وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چاپگر از متداولترین دستگاههای خروجی در كامپیوتر است كه از آن  بمنظور چاپ  اطلاعات  استفاده می شود . كاربران كامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممكن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها دارای انواع مت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نحوه انتخاب یك چاپگر

چاپگر از متداولترین دستگاههای خروجی در كامپیوتر است كه از آن  بمنظور چاپ  اطلاعات  استفاده می شود . كاربران كامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممكن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها دارای انواع متفاوتی می باشند. چاپگرهای جوهر افشان،لیزری تك رنگ و لیزری رنگی ، سه گروه عمده از چاپگرهای موجود می باشند. هر یك از چاپگرها ( از چاپگرهای جوهر افشان تا چاپگرهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و كاربردهای خاصی ، طراحی شده اند .

جایگاه چاپگر


در زمان انتخاب یك چاپگر ، اكثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت ، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و كیفیت  نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق ، می باشد . تولید كنندگان با ارائه چاپگرهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود ، سعی در جلب رضایت مشتریان می نمایند .چاپگرهای جوهر افشان با امكان اتصال به دوربین های دیجتال ، تحولی بزرگ را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد نموده اند. در مواردیكه از جوهر و كاغذ مخصوص چاپ تصاویر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده گردد ، تصاویر چاپ شده دارای كیفیت بسیار بالائی خواهند بود.كیفیت چاپ در چاپگرهای لیزری تك رنگ ، یكی از نكات مهم و برجسته این نوع از چاپگرها  محسوب می گردد. با توجه به امكانات ارائه شده توسط این نوع از چاپگرها نظیر حافظه  وسینی محل استقرار كاغذ ، می توان از آنان در مواردیكه حجم عملیات چاپ بالا باشد،استفاده نمود. از چاپگرهای لیزری رنگی می توان بمنظور چاپ متن و تصاویر با كیفیت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات كاهش قیمت چاپگرهای لیزری رنگی ، تعداد بیشتری از كاربران تمایل به استفاده و بكارگیری این نوع چاپگرها را پیدا نموده اند .

ویژگی ها ی مهم


از مهمترین ویژگی های مرتبط باچاپگر ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

سرعت

: افزایش سرعت چاپگرها یكی از مهمترین عوامل حضور موفقیت آمیز در صحنه رقابت تجاری بین تولید كنندگان است . تعداد صفحاتی را كه یك چاپگر می تواند در واحد زمان( دقیقه ) چاپ نماید ، همواره مورد نظر تولید كنندگان بمنظور افزایش توان رقابتی محصولات تولیدی خود و پاسخگوئی به نیاز متقاضیان می باشد. سرعتی كه تولیدكنندگان بر روی آن متمركز و آن را بعنوان یكی از شاخص های چاپگرهای تولیدی خود عنوان می نمایند ، صرفا" به چاپ اسناد متنی ساده و یا سرعت چاپ در حالت پیش نویس ، مربوط می گردد( مدت زمان ارسال اطلاعات از كامپیوتر برای چاپگر در محاسبات اعلام شده ، لحاظ نمی گردد ) . سرعت اعلام شده توسط تولید كنندگان با آن چیزی كه در عمل محقق می گردد ، در برخی حالات دو و  یا سه مرتبه (در بعضی موارد بیش از دو و یا سه مرتبه ) بیشتر بوده و عملا" در زمان چاپ به محدوده و میزان اعلام شده نمی رسد.مثلا" در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای جوهر افشان كه تولید كنندگان سرعت آنان را در حالت چاپ متن ،  بین 2 / 5 تا 21 صفحه در دقیقه(ppm )  اعلام كرده بودند ، در عمل سرعت  بین 9 / 1 تا 2 / 7 صفحه در دقیقه  ، محقق شده است . در وضعیتی مشابه در مواردیكه تولید كنندگان سرعت چاپ تصاویر را بین 2 / 2 تا 15 صفحه در دقیقه عنوان نموده بودند درعمل وبا توجه به تست های انجام شده،محدوده فوق به   5 / 0  تا 5 /1 تنزل پیدا كرده بود. وضعیت فوق مختص چاپگرهای جوهر افشان نبوده و در رابطه با چاپگرهای لیزری تك رنگ و رنگی نیز صدق می كند.در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای لیزری تك رنگ ، سرعت بین 10 تا 18 صفحه در دقیقه در عمل برای چاپ متن ، محقق شده است . سرعت فوق ، بین یك تا سه مرتبه كمتر از تعداد صفحاتی است كه توسط تولید كنندگان اعلام می شود وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی و در هنگام چاپ تصاویر بدتر نیز می شود . مثلا" در چاپگرهای لیزری رنگی سرعت چاپ تصاویر بین 1 تا 3 صفحه در دقیقه بوده و این میزان 8 مرتبه  كمتر از آن چیزی است  كه تولید كنندگان در آگهی های تبلیغاتی خود اعلام می نمایند .

كیفیت چاپ

: تقریبا" تمامی چاپگرهای لیزری رنگی و تك رنگ، متن را با بالاترین كیفیت و سرعت چاپ می نمایند. چاپگرهای  لیزرزی رنگی ، نمودارهای رنگی و تصاویر گرافیكی دو بعدی را بخوبی چاپ می نمایند،ولی كیفیت عكس های چاپ شده توسط آنان ، قابل قیاس با چاپگرهای جوهر افشان نمی باشد.(در صورت استفاده از كاغذهای مخصوص گلاسه بهمراه چاپگرهای جوهر افشان ، كیفیت چاپ تصاویر  وضعیت بمراتب مطلوبتری را پیدا خواهد كرد ) . كیفیت چاپ متن در اكثر چاپگرهای جوهر افشان مشابه چاپگرهای لیزری  نبوده و در برخی موارد  تشخیص یك متن با جزئیات واضح بر روی تصاویر ، مشكل می باشد.

دقت چاپ

: چاپگرهای جوهر افشان معمولا"  دارای حداكثر دقت 2400 در 1200 نقطه در اینچ (dpi) می باشند. دقت چاپ در چاپگرهای جدید جوهر افشان به مرز 4800 در 1200 نقطه در اینچ رسیده است.  .بهترین روش بمنظور بررسی كیفیت چاپ یك چاپگر ، مشاهده نمونه خروجی تولیده شده توسط آن است . چاپگرهای لیزر تك رنگ ، معمولا" دارای دقتی بین 600 در 600 یا 1200 در 1200 نقطه در اینچ می باشند . وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی به 1200 در 1200 و یا  2400 ر 2400نقطه در اینچ ، می رسد . دقت فوق ، برای چاپ متون و تصاویر گرافیكی ساده بسیار مناسب می باشد .

قیمت چاپ هر صفحه

: قیمت كارتریج در چاپگرهای جوهر افشان بالا می باشد. قیمت تولید كنندگان برای كارتریج های  سه رنگ ،  بین 21 تا 38 دلار و برای جوهرهای مشكی تك رنگ 12 تا 34 دلار می باشد. معمولا" كارتریج هائی كه دارای قیمت مناسبتری می باشند از جوهر كمتر استفاده می نمایند. هر كارتریج قادر به چاپ 300 تا 800 صفحه می باشد . لازم است در زمان انتخاب چاپگرهای جوهر افشان، قیمت تمام شده هر صفحه تك رنگ و رنگی را محاسبه كرده و از آن بعنوان یك پارامتر در تصمیم گیری استفاده گردد .بیشتر تولید كنندگان استفاده از كارتریج های با كیفیت بالا را توصیه می نمایند.قیمت كارتریج های فوق  از كارتریج های معمولی كمی گرانتر بوده ولی  حجم جوهر استفاده شده در آنان دوبرابر است . بدیهی است در چنین مواردی قیمت تمام شده چاپ یك صفحه كاهش پیدا خواهد كرد . تولید كنندگانی مانند Canon،‌Epson و HP كارتریج هایی را وارد بازار كرده اند كه هر رنگ دارای كارتریج اختصاصی خود می باشد ( در مقابل استفاده از یك كارتریج برای تمامی رنگ ها ) . قیمت كارتریج ها ی فوق نسبت به كارتریج های معمولی اندكی بیشتر است .چاپگرهای لیزر رنگی از یك تونر كارتریج جداگانه برای هر رنگ استفاده می نمایند. در بررسی اولیه بنظر می آید با توجه به قیمت بالای كارتریج این نوع چاپگرها ، قیمت تمام شده چاپ هر صفحه بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد، ولی چون هر كارتریج در این نوع از چاپگرها قادر به چاپ 6000 تا 12000 صفحه می باشد ، قیمت تمام شده چاپ یك صفحه در آنان  پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان خواهد بود.

امكانات

: تقریبا" تمامی چاپگرهای جوهر افشان، امكانات یكسانی را ارائه و دارای حداقل حافظه ( بافر) می باشند . چاپگرهای فوق دارای امكانات لازم بمنظور اتصال به شبكه نمی باشند. تعدادی اندك از تولید كنندگان ، اقدام به ارائه  چاپگرهای جوهر افشان با كاربرد تجاری نموده كه دارای  امكانات بیشتر نظیر :حافظه بیشتر ، امكان اتصال به شبكه و سینی اختیاری محل قرار دادن كاغذ می باشند . چاپگرهای لیزری معمولا" دارای امكانات بیشتری نسبت به چاپگرهای جوهر افشان می باشند. چاپگرهای لیزری تك رنگ ، قادر به نگهداری 150 تا 700 برگ می باشند ( مقدار فوق در چاپگرهای لیزر تك رنگ حرفه ای ،  600 برگ است) . چاپگرهای لیزری رنگی، قادر به نگهداری 200 تا 1200 برگ را دارا می باشند. بر روی این چاپگرها امكان نصب سینی كاغذ بمنظور افزایش تعداد كاغذها تا 5000 برگ نیز وجود دارد. اكثر چاپگرهای لیزری ،دارای حداقل  8MB حافظه( بافر) می باشند.افزایش میزان حافظه چاپگر،امكان چاپ همزمان تعداد صفحات بیشتری را در اختیار كاربران قرار می دهد . میزان حافظه چاپگر برای كاربرانی كه حجم عملیات چاپ آنان بالا می باشد ، 32 مگابایت پیشنهاد می گردد .

چاپ عكس

: برخی  از چاپگرهای جوهر افشانی كه قابلیت چاپ عكس را دارا می باشند از یك پورت اختصاصی  USB ، بمنظور اتصال مستقیم چاپگر به دوربین دیجیتالی استفاده می نمایند. با استفاده ازپورت فوق ،  دوربین دیجیتال به چاپگر متصل و امكان ارسال تصاویر انتخابی برای چاپگر فراهم می گردد( ضرورتی به استفاده از كامپیوتر وجود ندارد ) . با استفاده از چاپگرهای جوهر افشان و بكارگیری مناسب كاعذهای مخصوص چاپ عكس ، می توان كیفیت چاپ تصاویر را در مقیاس بالائی افزایش داد .

تشریح مشخصات

چاپگرهای جوهر افشان


این نوع از چاپگرها دارای سرعت چاپ پائین بوده ولی قیمت آنها نسبت به سایر چاپگرها  مناسب می باشد .چاپگرهای فوق ،  نقاط كوچك رنگی را بر روی كاغذ افشانده و  سپس در صورت نیاز رنگ های دیگر نیز روی این نقاط پاشیده شده تا رنگ مورد نظر بدست آید. حداكثر دقت چاپ در این نوع چاپگرها  4800 در 1200 نقطه در اینچ بوده كه برای چاپ تصاویر با كیفیت مطلوب ، مناسب می باشد. سرعت چاپ این نوع چاپگرها نسبت به چاپگرهای لیزری رنگی و تك رنگ كمتر می باشد .چاپگرهای جوهر افشان ، بمنظور استفاده  كاربران خانگی، دانش آموزان و افرادیكه  انتظار بسیار بالائی در ارتباط با  كیفیت و سرعت چاپ را ندارند، طراحی شده اند. همواره قیمت بالای یك  چاپگر، نشاندهنده كیفیت بالای چاپ تصاویر نمی باشد . ممكن است برخی از چاپگرها دارای قیمت بالائی باشند ولی كیفیت چاپ تصاویر توسط آنان مناسب نباشد و یا ممكن است برخی چاپگرهای ارزان قیمت دارای كیفیتی مطلوب بمنظور چاپ تصاویر باشند . قیمت اصلی یك چاپگرجوهر افشان صرفا" محدود به قطعات استفاده شده در تولید چاپگر نبوده و هزینه كارتریج های مصرفی آن نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد. تولید كنندگان به منظور موفقیت در بازاریابی ، اقدام به طراحی و عرضه چاپگرهای جوهر افشانی نموده اند كه می توان آنان را با قیمت بسیار مناسب تهیه نمود . در زمان انتخاب این نوع از چاپگرها، می بایست بررسی لازم در خصوص هزینه كارتریج های مصرفی آنان انجام شود( دربرخی موارد قیمت كارتریج مصرفی از قیمت چاپگر بیشتر می باشد ).
پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یك چاپگر جوهر افشان  در نظر گرفت :

- كیفیت چاپ

: با اینكه قیمت در چاپگرهای جوهر افشان همواره نشاندهنده كیفیت چاپ نمی باشد ولی  در مواردی می تواند با آن نیز مرتبط گردد. پیشنهاد می گردد قبل از انتخاب چاپگر مورد نظر خود ، بررسی لازم در خصوص قیمت و كیفیت چاپ  صورت پذیرد .
-

حداكثر دقت چاپ

:( حداقل : از 1200 در 1200 تا  2400 در1200 نقطه در اینچ    حداكثر : از 2400 در 1200 تا 4800 در 1200 نقطه در اینچ ) . دقت چاپ هر چاپگر بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می گردد. واحد فوق ، نشاندهنده تعداد نقاط چاپ شده  در یك اینچ مربع می باشد .بنابراین هر اندازه تعداد نقاط چاپ  شده در  یك اینچ مربع بیشتر باشد ، كیفیت چاپ نیز بالا می رود.
-

سینی كاغذ و ظرفیت كارتریج

:( حداقل : 50 تا 100 برگ  حداكثر:   100 تا 250 برگ ) .اكثر چاپگرهای طراحی شده برای مصارف خانگی، فاقد سینی كاغذ بوده  وكاربران ملزم به قرار دادن مكرر كاغذ درون چاپگر می باشند. در اكثر چاپگرهای ارزان قیمت به ازای چاپ هر 50 تا 100 صفحه ، می بایست كارتریج تعویض گردد. در صورتیكه از چاپگر بمنظور چاپ تصاویر تمام رنگی استفاده گردد ، تعداد صفحاتی را كه می توان چاپ نمود از مقدار فوق نیز كمتر است ( تعویض زود هنگام كارتریج ) .
-

بررسی هزینه تعویض كارتریج

: در زمان انتخاب این نوع از چاپگرها، می بایست بررسی لازم در خصوص هزینه كارتریج های مصرفی و تعداد صفحاتی را كه می توان با هر كارتریج چاپ نمود ،انجام شود( دربرخی موارد قیمت كارتریج مصرفی از قیمت چاپگر بیشتر می باشد ).

چاپگرهای لیزری  تك رنگ


چاپگرهای لیزری تك رنگ دارای بهترین شرایط از نظر قیمت ، كیفیت چاپ و سرعت بوده و از آنان اغلب در منازل و ادارات استفاده می گردد.اكثر كاربرانی خانگی كه نیازمند سرعت مناسب بمنظور چاپ متون خود می باشند، چاپگرهای لیزری تك رنگ را به چاپگرهای جوهرافشان ترجیح می دهند. قیمت چاپگرهای لیزری تك رنگ نسبت به چاپگرهای جوهر افشان بیشتر است .متون چاپ شده توسط چاپگرهای لیزری تك رنگ دارای كیفیت بهتری بوده و قیمت تمام شده چاپ هر صفحه توسط این چاپگرها نیز  پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان است.قیمت تونرچاپگرهای فوق ، نسبت به كارتریج چاپگرهای جوهر افشان دارای قیمت مناستری بوده و تعداد صفحات چاپ شده توسط این تونرها بیش از صفحات چاپ شده توسط كارتریج های چاپگرهای جوهر افشان است.در صورت ضرورت چاپ متون بصورت رنگی ، استفاده از چاپگرهای جوهر افشان پیشنهاد می گردد .  درصورتیكه بودجه لازم برای تهیه چاپگر وجود داشته باشد ، می توان هر  دونوع  چاپگر را تهیه نمود . در چنین مواردی می توان بمنظور چاپ متون از چاپگر لیزری استفاده و طول عمر كارتریج های چاپگر جوهر افشان  را افزایش داد.
پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یك چاپگر لیزر تك رنگ در نظر گرفت :
-

سرعت چاپ متن

:( حداقل : 9تا 12 صفحه در دقیقه   حداكثر : 11 تا 18 صفحه در دقیقه ) .  سرعت های فوق ، نشاندهنده سرعت چاپ این نوع از چاپگرها در رابطه با صفحاتی است كه صرفا" شامل متن می باشند( كاربرد اولیه چاپگرهای لیزری تك رنگ  بمنظور چاپ متن می باشد ) . چاپگرهای لیزری تجاری دارای توانی معادل دو برابر توان چاپگرهای كوچك و خانگی می باشند.
-

حداكثر دقت چاپ

:( حداقل : 600 در 600 تا 1200 در 1200  حداكثر:  1200 در 1200 ) .دقت چاپ هر چاپگر بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می گردد. واحد فوق ، نشاندهنده تعداد نقاط چاپ شده  در یك اینچ مربع می باشد .بنابراین هر اندازه تعداد نقاط چاپ  شده در  یك اینچ مربع بیشتر باشد ، كیفیت چاپ نیز بالا می رود.
-

حافظه

:( حداقل : 2 تا 8 مگابایت  حداكثر:  16 تا 64 مگابایت ) . چاپگرها ، فایل های ارسال شده برای چاپ را در حافظه خود ذخیره  (صف بندی ) و در ادامه  به ترتیب آنان را  چاپ می نمایند. هر اندازه میزان حافظه چاپگر بیشتر باشد سرعت چاپ افزایش می یابد .

- اینترفیس

:( حداقل : Parallel, USB, Optional ethernet حداكثر :  Parallel, USB, ethernet, optional IrDA ) . اكثر كاربران از پورت های  USB و یا موازی بمنظور اتصال چاپگر به كامپیوتر استفاده می نمایند.  چاپگرهای حرفه ای كه از آنان در ادارات و سازمان های بزرگ استفاده می گردد ، دارای یك پورت  ethernet بوده و امكان فعال نمودن آنان  در شبكه بصورت  یك گره مستقل فراهم می گردد. برخی چاپگرهای لیزری جدید ، دارای یك پورت IrDA بوده كه  Notebook و یا PDA را قادر می سازد با استفاده از پورت های مادون قرمز ( Infrared )  با آنان  مرتبط و اقدام به چاپ فایل های مورد نظر خود نمایند .

-

ظرفیت سینی كاغذ

:( حداقل : 150 تا 350 برگ حداكثر :  350 تا 650 برگ ) . چاپگرهای حرفه ای  بمنظور استفاده در سازمان ها و ادرات بزرگ طراحی شده اند . در مراكز فوق ، كاربران متعددی  از چاپگر بصورت مشترك استفاده می نمایند . ظرفیت سینی كاغذ چاپگرهای حرفه ای ، دو تا  سه برابر چاپگرهای معمولی می باشد.

چاپگرهای لیزر رنگی


چاپگرهای لیزر رنگی برای اشخاص و سازمانهائی كه نیازمند چاپ رنگی تصاویر و متون می باشند ، طراحی شده اند. چاپگرهای فوق ، از جمله ‌گرانترین چاپگرهای موجود بوده و كاربران خانگی بندرت به این نوع از  چاپگرها نیاز خواهند داشت.
پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یك چاپگر لیزر رنگی  در نظر گرفت :
-

سرعت چاپ رنگی (صفحات شامل تصاویر)

:( حداقل : كمتر از 1 تا دو صفحه در دقیقه حداكثر :  5/1 تا 3 صفحه در دقیقه ) . سرعت چاپ این نوع از چاپگرها ، یكی از عوامل اساسی در انتخاب آنان محسوب می گردد. چاپگرهای فوق ، علاوه بر دارا بودن كیفیت مطلوب  دارای سرعت بالائی نیز می باشند. برخی از مدل های ارزان قیمت این نوع از چاپگرها دارای سرعت مناسب نبوده و لازم است در زمان انتخاب آنان به این نكته دقت گردد.
پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یك چاپگر لیزر رنگی در نظر گرفت :
-

كیفیت چاپ

: كیفیت این نوع از چاپگرها در زمان  چاپ تصاویر گرافیكی بسیار مناسب بوده و همین امر یكی از دلایل اصلی انتخاب آنان بشمار می آید. چاپگرهای لیزر رنگی و چاپگرهای لیزر تك رنگ ، صفحات حاوی متن را با كیفیت بسیار مناسب و سرعت مطلوب چاپ می نمایند.
-

حداكثر دقت چاپ

:( حداقل : 1200 در 600 تا 2400 در 1200  حداكثر : 2400 در 1200 تا  2400 در 2400 ) دقت چاپ هر چاپگر بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می گردد. واحد فوق ، نشاندهنده تعداد نقاط چاپ شده  در یك اینچ مربع می باشد .بنابراین هر اندازه تعداد نقاط چاپ  شده در  یك اینچ مربع بیشتر باشد ، كیفیت چاپ نیز بالا می رود.
-

سرعت چاپ تك رنگ (متن)

:( حداقل : 5 تا 10 صفحه  حداكثر :  11 تا 15 صفحه ) .معمولا" سرعت چاپ چاپگرهای لیزر رنگی ، بیشتر از سرعت چاپ چاپگرهای لیزر تك رنگ است.

نكاتی دررابطه با تهیه چاپگر

چاپگرهای جوهر افشان :


-
علیرغم قیمت مناسب چاپگرهای جوهرافشان، قیمت كارتریج مصرفی آنان در برخی موارد از قیمت چاپگر بیشتر می باشد . قبل از انتخاب این نوع از چاپگرها لازم است بررسی لازم در خصوص قیمت كارتریج های مصرفی،انجام و مشخص گردد كه هر كارتریج جوابگوی چاپ چند صفحه می باشد. پس از مشخص شدن پارامتر فوق ، می توان هزینه مصرف كارتریج در طی یك سال را مشخص نمود.در صورتیكه   امكان پیش بینی و حدس  رنگ مصرفی وجود داشته باشد ، پیشنهاد می گردد رنگ مذكور بصورت جداگانه تهیه گردد (صرفه جوئی در هزینه تهیه كارتریج ) . مثلا" در صورتیكه می بایست بر روی تمامی صفحات آرمی به رنگ قرمز چاپ گردد، می توان بهمراه چاپگر دو كارتریج اضافی به رنگ قرمز نیز تهیه نمود.
-  تمامی تولید كنندگان همواره بمنظور جذب خریداران بیشتر، حداكثر سرعت چاپگر را بعنوان یك برگ برنده تبلیغاتی مطرح می نمایند . در آزمایشات متعدد انجام شده بر روی تعداد زیادی چاپگر مشخص شده است كه  سرعت های ذكر شده همواره  بیش از سرعت واقعی چاپگر می باشد. موتور چاپ چاپگرهای جوهر افشان به طور معمول قادر به چاپ دو تا چهار صفحه در دقیقه به صورت متن تمام صفحه و یا 5/8 تا 11 اینچ تصاویر گرافیكی در طی دو تا  سه دقیقه می باشند.
- برخی از چاپگرهای جوهر افشان قادر به چاپ عكس  با كیفیت بسیار مناسب می باشند. اگر قصد استفاده از چاپگر جوهر افشان بمنظور چاپ عكس وجود دارد، پیشنهاد می گردد از چاپگرهای مختص این كار استفاده گردد. به این نوع چاپگرها  Photo Printer گفته  شده و دارای یك پانل LCD و  پورت USB  بمنظور اتصال مستقیم یك دوربین دیجیتال به كامپیوتر می باشند( عدم نیاز به كامپیوتر) .
- قیمت یك چاپگر نشاندهنده كیفیت و سرعت چاپگر نمی باشد. مثلا" ممكن است بابت یك چاپگر جوهر افشان هزینه زیادی پرداخت گردد ولی  كیفیت آن ، پاسخگوی خواسته های موجود نباشد ، در حالیكه ممكن است یك چاپگر با قیمت كمتر دارای كیفیت مطلوبتری باشد .

چاپگرهای لیزر تك رنگ


-  در صورت استفاده از چاپگر برای چاپ متن ، چاپگرهای لیزری تك رنگ، پیشنهاد می گردند . چاپگرهای فوق در مقایسه با چاپگرهای حرفه ای جوهر افشان،  دارای كیفیت بهتری بمنظورچاپ متن می باشند.
- با توجه به قیمت مناسب برخی از چاپگرهای لیزری تك رنگ، استفاده از آنان برای مصارف خانگی مناسب می باشد .
- در صورت نیاز به چاپ تصاویر با كیفیت مناسب،استفاده از چاپگرهای جوهر افشان حرفه ای توصیه می گردد.
- اكثر چاپگرهای لیزری تك رنگ  جدید ، دارای قابلیت اتصال به شبكه از طریق پورت های ( اترنت ) مربوطه می باشند. در صورتیكه قصد استفاده از چاپگر بهمراه یك كامپیوتر وجود داشته باشد، پیشنهاد می گردد كه هزینه ای اضافه  در ارتباط با پورت های شبكه پرداخت نگردد .

چاپگرهای لیزر رنگی


- بر اساس آزمایشات متعدد انجام شده بر رویچاپگرهای لیزری رنگی، مشخصشده است كهسرعت چاپآنان بمراتب پائین تر ازسرعتی است كه تولیدكنندگان به آن اشارهمی نمایند . بنابراین در صورتیكهسرعت چاپ یكی از معیارهای مهم درانتخاب چاپگر مورد نظر می باشد ،پیشنهاد میگردد قبل از تهیه چاپگر مورد نظر ، سرعت چاپ آن بررسیگردد.
-قیمتكارتریج هایرنگی چاپگرهای لیزری رنگی یكی از گرانترین مواد مصرفی موجود است.بازده و كارآئی كارتریج های مربوط به چاپگرهای لیزر رنگی بمراتب بیشتر از كارتریج هایچاپگرهای جوهر افشانبوده و در صورت محاسبه صحیح ،قیمتتمام شده چاپهر صفحهتوسط چاپگرهای لیزر رنگی،ارزانتر از چاپگرهای جوهر افشانخواهد بود.
- تونر چاپگرهای لیزری رنگی برای محیط زیست خطرناك می باشند.بنابراین لازم است تهمیدات زیست محیطی لازم درخصوص آنان پس از مصرف اتخاذ گردد.
-در صورت اصرار و تمایل به چاپ تصاویر بصورت رنگی علیرغم وجود ضرورت های لازم در محیط كار ، می توان از چاپگرهای جوهر افشان در مقابل چاپگرهای لیزری رنگی گران قیمت، استفاده نمود.برگرفته از سایت www.data-srco.ir

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین