تبیان، دستیار زندگی
به کمک این نرم افزار می توان مدار سیاره ها، قمرها، شهاب سنگ ها و ماهواره ها را شبیه سازی کرد. مقادیر اولیه ی مکان و سرعت آن ها را تغییر داد و تأثیر تک تک آن ها را روی مدار حرکت مشاهده کرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

Orbit Xplorer2

orbit xplorer2.2

نرم افزار Orbit Xplorer2 نرم‏افزاری است که به کمک آن می‏توان مدار سیاره‏ها، قمرها، شهاب‏سنگ‏ها و ماهواره‏ها را شبیه سازی کرد. مقادیر اولیه‏ی مکان و سرعت آن‏ها را تغییر داد و تأثیر تک تک آن‏ها را روی مدار حرکت مشاهده کرد. برای مثال؛ کاربر می تواند سرعت اولیه ی ماهواره هایی را که به دور زمین می چرخند، تغییر دهند و تغییرات ایجاد شده را بررسی کند. مسائل عددی ساده ی گرانش را شبیه سازی کرده و نتیجه را با مقدار محاسبه شده، مقایسه کند.

هنگامی که سه و یا تعداد بیشتری جرم آسمانی به یک دیگر نزدیک می شوند، اثرات جالبی روی مدار یک دیگر دارند. به کمک این نرم افزار می توان این تأثیرات را بررسی کرد. همچنین می توان مفاهیمی مانند مدار دایره ای و بیضوی، نیروی مرکزی، انرژی پتانسیل گرانشی، سرعت فرار، پایستگی اندازه حرکت و قانون های کپلر را به صورت عملی آموخت و با مفاهیم پیشرفته تری همچون مرکز جرم، نقاط لاگرانژ ( در مسأله ی سه جسم محدود شده ) و .... نیز آشنا شد.

لازم به ذکر است در خود نرم افزار چند برنامه شبیه سازی شده وجود دارد.

قابلیت کاربرد آموزشی: نجوم و فیزیک مکانیک دانشگاه

حجم فایل:  5.4MB

دریافت نرم افزار