تبیان، دستیار زندگی
دارندگان این مدارک بالاترین سطح دانش شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی را دارند و به نوعی این مدارک را دکترا شبکه می‌نامند. در این سطح دیگر آزمون تستی و غیر حضوری نیست بلکه هر مدرک یک آزمون تشریحی و یک آزمون عملی دارد که...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پله پله تا "دکترای شبکه"

در مطالب "چگونه مدرک CCNA بگیریم؟" (1) و (2) با مدارک CCNA و CCENT آشنا شدیم.

چند تن از دوستان درخواست معرفی مراکز آموزشی را داشتند. مراکز خصوصی متعددی وجود دارند که در این زمینه فعالیت دارند و ما از ذکر نام آنها معذرویم! اما در میان دولتی‌ها، موسسه ایزایران اقدام به برگزاری این کلاس‌ها می‌نماید. در ادامه می‌خواهیم در مورد سایر مدارک سیسکو صحبت کنیم. همان طور که در نمودار زیر مشخص شده مدارک CISCO به 4 سطح تفکیک می‌شود که عبارت‌اند از:

برای بزرگ‌‌نمایی کلیک کنید.

Entry

در این سطح فقط مدرک CCENT قرار دارد که در مقالات قبلی درباره آن بحث کردیم.

Associate

در این سطح، 5 مدرک قرار دارد و گرایش‌های مختلف بوسیله این مدارک از یکدیگر تفکیک می‌‌شوند. در این سطح مدرک CCNA پیش نیاز 4 گرایش Security ،Voice ،Design و wireless است. یعنی دانشجو ابتدا باید CCNA بگیرد تا بتواند به این 4 گرایش وارد شود. این امر به این علت است که دارنده مدرک CCNA ، اطلاعات کلی درباره سیستم‌های شبکه دارد و برای این که اطلاعات تخصصی شود باید مدرک CCNA مربوط به هر گرایش را بگیرد تا بتواند به سطح بعد راه یابد.

هر کدام از این 5 مدرک که در سطح Associate قرار دارد دارای یک کتاب مرجع و یک آزمون هست. به طور مثال در گرایش Voice شما باید ابتدا مدرک CCENT و بعد CCNA و CCNA Voice را اخذ کنید تا بتوانید برای CCVP اقدام نمایید. گرایش‌های Routing and switching و Storage networking نیاز به مدرک دیگری در این سطح جز CCNA ندارد و دانشجو بعد از اخذ مدرک CCNA می تواند برای CCNP اقدام کند.

laptop

Professional

در این سطح مطالب کاملا تخصصی شده و به طبع تعداد کتاب‌های مرجع و تعداد آزمون‌های هر مدرک نیز افزایش یافته است. در این سطح هر مدرک به میانگین بین 3 تا 5 آزمون دارد که در صورت قبولی در تمامی آنها می‌توانید مدرک را اخذ کنید. در این جا لازم به ذکر است که فقط در صورتی که شما CCNA مخصوص هر گرایش را داشته باشید‌، می‌توانید آزمون‌های این سطح را بدهید. به طور مثال شما با مدرک CCNA Voice نمی‌توانید آزمون‌های CCDP و یا CCSP را بدهید. نکته دیگر این که برای گرایش Wireless به دلیل جدید بودن موضوع در این سطح هنوز مدرکی آماده نشده است.

Expert

دارندگان این مدارک بالاترین سطح دانش شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی را دارند و به نوعی این مدارک را دکترای شبکه می‌نامند. در این سطح دیگر آزمون تستی و غیر حضوری نیست بلکه هر مدرک یک آزمون تشریحی و یک آزمون عملی دارد که در صورت قبولی در هر دو می‌تواند مدرک را اخذ کند. تعداد افرادی که به این سطح دانش رسیده‌اند و این آزمون‌ها را پشت سر گذاشته‌اند، بسیار کم است. در ایران تعداد این افراد کمتر از 10 نفر است.

نام کامل مدارک CISCO به همراه تعداد آزمون مربوط به هر مدرک:

CCENT: Cisco Certified Entry Networking Technician (1 exam)

CCNA: Cisco Certified Network Associate (1 exam)

CCDA: Cisco Certified Design Associate (1 exam)

CCNP: Cisco Certified Network Professional (4 exams)

CCIP: Cisco Certified Internet Professional (4 exams)

CCSP: Cisco Certified Security Professional (4 exams)

CCDP: Cisco Certified Design Professional (3 exams)

CCVP: Cisco Certified Voice Professional (5 exams)

CCIE: Cisco Certified Internetworking Expert (2 exams)

CCDE: Cisco Certified Design Expert (2 exams)

 تبیان - محمد هادی امامی