند و تبلیغ مى‌كنند كه پایبندیهاى انقلابى، مشكل آفرین است! نه؛ این، دروغ و افتراست. پایبندىِ انقلابى براى ملت و دولت، گره‌گشا و راهگشاست، و مشكل را برطرف مى‌كند. آنچه كه مشكل‌ساز است، انحراف از اصول اسلام و انقلاب است؛ چه در عمل ما و چه در فكر ما. گاهى ممكن است فكر هم انقلابى باشد؛ ولى عمل، انقلابى نباشد. این هم مشكل‌آفرین است.

شما به صحنه‌ى جنگ هشت ساله جنگ تحمیلى نگاه كنید. آن‌جا این قضیه، خودش را به روشنى و وضوح نشان مى‌دهد. در سیاست خارجى نگاه كنید. آن‌جا هم این قضیه، خودش را به وضوح آشكار مى‌كند. در همه‌ى مسائل دیگر نیز همین‌طور است. در برنامه‌ریزى، باید این را رعایت كنیم.

من به همین دلیل و به همه‌ى دلایل دیگر، به ملت عزیزمان توصیه و سفارش مى‌كنم كه هم در سال آینده، هم در سال جارى كه بحمداللَّه با میمنت و مباركى آغاز شده است كوشش كنند كه همان جهتگیرى انقلابى و اسلامى، همان روح كمك و معاونت به دولت و مسؤولین را حفظ كنند. همان وحدت و هماهنگى و یكپارچگى ملى را حفظ كنند. اینها چیزهایى است كه براى جامعه و كشور ما، گره‌گشاست.

اگر به تبلیغات و تلاشهاى دشمنان توجّه كنید، مى‌بینید تلاشهاى آنان بر این متمركز است كه یكپارچگى را در بین ملت ما از بین ببرند. البته دشمن، بدِ ما را مى‌خواهد. پس، یكپارچگى براى این ملت، گره‌گشا و درمان درد

هاست. دشمنان مى‌خواهند بین دولت و ملت و مسؤولین و آحاد مردم، جدایى ایجاد كنند. باید در جهت عكس آن حركت كرد. آنان مى‌خواهند كه مردم از اسلام و هدفهاى انقلاب، فاصله بگیرند. پس، این چیزى است كه به ضرر ملت ماست و باید این فاصله را كم كنند و هر چه بیشتر در جهت اسلام و انقلاب حركت كنند.

بر همین اساس، من تأكید مى‌كنم كه جوانان عزیز و مؤمن، آحاد مردم زن و مرد مسلمان امر به معروف و نهى از منكر را كه دو فریضه‌ى الهى و جزو ارزشهایى است كه مى‌تواند در این جهت، براى ملت ما وسیله‌ى بسیار مفید و مؤثّر و پیش‌برنده‌اى باشد، فراموش نكنند و دستگاههاى مختلف كشور دستگاههاى دولتى و انقلابى هم سعى كنند كه خودشان را هرچه بیشتر، به موازین و اصول انقلابى، اسلامى نزدیك كنند.

امیدوارم كه با تفضّل الهى وبه بركات و توجّهات ولىّ عصر ارواحنافداه و عجل‌اللَّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف، روزبه‌روز زندگى ملت ایران، روشنتر و شكوفاتر و با بركت و رحمت الهى آمیخته‌تر باشد و این عید، بر همه‌ى شما، بر همه‌ى خانواده‌ها و جوانان و آحاد ملت ما، مبارك باشد.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته

تهیه و تنظیم: عطالله باباپور

گروه جامعه و سیاست