سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اهدای آثاری جدید بازگشایی می شود تابلوهای مینیاتور استاد فرشچیان با حضور استاد محمود فرشچیان موزه فرشچیان كه از ابتدای تابستان به دلیل انجام عملیات مرمتی، تعطیل شده بود، با اهدای چند اثر جدید از سوی استاد فرشچیان تا پایان م...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اخبار ادبی وهنری 14 مهر ماه 1383

موزه فرشچیان با اهدای آثاری جدید بازگشایی می شود

تابلوهای مینیاتور استاد فرشچیان

با حضوراستاد محمود فرشچیان

موزه فرشچیان كه از ابتدای تابستان به دلیل انجام عملیات مرمتی، تعطیل شده بود، با اهدای چند اثر جدید از سوی استاد فرشچیان تا پایان مهر ماه گشایش خواهد یافت.

میراث خبر- چندی پیش، كارشناسان دفتر فنی مجموعه سعدآباد با مشاهده رطوبت در ساختمان به انجام عملیات رطوبت زدایی و از میان برداشتن عامل ایجاد رطوبت اقدام كردند. پس از شناسایی محل رطوبت به هنگام تعبیه كانال دفع رطوبت متوجه شدند، ساختمان به دلیل الحاقاتی غیر اصولی با مشكلات بسیاری روبرو است. به همین دلیل برای از میان برداشتن این مشكلات، موزه تعطیل شد. اما به گفته فرزانه عمادی مدیر موزه فرشچیان، موزه تا پایان مهر ماه بازگشایی خواهد شد.

وی در این باره گفت: «در حال حاضر رنگ آمیزی دیوارها و بازگشت گچ بری ها به شكل اولیه در حال انجام است و قرار شده با نمایش آثار جدیدی از استاد كه می خواهند به موزه اهدا كنند بازگشایی شود.»‌

او در خصوص كتابخانه استاد فرشچیان گفت: «در حال حاضر مكان مناسبی برای تأسیس چنین كتابخانه ای موجود نیست و كتاب هایی كه قرار بود استاد برای تأسیس كتابخانه به سعدآباد اهدا كند، هنوز در اختیار خودشان است.»

«مهتاب آقایی»، كارشناس دفتر فنی سعدآباد، در خصوص مرمت ساختمان و مشكلاتی كه پیش از این موزه را تهدید می كرده گفت: «به هنگام برداشتن یكی از دیوارهای آجری ساختمان كه در اثر انجام عملیات تأسیساتی توسط پیمانكار تخریب شده بود،‌به دیواری خشتی برخوردیم. دیواری باربر از گل كه در اثر جذب رطوبت طی سالیان بسیار و وجود دیواری آجری الحاقی در زمان پهلوی ، پوسیده بود. وجود این دو دیوار در كنار هم شرایط بد و خطرناكی را ایجاد كرده بود. به این ترتیب دیوار خشتی را برداشتیم، سقف را با جك نگه داشتیم و با كندن 8/2 متر از سطح و رسیدن به پی ساختمان، با پی ریزی جدید و تعبیه كانال دفع رطوبت و لرزه گیر، دیوار جدیدی بنا كردیم. با پایان یافتن عملیات ساختمانی، نمای قاجاری بنا دوباره احیاء شد.»

ساختمان موزه فرشچیان در دوران پهلوی اول، محل زندگی عصمت الدوله دولتشاهی، دختر مجلل الدوله از خاندان قاجاریه و زن چهارم رضا شاه بود. پس از آن در دوران پهلوی دوم به صورت انباری متروك درآمد. بنا به اطلاعات موجود در دوران پهلوی دوم، قرار بود ساختمان اندرونی را تخریب و به جای آن كاخی جدید بنا كنند كه به دلایل نامعلوم از تخریب آن صرف نظر شد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین