سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
موسیقی هنری است که انسان توسط آن و به کمک اصوات تمام هیجانات و احساسات خود را بیان می کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرهنگ جامع اصطلاحات موسیقی

موسیقی

موسیقی هنری است که انسان توسط آن و به کمک اصوات تمام هیجانات و احساسات خود را بیان می کند، این هنر از طریق حس سامعه بر ما اثر می گذارد اما تأثیری که قطعه ای واحد در شرایطی مساوی روی اشخاص مختلف باقی می گذارد به دلیل روحیات، درجه ی حساسیت و به جهت آموزش و تربیت افراد بسیار گوناگون و متفاوت است.

تمام قطعات موسیقی در ذات خود سبک، شخصیت و رنگی خاص خود دارند، حال این آهنگساز است که می باید وسیله ای پیدا کند تا به مدد آن بتواند، سبک، شخصیت و رنگی را که خود دریافته و برای اجرای درست و صادق اثر لازم است آن را به اجرا کننده یا خواننده، مطالعه کننده انتقال دهد و تفهیم نماید. مبدا و آغاز پیدایش اصطلاحات موسیقی برای تعیین و اعلام و بیان شیوه و اسلوب اجرای مو و مان ها (حرکت های ریتمیک) مختلف و حالات متفاوت قطعات موسیقی از هم، از اینجا ناشی می شود و در نتیجه به آهنگساز این امکان را می دهد تا بتواند تفکرات خصوصی و برداشت های شخصی خود را به نوازندگان و اجرا کنندگاه القا نماید. 

فرهنگ جامع اصطلاحات موسیقی

 

فریدون ناصری در سال 1361 اصطلاحات جهانی و لغات رایج موسیقی به زبان ایتالیایی را به زبان فارسی برگردانده است. مجموعه لغات و اصطلاحات مورد نیاز جامعه ی موسیقی ما در آن زمان از عدد دویست لغت متجاوز نبوده اســـــــت، در صــــورتی که این کتاب شـــــامل دوهزار لغت و اصطلاح می باشد.

امروز با گذشت 16 سال از تاریخ انتشار آن کتاب و با فعالیت دوباره ی بسیار از مراکز هنری و فرهنگی و اقبال و شوقی که عموم مردم به هنر موسیقی، این هنر والا نشان می دهند نیاز به یک فرهــــــنگ و اصطلاحات جامع موســــیقی است. این نیاز جامعه ســـــــبب تألیف، ترجمه و گردآوری این فرهنگ جامع گردید.

 

 

این فرهنگ در نوع خود یکی از معتبر ترین و کامل ترین فرهنگ و اصــــــــطلاحات موسیقی است. این احتمال بسیار ضعیف است که موسـیقی دان ها و علاقمندان به موسیقی با اصطلاحی روبرو شوند که در این فرهنگ نیابند.

زیرا علاوه بر لغـات و اصطلاحات رایج ایتالیایی و آلمانی بسیاری از لغات و اصطلاحاتی که در سرزمین های دیگر نیز بکار می رود، حتی لغات و اصطلاحاتیکه از اوایل قرن بیســـــــتم به وسیله ی آهنگسازان از ملیت های مختلف ابداع شده است در متن این فرهنگ و به خصوص در بخش های تکمیلی و ضمیمه آمده است.

 

فروشگاه اینترنتی تبیان خرید این کتاب را به کاربران علاقمند به موسیقی توصیه می کند.

 


جهت خرید کتاب فرهنگ جامع اصطلاحات موسیقی کلیک کنید.

جهت خرید کتاب موسیقی ازدیدگاه اسلام کلیک کنید.

جهت خرید کتب هنری کلیک کنید.

جهت خرید اشتراک کتاب کلیک کنید.

جهت خرید نرم افزارهای چند رسانه ای کلیک کنید.

جهت خرید سخت افزار کلیک کنید.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین