تبیان، دستیار زندگی
* یكی از مهم ترین دلایل پیری پوست، تخریب سلولی توسط رادیكال های آزاد است. رادیكال های آزاد كه بسیار فعال هستند ، به ساختار سلولی بدن حمله می كنند و آنها را از بین می برند. عمده ترین منبع تولید كننده رادیكال های آزاد ، سوخت سل...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پوستی زیبا با مصرف آنتی اكسیدان ها*

یكی از مهم ترین دلایل پیری پوست، تخریب سلولی توسط رادیكال های آزاد است. رادیكال های آزاد كه بسیار فعال هستند ، به ساختار سلولی بدن حمله می كنند و آنها را از بین می برند. عمده ترین منبع تولید كننده رادیكال های آزاد ، سوخت سلولی است كه هر لحظه در تمام سلول های بدن به مصرف می رسند ( بطور كلی هر چه تولید رادیكال های آزاد بیشتر باشد، طول عمر فرد كوتاه تر خواهد بود) .

آنتی اكسیدان ها موادی هستند كه اثر رادیكال های آزاد را از بین می برند و ار عمل آنها در بدن جلوگیری می كنند. آنچه در پوست موجب تولید بیشتر آنتی اكسیدان می شود، نور خورشید و بعضی كرم های پوست است.

آنتی اكسیدان ها عاملی قوی و ممانعت كننده در برابر آسیب های محیطی پوست هستند و روند پیری پوست را كند می كنند. البته همه كرم های آنتی اكسیدانی قابل اعتماد نیستند و اثر آنها بستگی به نفوذ پذیری پوست و دیگر مواد موجود در كرم دارد.

به نظر می رسد افزایش مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اكسیدان ، از پوست در برابر تخریب رادیكال های آزاد محافظت می كند. البته نتایج قطعی آنتی اكسیدان های مواد غذایی بیان نشده است و تنها اثرات غیرمستقیمی از آنها دیده شده است.

یك خصوصیت مهم مواد آنتی اكسیدانی، محلول بودن در آب و در چربی است، زیرا بافت سلولی بدن به گونه ای است كه غشاء ها از جنس چربی و فضای خارج و داخل سلول، آب است. از این رو آنتی اكسیدان های محلول در آب، از خارج  و داخل سلول محافظت می كنند و انواع محلول در چربی ها غشاء را تازه و جوان نگه می دارند. پس هر دو نوع مورد نیاز هستند تا یك سد محافظتی مناسب، در برابر رادیكال های آزاد بوجود آورند.

انواع آنتی اكسیدان ها بر حسب محلولیت در آب و در چربی و یا هر دو، در جدول زیر آورده شده اند.

محلول در آب

محلول در چربی

محلول در آب و چربی

ویتامینC

ویتامینE

لیپوئیك اسید

سیستئین

ویتامینA

متالوتیونین

متیونین

كاروتن ها

بعضی از پلی فنل ها

سلنیوم

لیكوپن

بعضی از فلاوانوئیدها

گلوتایتون

كوآنزیمQ10

سه نمونه از آنتی اكسیدان های قوی را كه دارای اثرات مفیدی بر پوست هستند، در زیر برای شما آورده ایم.

ویتامینE:

ویتامینE كه یك ویتامین محلول در چربی است، غشاء سلولی، لیپو پروتئین ها و ساختارهای چربی بدن محافظت می كند. بیشتر غشاء سلول از چربی هایی غیراشباعی تشكیل شده است كه به رادیكال های آزاد بسیار حساس هستند و مصرف ویتامینE چه به شكل خوراكی و چه به صورت موضعی، اثر محافظتی مناسبی بر غشاء سلول دارد.

فلاوانوئیدها :

دسته متنوعی از رنگدانه های گیاهی هستند كه باعث ایجاد رنگ متنوع در سبزیجات می شوند و عمل آنها علاوه بر جذب حیوانات و حشرات، محافظت گیاه در برابر آسیب های محیطی است. علاوه بر اثر آنتی اكسیدانی بعضی فلاوانوئیدها، اثر ضد آلرژیك، ضد سرطان، ضد ویروس و ضد التهابی نیز دارند. بیش از چهار هزار نوع از آنها شناسایی و دسته بندی شده است، ولی تحقیقات بر روی تعداد معدودی از آنها صورت گرفته است. در زمینه اثرات مفید بر پوست ، دو گونه از آنها بسیار مؤثر شناخته شده اند كه عبارتند از : پروآنتوسیانین ها ( در انگور ) و پلی فنل ها( در چای سبز).

كوآنزیمQ10، لیپوئیك اسید، سیستئین و متیونین در اصل آنتی اكسیدان هستند، ولی اعمال مهم دیگری در بدن دارند و به طور طبیعی در بدن موجودند.

* منبع :

www.smartskincare.comمترجم : كارشناس تغذیه تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.