تبیان، دستیار زندگی
وقتی پای پُرپشتی موها به میان می ‌آید، خیلی‌ ها غصه‌های شان یادشان می‌ آید و نمی ‌دانند از داروهای عجیب و غریب گرفته تا کاشتن مو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با کم ‌پشتی موها چه کنیم؟

کم پشتی موی سر

وقتی پای پُرپشتی موها به میان می ‌آید، خیلی‌ ها غصه‌های شان یادشان می‌ آید و نمی ‌دانند از داروهای عجیب و غریب گرفته تا کاشتن مو و مصرف داروها کدام یک را امتحان کنند، ولی جالب است بدانید بسیاری از عواملی که هر روز با آن سر و کار دارید نیز می ‌توانند باعث کم ‌پشتی موهای شما شوند.

محققان می ‌گویند مصرف 20 نخ سیگار در روز، خطر ریزش مو و طاسی را به طرز چشمگیری افزایش می ‌دهد. كشیدن سیگار به یك سری از تظاهرات پوستی نیز منجر می ‌شود از جمله پیری و تیر‌گی پوست، سفید شدن مو و.. كه توجه مجامع پزشكی را به خود معطوف كرده است.

سیگار و موهای کم ‌پشت و خاکستری

شاید دوست داشته باشید بدانید چگونه سیگار باعث ریزش موها و کم‌ پشتی آن ها می‌ شود. این ها مهم‌ ترین بلاهایی است که سیگار بر سر موها می ‌آورد:

 سیگار و کم‌ پشتی مو

* سیگار بر مویرگ‌های تغذیه كننده ی فولیكول مو اثر مخرب گذاشته و باعث ریزش موها می ‌شود.

* مواد سمی ‌سیگار به ماده ژنتیکی فولیكول مو آسیب می ‌رساند و آن را تخریب می‌ کند.

* سیگار باعث عدم تعادل آنزیمی ‌موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدی به جا می‌ گذارد.

* سیگار باعث تولید رادیکال ‌های آزاد می ‌شود که این رادیكال‌ های آزاد در ایجاد التهاب ناحیه اطراف فولیكول مو موثرند.

* سیگار، فعالیت هورمونی را بر هم می‌ زند و باعث کاهش تولید هورمون استروژن می‌ شود.

علل ریزش مو و کم‌ پشتی موها

موهای سر انسان به دو دسته موهای مقاوم و غیر مقاوم تقسیم‌ بندی می ‌شوند.

موهای غیر مقاوم كه اكثرا در قسمت جلو، فوقانی و میانی سر قرار دارند، به دلیل داشتن گیرنده حساس به تستوسترون (هورمون مردانه) تحت تاثیر تغییرات این هورمون قرار می‌ گیرند، به خصوص بعد از سن بلوغ كه میزان این هورمون در خون افزایش می‌ یابد، عموما ریزش مو آغاز می‌ گردد.

موهای مقاوم كه معمولا در پشت و اطراف سر قرار دارند، فاقد این گیرنده بوده و تحت تاثیر هورمون مردانه قرار نمی‌ گیرند. به همین دلیل این موها هیچ وقت نمی ریزند و از آنها در عمل جراحی پیوند مو استفاده می‌ شود.

علت ریزش و کم ‌پشتی موها در آقایان

ریزش موی سر در آقایان به دو عامل ژنتیك و هورمونی بستگی دارد. بیش از 95 درصد موارد علت ریزش موی سر در آقایان هورمونی می‌ باشد و عوامل دیگری نظیر شیمی ‌درمانی ، رادیوتراپی، بیماری‌ های خود ایمنی و التهابی، اختلالات غده تیروئید و ... درصد كمی‌ از علت ریزش مو را تشکیل می دهند.

هورمون مردانه ی تستوسترون باعث ریزش موی سر می شود.

علت ریزش و کم ‌پشتی موها در خانم ‌ها

در دهه گذشته روش های پیوند مو چنان پیشرفت نموده‌اند كه قادرند اكثر بیماری‌ های ریزش مو در خانم ‌ها را درمان نمایند.

ریزش مو در خانم‌ ها بیشتر تحت تاثیر ژنتیك بوده و اختلالات هورمونی نیز به این امر كمك می‌ كنند. علل خاص دیگری مانند اختلالات هورمون ‌های قاعدگی، استرس و هیجانات می ‌توانند به شدت ریزش مو بیفزایند.

درمان کم ‌پشتی موها

منطقی ‌ترین کار برای درمان این بیماری، مشاوره با یک متخصص پوست و مو می ‌باشد. پزشک متخصص با بررسی تاریخچه پزشکی بیمار، معاینه سر و انجام بعضی از آزمایش ‌های خونی برای بررسی وضعیت هورمون‌ ها و تشخیص بیماری ‌های داخلی که باعث ریزش غیر طبیعی مو می ‌شوند، می ‌تواند علت دقیق ریزش مو را تشخیص دهد. اگر علت ریزش مو بیماری ‌های داخلی مثل دیابت، اختلالات تیروئید، تخمدان پلی‌ کیستیک ، بیماری ‌های خودایمنی، کم خونی و... باشد، کنترل دقیق بیماری می ‌تواند ریزش مو را کنترل کند.

کم‌ پشتی ابروها و 4 راه‌حل آن

ریزش موی ابرو

در مواردی ‌كه بیماری سیستمیك یا موضعی وجود داشته باشد، فرد باید تحت درمان مناسب قرار بگیرد و در صورت كنترل مشكل داخلی، با استفاده از جراحی پیوند ابرو ، امكان ترمیم وجود دارد.

در مواردی ‌كه علت ریزش ابرو، بیماری ‌های روان ‌پزشكی از جمله تریكوتیلومانیا(عادت به کندن موها) باشد، فرد باید تحت درمان مناسب قرار بگیرد، زیرا در صورت عمل جراحی یا مصرف دارو، كندن مجدد آن امكان دارد.

در صورتی كه علت ریزش ابرو، اسكار جراحی، تروما (مثل تصادف یا زخم) یا سوختگی باشد، با استفاده از جراحی پیوند ابرو قابل ترمیم می ‌باشد.

بعضی پزشكان از ماینوكسیدیل ((Minoxidil موضعی در درمان ریزش ابرو استفاده می ‌كنند كه در مواردی می‌ تواند مفید باشد.

دکتر شکوفه شجاعی

*مطالب مرتبط:

ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

چگونه موهایی سالم و جذاب داشته باشیم

مکمل ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

ریزش موی سر در آقایان

آیا برای درمان طاسی و کم پشتی موی سر راهی وجود دارد؟

ریزش موی سر در خانم ها

انواع دردسر‌های موی سر

حفظ سلامت موها

غذاهای مناسب برای رشد مو

تاثیر میوه‌ها بر سلامت موها

تاثیر لیمو ترش بر ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو چه باید خورد؟

بهداشت مو

موها هم گرسنه می شوند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.