سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ی شكل‌گیرى و توسعه تجارت الكترونیكى نیازمند ایجاد زیر ساخت‌هاى بسیارى از جمله قانون تجارت الكترونیكى است كه پس از تصویب این قانون در سال گذشته به منظور اجرایى شدن آن وزارت بازرگانى به تدوین آیین‌نامه اجرایى این قانون پرداخت. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفت و گو با فرهاد دژپسند :‌شبكه جامع اطلاع رسانی

شكل‌گیرى و توسعه تجارت الكترونیكى نیازمند ایجاد زیر ساخت‌هاى بسیارى از جمله قانون تجارت الكترونیكى است كه پس از تصویب این قانون در سال گذشته به منظور اجرایى شدن آن وزارت بازرگانى به تدوین آیین‌نامه اجرایى این قانون پرداخت.

این موضوع كه تدوین این آیین‌نامه در چه مرحله‌اى قرار دارد؟ و پس از تدوین وضعیت تجارت الكترونیكى در كشور چه خواهد شد؟ از جمله سوالاتى است كه براى دریافت پاسخ آنها با فرهاد دژ‌پسند معاون برنامه‌ریزى وزارت بازرگانى گفت‌وگو كرده‌ایم كه مى‌‌خوانید:

*آیین‌نامه اجرایى قانون تجارت الكترونیكى در چه مرحله‌اى از تدوین است چه زمانى آماده مى‌شود؟- پیش‌نویس چهار آیین‌نامه پیش‌بینى شده در قانون تجارت الكترونیكى تا آخر مهرماه امسال توسط وزارت بازرگانى تهیه و به هیات دولت ارسال خواهد شد كه از چهار آیین‌نامه فوق، یك آیین‌نامه باید به تنهایى توسط وزارت بازرگانى تهیه مى‌شد كه اكنون پیش‌نویس آن تهیه و به هیات دولت ارسال شده است و دیگر آیین‌نامه‌ها نیز تا آخر مهر به هیات دولت ارسال خواهد شد.در حال حاضر تجارت الكترونیكى در كشور ما به صورت جزئى انجام مى‌شود و آمار دقیقى از میزان این تجارت دو كشور موجود نیست‌.

*با تصویب آیین‌نامه‌هاى قانون تجارت الكترونیكى، این قانون شامل چه نوع تجارت‌هایى در محیط الكترونیكى مى‌شود؟


- با تصویب آیین‌نامه قانون تجارت الكترونیكى این قانون قدرت اجرایى پیدا مى‌كند و هر گونه تجارت در محیط الكترونیكى با تكیه بر این قانون قابل انجام است اما این قانون كامل نیست و قوانین دیگرى علاوه بر قانون‌هاى وضع شده براى تجارت الكترونیكى مورد نیاز است كه هم‌اكنون در حال تدوین لوایح قوانین جدید براى ارسال به مجلس هستیم.

*اجرایى شدن تجارت الكترونیكى در كشور نیازمند چه عواملى است؟


- قانون و مقررات، زیر‌ساخت‌هاى مخابراتى، آموزش نیروى انسانى براى شكل‌گیرى تجارت الكترونیكى در كشور مورد نیاز است و همچنین شكل‌گیرى بانكدارى الكترونیكى، گمرك الكترونیكى و بیمه الكترونیكى به منظور الكترونیكى كردن فعالیت‌هاى بنگاه‌ها و شركت‌‌ها موجب سازماندهى تجارت الكترونیكى در كشور مى‌شود.

آیا آمار دقیقى از میزان انجام تجارت‌هاى الكترونیكى در كشور موجود است؟


- در حال حاضر تجارت الكترونیكى در كشور ما به صورت جزئى انجام مى‌شود و آمار دقیقى از میزان این تجارت دو كشور موجود نیست زیرا به طور واقعى كار تجارى در محیط الكترونیكى انجام نشده است به این دلیل كه تا دى ماه سال گذشته، قانونى در این زمینه وجود نداشت.

اما وزارت بازرگانى در حال طراحى نظام آمارى تجارت الكترونیكى است تا از این طریق میزان امور تجارى در محیط الكترونیكى را جمع آورى و منتشر كند.

- برخى از كارشناسان معتقدند وزارت بازرگانى بودجه‌اى را به منظور راه‌اندازى شبكه جامع اطلاع‌رسانى بازرگانى دریافت كرده است اما این پروژه به شكست انجامیده آیا این موضوع صحت دارد؟- نمى‌دانم این خبر را از كجا تهیه كرده‌اید اما با توجه به تبصره 26 برنامه دوم كه در آن مطرح شده بود كه شبكه جامع اطلاع‌رسانى طراحى شود و همچنین در ماده 116 قانون برنامه سوم، وزارت بازرگانى ملزم به طراحى و راه‌اندازى این شبكه شد ولى تا سال 81 اعتبارى براى آن منظور نشده بود و در سال 83 اعتبار دریافت شد و این طرح دو سال و نیم زمان دارد كه هنوز زمان آن به پایان نرسیده است كه به شكست بیانجامد و ناظر وزارت بازرگانى نیز گزارش‌هاى فنى از پیشرفت كار ارائه داده و احتمال دارد این طرح حتى زودتر از موعد به بهره‌بردارى رسد.شبكه جامع‌ اطلاع‌رسانى بازرگانى چیست و چه خدماتى ارائه مى‌كند؟- در این شبكه تمامى اطلاعاتى كه براى سرمایه‌گذاران، بازرگانان و دولتمردان در زمینه اقتصادى و بازرگانى مورد نیاز باشد، قابل دسترس است و این اطلاعات شامل اطلاعات خارجى و داخلى تمام شركت‌هاى صادراتى و وارداتى كه كار بازرگانى انجام مى‌دهند است.

- آیا تمام ارگان‌ها و سازمان‌هاى دولتى در ارائه اطلاعات خود با وزارت بازرگانى همكارى كرده‌اند یا خیر؟- باید مصوبه‌اى را از دولت دریافت كنیم تا به استناد آن دستگاه‌ها ملزم به همكارى شوند البته تاكنون تفاهم‌نامه‌هایى با چند وزارتخانه امضا كرده‌ایم و آنها آمادگى خود را براى ارائه اطلاعات اعلام كرده‌اند، در سخنان خود گفتید این شبكه زودتر از زمان تعیین شده راه‌اندازى خواهد شد، پیش‌بینى مى‌كنید حداكثر تا چند وقت دیگر راه‌اندازى شود؟

-تلاش مى‌شود تا آخر امسال شبكه جامع اطلاع‌رسانى بازرگانى راه‌اندازى شود.

به نظر شما صنعت نرم افزار كشور در چه وضعیتى قرار دارد و ایران چگونه مى‌تواند به بازارهاى جهانى دست یابد؟-بازار نرم افزار در ایران از وضعیت مناسب و رونق خوبى برخوردار است و طرح تكفا پس از تخصیص بودجه به دستگاه‌هاى دولتى موجب رونق این بازار شده است و با نظارت شدیدى كه از سوى دبیرخانه شوراى عالى اطلاع‌رسانى و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزى كشور بر روند صرف این بودجه در سازمان‌ها صورت مى‌گیرد موجب شده تا هیچ نهادى بودجه دریافتى را صرف خرید تجهیزات سخت افزارى و یا ساختمان نكند.

ایران در چه زمینه‌هایى مى‌تواند در بازارهاى جهانى فعالیت كند؟-برخى از بازارهاى نرم افزار توسط ایران به سهولت قابل پوشش است و شركت‌هاى ایرانى و نیروى انسانى فعال در زمینه نرم افزار در كشور از قابلیت‌هاى خوبى برخوردارند اما تمرین براى حضور در بازار بین‌الملل وجود ندارد.

*آیا حضور در نمایشگاه‌هاى بین‌المللى خارجى از كشور تاثیرى در دستیابى به بازارهاى جهانى ندارد؟-آنچه تا كنون انجام گرفته كافى نیست اما با توجه به نتایج حضور ایران در نمایشگاه‌هایى از جمله جیتكس و سبیت و استقبال بازدید كنندگان از شركت‌هاى ایرانى، ایران مى‌تواند با یك برنامه‌ریزى دقیق و منظم‌تر وارد بازار جهانى نرم افزار شود.برگرفته از سایت دنیاى اقتصاد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین