تبیان، دستیار زندگی
بیشتر زوجین تا قبل از تولد فرزندانشان تفاهم بسیاری با هم دارند اما پس از تولد كودك به دلیل افزایش حساسیت ها و علاقه زیاد به كودك، هر یك برای نگهداری و تربیت فرزندشان شیوه خاصی را پیش می گیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هماهنگ باشید تا کامروا شود

فنچ

من و همسرم در بیشتر مسائل زندگی تفاهم نداریم و این مسئله فرزندانم را گمراه و سرگردان كرده است.

اگر قبل از ازدواج اجازه پیدا می كردم تا با نقطه نظرها و اعتقادات همسرم بیشتر آشنا شوم، این مشكلات پیش نمی آمد و فرزندانمان هم قربانی تفاهم نداشتن ما نمی شدند.

در مواردی با همسرم در مورد تربیت فرزندان تفاهم ندارم ولی در حضور كودكان عنوان نمی كنم. این روش باعث موفقیت ما در زندگی شده است و چون فرزندانم از اختلاف نظرهای ما آگاه نمی شوند، همیشه شاد و آرام هستند.

نبود تفاهم بین پدر و مادرم باعث شده من و برادرم در مدرسه و خانه با مشكلات زیادی روبرو شویم.

تربیت و پرورش فرزندان از مهم ترین وظایف والدین محسوب می شود و هماهنگی والدین در شیوه های تربیتی تأثیر به سزایی در تربیت صحیح فرزندان دارد. مشكلات والدین بر روی نوجوانان اثرات سویی داشته و آن ها را از موفقیت های تحصیلی و اجتماعی باز می دارد. فرزندان براساس نوع تربیتی كه والدینشان به آن ها اعمال كرده اند در جامعه حضور می یابند و در بین هم نوعان خود زندگی می كنند. بیشتر ما زمانی كه رفتار ناشایستی از كسی می بینیم، می گوئیم تربیت خانوادگی ندارد كه این جمله از نظر علمی نادرست است زیرا هر خانواده شیوه تربیتی خاصی دارد حتی اگر این شیوه با تربیت بسیاری از افراد جامعه سازگاری نداشته باشد.

كودكان از همان آغاز تولد مستعد و آماده پذیرش هر گونه شیوه تربیتی هستند بنابراین والدین برای داشتن فرزندانی صالح و با تربیت باید از همان روزهای آغاز مراقب رفتار خود در حضور كودكان باشند. زیرا حتی جنین در رحم مادر هم از برخورد والدین و اطرافیان تأثیر می گیرد.

خانواده هایی كه دچار بی نظمی و هرج و مرج رفتاری هستند و گاهی سخت گیر، گاه آسان گیر و زمانی متعادل رفتار می كنند، فرزندانی خواهند داشت كه نه تنها در تصمیم گیری و ارتباط با اعضای جامعه دچار مشكل می شوند بلكه نمی توانند با والدینشان نیز ارتباطی مسالمت آمیز، آرام و دوستانه برقرار كنند. این افراد در بیشتر مواقع برای تعیین خوب و بد یا درست و نادرست دچار تردید می شوند چون والدینشان گاه رفتاری را تشویق و گاه همان رفتار را تنبیه می كنند.

بیشتر زوجین تا قبل از تولد فرزندانشان تفاهم بسیاری با هم دارند اما پس از تولد كودك به دلیل افزایش حساسیت ها و علاقه زیاد به كودك، هر یك برای نگهداری و تربیت فرزندشان شیوه خاصی را پیش می گیرند. در عصر حاضر كه والدین به دلیل مشغله كاری زمان كمتری را كنار فرزندانشان سپری می كنند، باید در همان زمان كم، كیفیت رابطه خود را بهبود بخشند و رفتاری آرام، متعادل و دوستانه با فرزندان خود داشته باشند.

کودک

در خانواده هایی كه مادر تمام وقت خود را در منزل به سر می برد به دلیل یكنواختی محیط زندگی و كنجكاوی بی اندازه كودكان به هیجان و بازی و كمبود فضای منازل و ... مشكلاتی برای مادران پیش می آید و به دلیل خستگی بی اندازه، گاهی برخوردهایی جدی، خشن و غیر معقول از خود نشان می دهند. برخی از كودكان مادران خود را فقط در حضور پدران، مهربان و خوشحال می بینند كه این نوع رفتار نه تنها بین كودكان و مادر فاصله زیادی ایجاد می كند بلكه باعث می شود فرزندان در نبود پدر، از مادر حرف شنوی نداشته باشند.

در خانواده هایی كه والدین هر دو، شاغل هستند پدر و مادر به دلیل این كه زمان كمتری كنار فرزندانشان هستند نمی توانند در انتخاب شیوه تربیتی با هم هماهنگی داشته باشند و این نبود هماهنگی مشكلات زیادی را ایجاد می كند و گاهی هرج و مرج در این خانواده ها باعث می شود كودكان به دوستان ناباب، مواد مخدر، فرار از منزل و ... روی آورند.

والدین نباید در صورت نبود تفاهم در حضور فرزندانشان به مشاجره، قهر و دعوا بپردازند و باید توجه داشت كه فرزندانی كه در خانواده های تك سرپرست زندگی می كنند بسیار متعادل تر از فرزندانی هستند كه در خانواده هایی با پدر و مادر ولی پر مشاجره رشد می یابند.

اگر زوجین جوان قبل از بارداری به مطالعه و تحقیق در رابطه با شیوه های تربیتی كودكان بپردازند و با پیدا كردن شیوه ای مناسب، هماهنگی خود را در اجرای اصول تربیتی حفظ كنند، می توانند به داشتن فرزندانی نیك، پرورش یافته و صالح امیدوار و مطمئن باشند. آنان باید تربیت فرزندان را جدی بگیرند و تا زمانی كه آمادگی لازم برای پذیرش مسئولیت و هماهنگی در شیوه های تربیتی را پیدا نكرده اند، نباید برای بچه دار شدن تصمیم بگیرند. مشاجره والدین در حضور فرزندان باعث تضعیف روحیه و سلب آرامش در فرزندان شده و فرزندان احساس كمبود محبت، سرگردانی و ... می كنند كه آینده آن ها را تهدید می كند. تنبیه و تشویق های به موقع پدر و مادر باعث می شود فرزندان بتوانند رفتار درست و نادرست را بشناسند و در تشخیص خوب و بد با مشكل جدی روبرو نشوند.اگر والدین در تربیت فرزندان بتوانند با هم هماهنگی داشته باشند اطرافیان هم اجازه دخالت بی موقع و نامناسب را نخواهند داشت و فرزندان با یك شیوه تربیتی مناسب به طور متعادل رشد می یابند. تأثیر محیط نیز بر كودكانی كه با روشی مناسب و صحیح تربیت می شوند، كم و كنترل شده خواهد بود.

روزنامه خراسان

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

دوربین مخفی در خانه ی شما

شش میم در تربیت موفق

تا چه حد سخت گیر باشیم

باور کنید ،کودکی اش را...

الگوهایی برای آرامش

کلامی عشقولانه

روال قانونمند اماعاشقانه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.