سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
چشم وسیله ای است که ارتباط مستقیمی با مغز و سیستم عصبی دارد. به همین دلیل علاوه بر اینکه حالت آن بیانگر عواطف و احساسات می باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 تقویت چشم و بینایی

چشم

چشم وسیله ای است که ارتباط مستقیمی با مغز و سیستم عصبی دارد. به همین دلیل علاوه بر اینکه حالت آن بیانگر عواطف و احساسات می باشد، شادابی، بیماری، وضعیت مساعد یا نامساعد ذهن و جسم را نیز نشان می دهد. بنابراین مراقبت و تقویت چشم نکته ای مهم و حائز اهمیت برای همه انسانهاست.

بنابر این تغذیه نقش مهمی در تقویت چشم و بینایی شما دارد.

آنتی اکسیدان‌ها؛ آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که با خنثی کردن رادیکال های آزاد مانع اثر مخرب آنها بر سلول های بدن می شوند. رادیکال های آزاد ترکیباتی هستند که بر اثر واکنش های شیمیایی در داخل بدن تولید می شوند. تحقیقات نشان داده است که بعضی از آنتی کسیدان ها خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های چشم مثل کاتاراکت (آب مروارید) را کاهش می دهند.

ویتامین A و کاروتنوئیدها ؛ ویتامین A آنتی اکسیدانی است که در مواد غذایی حیوانی مثل شیر و لبنیات، جگر، تخم مرغ، کره و مواد غذایی گیاهی حاوی کاروتنوئیدها وجود دارد. کاروتنوئیدها رنگدانه های قرمز و زردی هستند که در گیاهان و حیوانات وجود دارند. این مواد به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و همچنین انواع خاصی از آنها (که بیشتر بتاکاروتن است) به ویتامین A تبدیل می شوند. بعضی از کاروتنوئیدهای دیگر نظیر لوتئین و زیگزانتین نیز مفید هستند.

ویتامین A مانع شب کوری می شود. کمبود ویتامین که سبب شب کوری شده باشد، در صورت عدم درمان می تواند سبب گزروفتالمی (خشکی چشم)، زخم های قرنیه و تورم پلک ها شود. خشکی چشم نیز در صورت عدم درمان می تواند سبب کوری شود. بد نیست بدانید که کمبود ویتامین A یکی از علل اصلی کوری در کشورهای در حال توسعه است. تحقیقات همچنین نشان داده است که ویتامین A مانع شکل گیری کاتاراکت شده است. افراد سیگاری و افرادی که الکل مصرف می کنند، باید ویتامین A بیشتری دریافت کنند، زیرا توتون مانع جذب ویتامین A می شود. الکل نیز ذخیره ویتامین A بدن را از بین می برد. در عین حال باید مراقب قرص های ویتامین حاوی بتاکاروتن نیز بود. مطالعات نشان داده اند که این قرص ها شیوع ســــرطان ریه را در افراد ســـــیگاری بالا می برند. در این موارد بهتر اســـت ویتامین A لازم از طــریق مواد خوراکی تامین شود.

مواد غذایی موثر برای تقویت بینایی؛ روغن ماهی، جگرسیاه، جگر مرغ، هویج، سیب زمینی، کلم، کدو، فلفل دلمه ای قرمز، انبه و طالبی از این دسته اند. البته این مواد را باید به صورت خام مصــرف کرد چون پختنی آنها ویتامین A و بتا کاروتن موجود در آن را از بین می برد.

لوتیئین و گزانتین؛ لوتیئین و گزانتین رنگدانه ها گیاهی زرد رنگ هستند. مطالعات مختلف نشان داده اند لوتئین و گزانتین ممکن است در کاهش خطر ابتلا به کاتاراکت موثر باشند. لوتئین و گزانتین ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. این دو ماده اغلب همراه با یکدیگر در سبزیجات و میوه جات یافت شده و بدن می تواند لوتئین را به گزانتین تبدیل کند. در حال حاضر مقدار مصرف روزانه ای این دو ماده مشخص نشده است ولی بهتر است روزانه کمی مصرف شوند زیرا بدن نمی تواند این دو ماده را بسازد. بهترین منبع تامین این مواد، سبزیجات سبز و پربرگ به ویژه اسفناج است.

کلم و سبزیجات سبزرنگ نیز منابع خوبی هستند. لوتئین و گزانتین را می توان در سبزیجات و میوه جات زرد و نارنجی رنگ نظیر ذرت نیز یافت. سبزیجات پخته مقادیر بیشتری لوتئین دارند، زیرا پختن سبب شکسته شدن دیواره سلول ها و آزاد شدن لوتئین می شود.

ویتامین C و بیوفلاونوئیدها؛ هر چند که این مطلب با ویتامین A شروع شد، ولی این ویتامین تنها ماده غذایی مفید برای چشم نیست. یکی دیگر از مواد بسیار مفید برای بینایی ویتامین C است. بیوفلاونوئید ها نیز مواد آنتی اکسیدانی هستند که علاوه بر کمک به اثر گذاری ویتامین C، خود نیز فوایدی دارد. مطالعات نشان داده اند که مقادیر بالای ویتامین C می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به کاتاراکت شود. همچنین می تواند با کاهش فشار چشم، مانع گلوکوم (آب سیاه) شده و یا بیماری را در مبتلایان تسکین دهد. میزان نیاز روزانه به ویتامین C 60 میلی گرم در روز است. نکته قابل توجه این است که این مقدار باید به صورت روزانه مصرف شود، زیرا بدن انسان نه تنها قادر به ساخت این ویتامین نیست، حتی نمی تواند آن را برای مدت طولانی ذخیره کند. افراد سیگاری، کسانی که الکل مصرف می کنند و مبتلایان به دیابت باید مقادیر بیشتری مصرف کنند.

مرکبات مثل پرتقال و لیمو، فلفل دلمه ای، کیوی، گوجه فرنگی، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات سبز و پربرگ منابع غنی ویتامین C هستند.

 

مواد غذایی حاوی ویتامین C: فلفل دلمه ای قرمز، کلم، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای سبز، توت فرنگی، پرتقال، طالبی، گریپ فروت، انبه، تمشک.بهتر است این مواد را به صورت خام مصرف کرد چون گرما باعث از بین رفتن ویتامین C می شود. از این رو بهتر است مثلا آب پرتقال در بسته بندی های پلاستیکی یا مقوایی خریداری شود تا شیشه های شفاف. همچنین، مواد غذایی تازه، ویتامین C بیشتری دارند تا مواد غذایی یخ زده یا کنسرو شده.

 

برگرفته از روزنامه کارگزاران

                                                                                                                                                 تنظیم برای تبیان: پایدار


جهت خرید کتب خانواده کلیک نمایید.

جهت خرید کتب هنری کلیک نمایید.

جهت خرید کتب ورزشی کلیک نمایید.

جهت خرید کتب کمک درسی کلیک نمایید.

جهت خرید اشتراک کتاب کلیک نمایید.

جهت خرید نرم افزارهای چند رسانه ای کلیک نمایید.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین