سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برخى از افراد مبتلا به بى خوابى هستند و اختلالاتى در چرخه خواب داشته یا مشكلاتى در مراحل مختلف خواب دارند که ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورزش و بى خوابى

ورزش و بى خوابى

برخى از افراد مبتلا به بى خوابى هستند و اختلالاتى در چرخه خواب داشته یا مشكلاتى در مراحل مختلف خواب دارند که در این میان افرادى كه به صورت مرتب ورزش مى كنند كمتر دچار دوره هاى بى خوابى مى شوند.

ورزش مرتب موجب بهبود كیفیت خواب مى شود و دوره هاى خواب مرتب تر مى شود. همچنین مراحل مختلف خواب آرامتر و منظم تر به یكدیگر تبدیل مى شوند. ورزش متوسط به مدت 20 تا 30 دقیقه و 3 تا 4 بار در هفته كمك مى كند تا بهتر بخوابید و انرژى بیشترى به شما مى دهد. گفتنی است که این ورزش بهتر است در هنگام صبح یا بعد از ظهر انجام شود و به زمان خواب نزدیك نباشد.

ورزش براى غلبه بر بى خوابى:

ورزش با 2 مكانیسم با بى خوابى مقابله مى كند.

1- افراد مبتلا به بى خوابى زندگى كم تحرك ترى نسبت به افراد سالم دارند. فقدان فعالیت فیزیكى موجب جلوگیرى از نوسان دماى بدن در طول شبانه روز مى شود و مى تواند در بروز بى خوابى موثر باشد، در نتیجه برخى افراد دچار بى خوابى مى شوند.

2- ورزش به میزان قابل توجهى موجب افزایش دماى بدن مى شود كه پس از این به صورت جبرانى افت دماى بدن رخ مى دهد. افت دماى بدن ۲ تا ۴ ساعت پس از ورزش روى مى دهد و موجب مى شود راحت تر به خواب بروید و در خواب بمانید.

ورزشهای مناسب برای بی خوابی

چه ورزشى برای برطرف شدن بی خوابی مناسب است؟

ورزشى كه شما انتخاب مى كنید باید شامل فعالیت شدید پاها باشد تا بهتر به خواب بروید. خستگى كه ایجاد مى شود مانند داروى خواب آور عمل مى كند.

* ورزشهاى ایروبیك و هوازى بهترین راه براى مبارزه با بى خوابى است چون این ورزشها میزان اكسیژن خون را افزایش مى دهند، براى مثال ورزشهایى مانند جاگینگ (پیاده روی)، شنا، دوچرخه سوارى، طناب زدن، حركات موزون، استفاده از ترد میل و پیاده روى مناسب هستند.

* در ابتدا ورزش ملایم به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز و به مدت یك هفته براى اینكه منافع ورزش را احساس كنید، كافى است.

* نرمشهاى كششى قبل از اینكه ورزش شدید انجام دهید، مفید هستند.همچنین این نرمشها را براى سرد كردن و آرامش یافتن بدن پس از ورزش نیز انجام دهید.

* براى بسیارى از افراد ورزشى كه صبح هنگام انجام شود بهتر است اما براى مقابله با بى خوابى بهترین زمان ورزش بعد از ظهر یا عصر هنگام است.

البته باید توجه داشته باشید كه از ورزش كردن درست قبل از رفتن به رختخواب خوددارى كنید زیرا ورزش بدن را تحریك مى كند. باید مدت زمان كافى براى آرامش یافتن عضلات و جریان خون، پس از ورزش شدید وجود داشته باشد.

* ورزش ملایم غیر هوازى ممكن است در پایان روز كمك كننده باشد. یك پیاده روى مفرح و همراه با تنفس هاى عمیق ورزش مناسبى است.

* حركات موزون و ملایم، یوگا و نرمش هاى كششى همراه با موسیقى آرامش بخش و ملایم نیز به تمدد اعصاب و آرامش یافتن شما كمك مى كند و در به خواب رفتن شما موثر است.

                                                                                                           منبع: ایران ورزشی - تنظیم: ایمان پناهی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین