سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
مرحله دوم حیات جاوید، قیامت كبری است. قیامت كبری بر خلاف عالم‏ برزخ كه مربوط به فرد است و هر فردی بلافاصله وارد عالم برزخ می‏گردد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عالم برزخ(3)

قیامت

ادامه مطلب از عالم برزخ(2)...

قیامت کبری

مرحله دوم حیات جاوید، قیامت كبری است. قیامت كبری بر خلاف عالم‏ برزخ كه مربوط به فرد است و هر فردی بلافاصله وارد عالم برزخ می‏گردد، مربوط است به جمع ، یعنی به همه افراد و همه عالم، حادثه‏ای است كه همه‏ اشیاء و همه انسانها را در بر می‏گیرد و واقعه‏ای است كه برای كل جهان رخ‏ می‏دهد، كل جهان وارد مرحله جدید و حیات جدید و نظام جدید می‏گردد.

قرآن كریم كه ما را از حادثه بزرگ قیامت آگاه كرده است ظهور این‏ حادثه بزرگ را مقارن با خاموش شدن ستارگان، بی‏فروغ شدن خورشید، خشك‏ شدن دریاها، هموار شدن ناهمواریها، متلاشی شدن كوهها و پیدایش لرزشها و غرشهای عالمگیر و دگرگونیها و انقلابات عظیم و بی‏مانند بیان كرده است. مطابق آنچه از قرآن كریم استفاده می‏شود تمامی عالم به سوی انهدام و خرابی‏ می‏رود و همه چیز نابود می‏شود و بار دیگر جهان نوسازی می‏شود و تولیدی دیگر می‏یابد و با قوانین و نظامات دیگر كه با قوانین و نظامات فعلی جهان‏ تفاوتهای اساسی دارد، ادامه می‏یابد و برای همیشه باقی می‏ماند. قیامت در قرآن كریم با نامها و عنوانهای مختلف خوانده شده است كه هر كدام نشان دهنده وضع مخصوص و نظام مخصوص حاكم بر آن است. مثلا از آن‏ جهت كه همه اولین و آخرین در یك سطح قرار می‏گیرند و ترتیب زمانی آنها از بین می‏رود، "روز حشر" یا "روز جمع" یا "روز تلاقی" خوانده‏ شده است و از آن جهت كه باطنها آشكار و حقایق بسته و پیچیده باز می‏شوند ، "«یوم تبلی السرائر»" یا "روز نشور" نامیده شده است و از آن‏ جهت كه فنا ناپذیر است و جاوید است،"«یوم الخلود»"، و از آن‏ جهت كه انسانهایی سخت در حسرت و ندامت فرو می‏روند و احساس غبن‏ می‏كنند كه چرا خود را برای چنین مرحله‏ای آماده نكرده‏اند، "« یوم‏ الحسره»" یا "«یوم التغابن»"، و از آن جهت كه بزرگترین خبرها و عظیم‏ترین حادثه‏هاست "«نبا عظیم»" خوانده شده است.

رابطه و پیوستگی زندگی این جهان و زندگی آن جهان

مطلب بسیار عمده و اساسی كه كتب آسمانی، ما را بدان توجه داده‏اند، پیوستگی این دو زندگی است. این دو حیات از یكدیگر جدا نیست، بذر آن‏ حیات در این حیات به دست خود انسان كاشته می‏شود و سرنوشت آن حیات در این حیات به وسیله خود انسان تعیین می‏گردد. ایمان و اعتقاد پاك و درست و مطابق با واقع (و جهان بینی واقع‏ بینانه)، خلق و خوی پاكیزه و انسانی و منزه از حسادتها، مكرها حقد و كینه‏ها، غل و غشها، نیز اعمال صالح كه در جهت تكامل فرد و جامعه صورت‏ گیرد: خدمتها، اخلاصها و امثال اینها سازنده یك حیات سعادتمندانه‏ جاوید است برای انسان. برعكس، بی‏ایمانیها، بی اعتقادیها، باورهای‏ غلط، خلق و خویهای پلید، خودخواهیها، خودپرستیها، خودبینیها، ظلمها، ستمها، ریاكاریها، رباخواریها، دروغ، تهمت، خیانت، غیبت، سخن‏ چینی، فتنه انگیزی، امتناع از عبادت و پرستش خالق و امثال اینها موجب حیات بسیار شقاوت آلود برای انسان در جهان آخرت است. رسول خدا (صلی‏الله علیه و آله) در تعبیر جالب خود فرمود: «الدنیا مزرعه الاخره» (1) دنیا كشتگاه آخرت است. هر تخم بدی یا نیكی‏ در دنیا بكارید در آخرت برداشت خواهید كرد. همان طور كه محال است‏ انسان جو بكارد و گندم برداشت كند و یا خار بكارد و گل بچیند، حنظل‏ بكارد و درخت خرما سبز شود، محال است كه انسان در دنیا اندیشه بد، خلق و خوی بد، عمل و كردار بد داشته باشد و در آخرت سود بگیرد.

 

ادامه مطلب در عالم برزخ(4)...

 

برگرفته از کتاب زندگی جاوید یا حیات اخروی اثر شهید استاد مرتضی مطهری 

 

جهت سفارش این کتاب و سایر کتابهای شهید استاد مرتضی مطهری با بخش فروشگاه اینترنتی تبیان به شماره تلفن 81202305 -021 یا 81202306 -021 تماس حاصل نمایید.

                                                                                                                                                 تنظیم برای تبیان: پایدار


جهت خرید کتب اسلامی کلیک نمایید.

جهت خرید کتب حکمت وعرفان کلیک نمایید.

جهت خرید کتب تاریخی کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای چند رسانه ای کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزار های تبیان کلیک نمایید.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین