تبیان، دستیار زندگی
نخستین پنج شنبه اسفند ماه به عنوان روز ملی سلامت مردان نام گذاری شده است که امسال مصادف با اول اسفند ماه 1387 می باشد. این روز...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روز ملی سلامت مردان

سلامت مردان، ضامن امنیت خانواده و جامعه

روز ملی سلامت مردان

نخستین پنج شنبه اسفند ماه به عنوان "روز ملی سلامت مردان" نام گذاری شده است که امسال مصادف با اول اسفند ماه 1387 می باشد. این روز به همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری انجمن اورولوژی ایران، انجمن پزشکان عمومی ایران و سازمان نظام پزشکی در سراسر کشور برگزار می شود.

روز ملی سلامت مردان، اولین بار به پیشنهاد انجمن اورولوژی ایران در سال 1385 برگزار شد. پیشنهاد دهندگان تأكید كردند این اتفاق چند سالی است در كشور چین و در بعضی كشورهای اروپایی و آمریكا افتاده است. در این روز كل اورولوژیست‌های كشور در مطب‌ها، كلینیك‌ها و بیمارستان‌ها به معاینه رایگان مردان می‌پردازند.

«اورولوژیست‌ها زمینه را برای جلوگیری از بیماری‌های خطیر و بی‌علامتی كه به مراحل پیشرفته با علایم خطرناك می‌رسند، فراهم می‌كنند.»

این حركت، كلید شروع یك حركت بزرگ است، «هدف انجمن اورولوژی از اقدام به این كار، بیمار‌یابی بیماری‌های خاموشی است كه به مردان و پسران مربوط می‌شود؛ مثل بیماری‌های مثانه، پروستات، تومور‌های كلیه، بیضه نزول‌نكرده، ناتوانی جنسی و ... . این بیماری‌ها، خاموش هستند و متأسفانه آن‌گونه كه به بیماری‌های قلبی و عروقی در جامعه پرداخته می‌شود، به آن‌ها پرداخته نشده است.»

متاسفانه مردان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که فرصت درمان از دست

رفته است و این وضعیت در روستاها و شهرستان ها بیشتر دیده می شود.

تامین سلامت جسمی و روانی مردان در دوره های مختلف زندگی و پیشگیری از بیماری ها، حساس سازی و تبیین جایگاه فرهنگی سلامت در جامعه و ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماری های خطیر و بدون علامت در جامعه مردان، افزایش دسترسی مردان به اطلاعات سلامتی به ویژه از طریق رسانه های ارتباط جمعی، توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی مردان و گسترش فرهنگ همکاری درون بخشی و برون بخشی در دستگاه های مرتبط با وزارت بهداشت در مقوله سلامت، از جمله اهداف در نظر گرفتن این روز است.

هدف از برگزاری روز ملی سلامت مردان در کشورمان:

1- نشان دادن پیش قدمی پزشکان کشور در امر پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامت جامعه از یک طرف و نمایان نمودن این وظیفه در قالب ویزیت و مشاوره رایگان به مردم از طرف دیگر.

2- با آگاه کردن مردم از علائم و روند بیماری های پر مخاطره می توانیم از ابتلای مردان جامعه به این بیماری ها جلوگیری نماییم و این هدف در قالب مصاحبه و گزارش های علمی در رسانه ها و تهیه و توزیع پمفلت های آموزشی به همه مردان جامعه صورت پذیرفته است.

3- بـا ویزیـت رایگان در یک روز مشخص در سال، اهمیت سلامتی را به مردان جامعه که عموماً به علت گرفتاری ها کمتر به فکر سلامت خود می باشند، مطرح می نماییم.

در سال 85 از مجموع 600  اورولوژیست كشور، 400 نفر داوطلب ویزیت و خدمات رایگان به مردان در پنج شنبه اول اسفند شدند و توانستند 10 هزار مرد را در این روز ویزیت كنند. علاوه بر آن 100 هزار پمفلت آموزشی نیز درباره بیماری‌های شایع مردان در سراسر كشور توزیع شد.

بیماری هایی که در مردان شایع تر است

چند بیماری شایع، سلامت مردان را تهدید می‌كند كه سرطان مثانه، سرطان پروستات، بیضه نزول نكرده و ناتوانی جنسی مهم‌ترین آن‌ها هستند. این بیماری‌ها از نظر متخصصان اورولوژیست مورد بررسی قرار می گیرد و ممكن است با حضور متخصصان داخلی و غدد، بیماری‌های دیگری نیز به فهرست بیماری‌هایی كه سلامت مردان را تهدید می‌كند، اضافه شود.

سرطان مثانه شایع‌ترین بیماری در بین مردان است كه متأسفانه ممكن است سال‌های سال، علامت آن مخفی بماند تا وقتی كه خونریزی شدید و بیماری جدی شود. این بیماری كاملاً قابل پیشگیری و درمان است.

مراجعه به پزشک

سرطان پروستات نیز تقریباً هیچ علامتی ندارد و فقط با معاینه پزشك و آزمایش ‌های آن قابل تشخیص است، به خصوص مردان بالای 40 سال باید از نظر این بیماری كنترل شوند.

شیوع سرطان مثانه در مردان 5 برابر زنان و‌ سرطان های ریه و معده 3 برابر زنان می باشد و بیماری های رفتاری و جنسی نیز در مردان به مراتب بیش از زنان است.

مردان به علت خصوصیات جنسیتی، رفتاری و شغلی بیش از زنان در معرض انواع بیماری های واگیر و غیر واگیر هستند.

این بیماری ها را از سه منظر می‌توان بررسی كرد، سلامت رفتار مردان، سلامت جنسی كه معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد و بیماری های مزمن مانند سرطان كه به مراتب در مردان بیش از زنان است.

رفتارهای پر خطر به ویژه مصرف مواد مخدر، بیماری های آمیزشی و هپاتیت های غیر خوراكی نیز در مردان به مراتب بیش از زنان است. 95 درصد مبتلایان به ایدز در ایران مرد هستند و مطالعات مختلف نشان داده است كه مصرف سیگار و الكل نیز در مردان به مراتب بیش از زنان است.

ناتوانی جنسی نیز تقریبا در حدود 30 درصد آقایان شایع است و بی‌توجهی به آن موجب سردی روابط خانوادگی، كشمكش در خانواده و طلاق می‌شود، در حالی كه با مراجعه به پزشك در اكثر موارد با درمان‌های ساده و دارو قابل درمان است و در موارد خاص ممكن است نیازمند جراحی باشد.

15 درصد زوج های كشور ناباروند كه نیمی از این مشكل از طرف مردان است.

متوسط عمر زنان در کشور 73 سال و مردان 70 سال است که عوامل شغلی

و محیطی مانند مصرف دخانیات، اعتیاد، چاقی، بی تحرکی، استرس شغلی، سوانح و حوادث، بیماری های قلب و عروق و فشار خون بالا در این امر تاثیر

به سزایی دارد.

مردان پنج برابر بیش از زنان دچار حوادث ترافیكی می‌شوند. اعتیاد در مردان 10 برابر زنان، سقوط از بلندی در مردان 3 برابر زنان و خودکشی، آسم، سوختگی و اسکیزوفرنی در مردان کشورمان بیشتر از زنان است.

بر اساس نتایج گزارش نظام مراقبت، عوامل خطر بیماری های غیر واگیر در سال 1384، 27 درصد مردان کشورمان دارای اضافـه وزن، 21 درصـد مـردان روزانه دخانیات مصرف می کنند، 41 درصد مردان دارای کلسترول خون بالا و 60 درصد از مردان هیچ فعالیت فیزیکی در اوقات فراغت خود ندارند.

كج خلقی و سوء‌ظن در مردان به مراتب بیش از زنان است که در بسیاری از موارد به فروپاشی نظام خانواده می انجامند. اختلال كج خلقی به علت شرایط محیطی و خانوادگی در بین مردان بسیار شایع است و باعث انتقال آن به همسر و فرزندان می‌شود كه به مرور كانون خانواده را از هم می‌پاشد. سوء ظن اختلال روانی دیگری است كه در بین مردان شایع شده و استرس و فشار روانی شدیدی را به خانواده‌ها تحمیل می‌كند و در نهایت خانواده را متلاشی می‌كند.

اغلب مردان در طول دوران زندگی خود از بیماری که دارند، مطلع نمی شوند. عدم اطلاع مردان از بیماری خود، ناشی از عدم انجام معاینات دوره ای 6 ماه یک بار است.

متاسفانه مردان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که فرصت درمان از دست رفته است و این وضعیت در روستاها و شهرستان ها بیشتر دیده می شود.

تهیه و تنظیم : آرمان نصیری

به نقل از پایگاه های اطلاع رسانی: سازمان نظام پزشکی، انجمن اورولوژی ایران، پزشكان بدون مرز، خبرگزاری فارس، مهر، ایرنا و ایسنا

*مطالب مرتبط:

آقایان بالای 40 سال مراقب باشند

خوراکی‌های فوق‌العاده برای آقایان

مردان، میوه و سبزی بیشتری نیاز دارند

چاقی و سیگار در بروز ناتوانی جنسی موثرند

داروها عامل 25 درصد از ناتوانی‌های جنسی هستند

ریزش موی سر در آقایان

تفاوت کنترل اشتها در مردان و زنان

مرد است و چهره‌اش؟!

5 راهکار برای افزایش طول عمر مردان

علائمی که آقایان باید جدی بگیرند

چرا زنها بیشتر از مردها عمر می كنند؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.