اكثر پیشرفت ها و تحولات چشمگیر در عرصه دستگاههای الكترونیكی  در بیست سال گذشته  ، مدیون پیشرفت های مهم و عظیم تری  در صحنه های دیگر تكنولوژی است. بررسی عملكرد دستگاههای الكترونیكی نظیر :CD ،DVD ،MP3s وDVR ، توجه ما را به این...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :


نحوه انتخاب یك دوربین دیجیتال


اكثر پیشرفت ها و تحولات چشمگیر در عرصه دستگاههای الكترونیكی  در بیست سال گذشته  ، مدیون پیشرفت های مهم و عظیم تری  در صحنه های دیگر تكنولوژی است. بررسی عملكرد دستگاههای الكترونیكی نظیر :CD ،DVD ،MP3s وDVR ، توجه ما را به این واقعیت مهم معطوف می نماید كه  تمامی آنان از یك پردازش پایه مشابه استفاده می نمایند : تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال ( صفر و یك ) .  رویكرد فوق، تغییرات گسترده ای را  در رابطه با نحوه برخورد با اطلاعات صوتی و تصویری ، بدنبال داشته است . دوربین دیجیـتال ، یكی از نمونه های قابل توجه در این زمینه بوده كه نسبت به مدل های قبل از خود ، بصورت اساسی تغییر نموده است( تفاوت عمده  نسبت به با دوربین های سنتی ) . تمامی فرآیندها در  دوربین های سنتی، مبتنی بر فعالیت های شیمیائی و مكانیكی می باشد. تمامی دوربین های دیجیتال دارای یك كامپیوتر از قبل تعبیه شده بوده وتصاویر را بصورت الكترونیكی ذخیره می نمایند.
فرض كنید ، قصد تهیه یك عكس و ارسال آن از طریق نامه الكترونیكی برای دوست خود را داشته باشیم . در این رابطه می بایست تصویر اخذ شده ، بصورتی نمایش و مشخص گردد كه كامپیوتر قادر به شناسائی آن باشد ( بیت ها و بایت ها ) . در حقیقت یك تصویر دیجیتال، رشته ای  طولانی از صفر و یك بوده كه تمامی نقاط رنگ شده كه پیكسل نامیده می شوند را مشخص می نماید. تركیب و اجتماع تمامی نقاط فوق با یكدیگر ، تصویر دیجیتالی مورد نظر را ایجاد می نماید.  در صورتیكه قصد تهیه یك عكس را داشته باشیم ، می توان از دو  گزینه  زیر استفاده نمود :

استفاده از دوربین های فیلم سنتی

. در این روش با استفاده از یك دوربین عكسبرداری ، عكس مورد نظر گرفته شده و پس از پردازش فیلم بصورت شیمیائی، امكان چاپ آن  با استفاده از كاغذ ها ی مخصوص ، فراهم می شود. در ادامه ، عكس آماده شده توسط اسكنر ، اسكن و بصورت دیجیتال تبدیل می گردد .

استفاده از یك دوربین دیجیتال

: در این روش ، با استفاده از یك دوربین دیجیتال و تابش نور به شی مورد نظر و دریافت فیدبك های مربوطه و تبدیل آنان به مجموعه ای از پیكسل ها ، تصویر مورد نظر مستقیما" بصورت دیجیتال تبدیل می گردد .

یك دوربین دیجیتال ، همانند یك دوربین سنتی دارای امكانات متعددی نظیر : مجموعه ای از لنزها  می باشد . این نوع دوربین ها در مقابل تمركز نور بر روی بخشی از فیلم ، نور را بر روی یك دستگاه نیمه هادی تابانده  كه ضبط الكتریكی نور راانجام خواهد داد . در ادامه، یك كامپیوتر اطلاعات الكترونیكی را  به داده دیجیتال تبدیل می نماید . مهمترین تفاوت بین یك دوربین دیجیتال و یك دوربین مبتنی برفیلم ، عدم استفاده از فیلم در دوربین های دیجیتال می باشد. در مقابل ، دوربین های دیجیتال دارای یك سنسور بوده كه نور را به سیگنال های الكتریكی تبدیل می نماید . سنسورهای استفاده شده در اكثر دوربین های دیجیتال ، از نوعCCD)Charge Coupled Device) می باشد . در تعدادی دیگر از دوربین های دیجیتال از تكنولوژی نیمه هادیCMOS)complementary metal oxide semiconductor) استفاده می شود. با اینكه سنسورهایCMOS ، تصاویر دیجیتال با كیفیت مطلوبتر را ارائه می نمایند و در آینده متداولتر خواهند شد ، ولی نمی توان ادعا نمود كه تكنولوژی فوق جایگزین سنسورهایCCD در دوربین های دیجیتال خواهد شد .CCD ، مجموعه ای بسیار كوچك از دیودهای حساس به نور بوده كه مسئولیت تبدیل تصویر ( نور ) به الكترون ( سیگنال های الكتریكی ) را برعهده دارند . دیودهای فوق ، photosites نامیده می شوند . هر photosite  ، حساس به  نور می باشد.

جایگاه دوربین دیجیتال


همانگونه كه اشاره گردید، تصاویر اخذ شده با استفاده از دوربین های دیجیتال ، به رشته ای طولانی از پیكسل  تبدیل می گردند. با توجه به نقش حیاتی پیكسل ها در دوربین های دیجیتال ، تولید كنندگان و تهیه كنندگان توجه بسیار خاصی نسبت به پارامتر فوق دارند .مگا پیكسل ، واحد اندازه گیری بزرگتری نسبت به پیكسل است .مگا ، به معنی یك میلیون و پیكسل نقاط بسیار كوچكی می باشند كه یك عكس را ایجاد می نمایند. تمامی تصاویر از نقاط بسیارریزی به نام پیكسل تشكیل می گردند . یك تصویر حاوی میلیون ها نقطه و یا پیكسل بوده كه تشخیص آنان بدون چشم مسلح عملا" غیر ممكن می باشد. بدیهی است ،  هر اندازه كه دوربین دیجیتال دارای پیكسل های بیشتری باشد ، قادر به آگاهی جزیئات بیشتری از تصویر خواهد بود. بموازات افزایش اطلاعات مربوط به جزئیات یك تصویر ، می توان براحتی ابعاد و اندازه تصویر را بزرگتر و عملیات مربوطه را در ارتباط با آنان انجام داد . برخی از دقت ها ی ( وضوح )  متداول  كه در دوربین های دیجیتال استفاده می گردد ، بشرح زیر می باشد :

256 در 256 پیكسل

: دقت فوق در اكثر دوربین های دیحیتال ارزان قیمت ارائه می گردد . دقت فوق پائین بوده و معمولا" كیفیت تصاویر اخذ شده توسط این نوع از دوربین ها نیز مطلوب نخواهد بود . مجموع تمامی پیكسل ها 65،000 می باشد .

640 در 480 پیكسل

: دقت فوق نیز پائین بوده و در اكثر دوربین های دیجیتال از آن استفاده می گردد . در صورتیكه قصد گرفتن تصویر و ارسال آن برای دوستان و یا استفاده از آنان در صفحات وب ، وجود داشته باشد ، دقت فوق می تواند در این رابطه پاسخگو باشد . مجموع تمامی پیكسل ها 307،000 می باشد .

1216 در 912 پیكسل

: در صورتیكه قصد چاپ تصاویر اخذ شده توسط دوربین های دیجیتال وجود داشته باشد، دقت فوق مطلوب خواهد بود  مجموع پیكسل ها ، 1،109،000  می باشد( مگاپیكسل ).

1600 در 1200 پیكسل

. دقت فوق بالابوده و  می توان تصاویر اخذ شده  را با ابعاد بزرگتر چاپ نمود( یك تصویر 8 در 10 اینچ ). مجموع تمامی پیكسل ها تقریبا" دو میلیون می باشد . امروزه دوربین هائی با 2 / 10 میلیون پیكسل نیز عرضه شده است .

ضرورت استفاده از دقت بالا در دوربین های دیجیتال ، به نوع عملیاتی كه می بایست بر روی تصویر انجام شود،بستگی دارد. در صورتیكه ، هدف استفاده از تصاویر در صفحات وب و  یا ارسال آنان  از طریق نامه الكترونیكی برای دوستان باشد،می توان از دوربینی كه دارای دقت 640 در 480 پیكسل است ،استفاده نمود.تعداد تصاویری را كه دوربین می تواند در خود نگهداری نماید ، متناسب با افزایش وضوح تصویر ، كاهش می یابد. در صورتیكه تصمیم به چاپ تصاویر اخذ شده وجود داشته باشد ، می بایست از دوربین هائی كه دارای تعداد پیكسل بیشتری می باشند، استفاده گردد. در حال حاضر، دوربین های چهار و پنج  مگا پیكسلی  متداول شده اند .

ویژگی ها ی مهم


از مهمترین ویژگی های مرتبط بادوربین دیجیتال، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

دقت

: تمامی دوربین های  دیجیتال موجود، قادر به ایجاد تصاویر با كیفیت مناسب بمنظور ارسال بهمراه  نامه های الكترونیكی و یا در اندازه های كوچك می باشند.همانطور كه اشاره گردید، هر اندازه  تعداد پیكسل های یك تصویربیشتر باشد، تصویر مذكور واضح تر بوده و می توان آنرا در اندازه بزرگتری چاپ كرد. دوربین هایی كه دارای وضوح دو مگاپیكسل می باشند ، قادر به ایجاد تصاویری به ابعاد 7*5 ، دروبین هایی با دقت سه مگاپیكسل قادر به تولید تصاویری در ابعاد 8 در 10 و دوربین های با دقت چهار مگاپیكسل ، می توانند تصاویری با ابعاد 11 در 17 را ایجاد نمایند.

اندازه،‌وزن و طرح

: برای برخی از كاربران اندازه و وزن دوربین ببشتر از میزان دقت آن اهمیت دارد( حمل آسان دوربین ) .استفاده از دوربین های كوچك آسان می باشد ولی بدلیل كوچك بودن صفحه و دكمه های كنترل كننده آن ، ممكن است به مرور زمان تبعات و مشكلات خاص خود را بدنبال داشته باشد .

عدسی زوم

: دوربین های ارزان قیمت، اغلب فاقد لنزهای نوری می باشند. اگر مجبور به انتخاب بین دوربین های دارای لنزهای نوری و یا  دوربین های با  دقت بالا می باشیم ، پیشنهاد می گردد ، دوربینی انتخاب گردد  كه دارای لنز نوری باشد. در چنین مواردی ضرورتی ندارد كه سوژه مورد نظر جهت عكاسی، بزرگ انتخاب گردد و پس از گرفتن تصاویر با بكارگیری نرم افزار ، برداشت ها و پردازش های مورد نظر بر روی آن را انجام داد. لازم است  به تبلیغاتی كه در رابطه با لنزهای دوربین های دیجیتال و میزان عملكرد آنان می شود ، دقت لازم نیز صورت پذیرد. تعداد زیادی از تولید كنندگان ، زوم لیزری ( حركت لنز بمنظور بزرگنمائی تصویر ) را با زوم دیجیتال ( تعداد اندكی پیكسل را می تواند  capture نماید ) ، تركیب و اعلام می نمایند .

تمركز دستی

: برای گرفتن تصاویر از فاصله بسیار نزدیك و یا در مواردیكه امكان تتنظیم اتوماتیك وجود ندارد ،استفاده از پتانسیل های ارائه شده بمنظور تنظیم دستی دوربین ،كمك مناسبی بمنظور اخذ تصاویر واضح  را ارائه می نماید. در برخی دوربین ها امكان استفاده از  تنظیم دستی وجود نداشته و در چنین مواردی می توان از دوربین مورد نظر صرفا" در فواصل محدودی استفاده بعمل آورد .

ذخیره سازی

: دوربین های دیجیتال دو مگاپیكسلی كه اكثرا"  دارای هشت  مگابایت حافظه ( كارت حافظه اولیه ) می باشند ، قادر به نگهداری هشت تا ده تصویر با بالاترین دقت خواهند بود. ظرفیت كارت حافظه همراه یك دوربین دیجیتال  زیاد حائز اهمیت نمی باشد و می توان در ادامه و متناسب با نیاز، ازكارت هائی با ظرفیت بیشتر استفاده نمود.شركت سونی همچنان دوربین هائی را تولیدمی نماید كه می توانند تصاویر را بر روی فلاپی دیسك و یا دیسك نوری ذخیره نمایند . فراموش نكنیم كه سرعت فلاپی دیسك ها كند بوده و بیش از یك و یا دو تصویر با دقت بالا را نمی توان بر روی آنان ذخیره نمود. با استفاده از دیسك های نوری می توان تصاویر بمراتب بیشتری راذخیره نمودولی دوربین هائی كه از دیسك نوری استفاده می نمایند كند و حجیم می باشند.

باطری ها:

در دوربین های دیجیتال از یك و یا چند نوع باطری استفاده می گردد. باطری نوع AA، هم بصورت  قلیایی غیر قابل شارژ و هم بصورت  قابل شارژ موجود می باشد . باطری های ظرفیت بالا CRV3 و یا باطری های قابل شارژ ، نمونه هائی دیگر از باطری های قابل استفاده در دوربین های دیجیتال می باشند.

فیلم و صد

ا: بسیاری از دوربین های دیجیتال قادر به گرفتن ( اخذ) تصاویر ویدئوئی مناسب می باشند ( به همان خوبی كه عكس می گیرند ). حافظه این نوع از دوربین ها ، قادر به ذخیره سازی فیلم زیادی نخواهند بود . ویژگی فوق ، در مواردیكه امكان دسترسی به دوربین های فیلمبرداری جهت ضبط تصاویر مربوط به یك صحنه وجود ندارد، بسیار مفید می باشد .

تنظیمات نوردهی

: تمامی دوربین های دیجیتال ، امكان استفاده اتوماتیك را فراهم می نمایند ، در چنین مواردی كافی است از یك دكمه از قبل تعبیه شده كه تمامی پارامترهای لازم بمنظور اخذ تصاویر را بصورت پیش فرض در نظر می گیرد ، استفاده گردد. استفاده از دوربین هایی كه دارای دیافراگمی جهت تنظیم میزان ورود نورمی باشند ، بمراتب مطلوبتر خواهد بود. با استفاده از دوربین های فوق و تنظیم فاصله لنز و یا مدت زمان باز بودن دیافراگم ، بقیه تنظیمات بصورت اتوماتیك در نظر گرفته خواهد شد.

منوها

: در زمان انتخاب یك دوربین دیجیتال ، لازم است به امكانات ارائه شده بمنظور تنظیم دقت ، حالت  و سایر موارد دیگر نیز دقت گردد . وجود امكانات مناسب در خصوص مشاهده سریع تصاویر گرفته شده نیز از مزایای یك دوربین دیجیتال محسوب می گردد. وجود دكمه های زیاد بر روی دوربین علاوه بر اتلاف زمان ، تنظیم و دسترسی به تصاویر گرفته شده را مشكل می سازد.هر اندازه تعداد دكمه های  یك   دوربین بیشتر باشد ،منوهای مرتبط با آن  نیز افزایش خواهد یافت .

White Balance

: تقریبا " تمامی دوربین های دیجیتال،امكان انتخاب یك تنظیم White Balance  از قبل تعیین شده را فراهم می نمایند.ویژگی فوق ، به دوربین دیجیتال اعلام خواهد كرد كه كدام عنصر در تصویر می بایست سفید بوده و یا برداشتی معادل آن داشته باشد .(قابلیت تشخیص بخش هائی از یك عكس كه می بایست سفید ،‌سیاه و یا بین این دو رنگ بنظر آیند). در صورتیكه كیفیت رنگ تصاویر، پارامتری مهم بمنظور استفاده از دوربین دیجیتال می باشد،  پیشنهاد می گردد، دوربینی با قابلیت فوق انتخاب گردد .

LCD

: برخی از دوربین های دیجیتال دارای نمایشگر LCD می باشند .با استفاده از نمایشگرهای فوق ، می توان تصاویر اخذ شده را بلافاصله مورد بازبینی مجدد قرار داد. كیفیت LCD های موجود بسیار متنوع و متفاوت می باشد . تصویر نمایش داده شده توسط آنان در برخی مدل ها در مقابل نورخورشید از بین رفته و یا تصاویر بصورت نقطه به نقطه نمایش داده خواهند شد .در برخی موارد ممكن است تصاویر نمایش داده شده با خم نمودن دوربین ، تغییر نمایند. در صورتیكه قصد تهیه یك دوربین با نمایشگر LCD وجود داشته باشد ، پیشنهاد می گردد قبل از خرید ، كیفیت LCD آن در عمل امتحان گردد .

تشریح مشخصات


مگاپیكسل ارائه شده توسط یك دوربین دیجیتال ، روشی بمنظور نشان دادن دقت یك دوربین می باشد. هر اندازه تعداد مگاپیكسل بیشتر باشد، دقت دوربین نیز بیشتر بوده و امكان گرفتن تصاویر بزرگترو با كیفیت چاپ مطلوب،فراهم می گردد. یك دوربین دو مگا پیكسلی، می تواند تصاویری با دقت 1600 در 1200 پیكسل را ایجاد نماید.دقت فوق ، امكان گرفتن تصاویر را در اندازه های 7*5 با بالاترین كیفیت ارائه می نماید. در دوربین های سه مگا پیكسلی ، می توان تصاویری با كیفیت 2048 در 1536 پیكسل را ایجاد نمود (تصاویر 8*10  با كیفیت مطلوب ) . هر اندازه تصاویر دارای كیفیت بهتری باشند، حافظه بمراتب بیشتری در دوربین اشغال شده و متناسب با آن تعداد عكس هایی كه دوربین می تواند در حافظه خود نگهداری نماید، كاهش پیدا می نماید. در این راستا ، می توان از كارت های حافظه بمنظورافزایش میزان حافظه دوربین ، استفاده نمود.در صورتیكه قصد استفاده از تصاویر گرفته شده توسط دوربین های دیجیتال در نامه های الكترونیكی و یا صفحات وب وجود داشته باشد ، به دوربین های  پیشرفته ای كه دقت آنان بیش از دو مگا پیكسل است ، نیاز نخواهد بود ولی در صورتیكه قصد تهیه تصاویر با اندازه های متفاوت وجود داشته باشد ، پیشنهاد می گردد دوربین هائی با حداقل سه مگاپیكسل انتخاب گردد .
پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یك دوربین دیجیتال  در نظر گرفت :

طول عمر باطری

: حداقل :كمتر از 200 عكس  ،  پیشنهادی : بین 200 تا 400 عكس ،  حداكثر : بیش از 400 عكس
باطری دوربین های دیجیتال بسرعت مصرف و استفاده می گردد. ( خصوصا" باطری های قلیائی )  . طول عمر باطری دوربین های دیجیتال ارتباط مستقیمی با قیمت آنان ندارد . مثلا" ممكن است دوربین هایی  با قیمت ارزان ، دارای باطرهائی با عمر مفید بمراتب بیشتری نسبت به دوربین های گرانقیمت باشند.

مگاپیكسل(دقت)

:  حداقل : 2 مگا پیكسل یا كمتر ،   پیشنهادی :  3 مگاپیكسل،   حداكثر :  4 مگاپیكسل یا بیشتر
مگاپیكسل ، واحدی بمنظور اندازه گیری میزان دقت ثبت تصاویر توسط دوربین های دیجیتال است .هر اندازه تعداد مگاپیكسل یك دوربین بیشتر باشد ، تصاویر ایجاد شده توسط آن را می توان در ابعاد و اندازه های بزرگتر و با كیفیت مطلوبتر ، چاپ نمود.

كنترل میزان نوردهی

 : حداقل : -- ، پیشنهادی :ارائه برخی امكانات برای دورنما ، حداكثر:تنظیم دهانه دیافراگم و نور بمهراه كنترل دستی همه جانبه
با استفاده از كنترل های ارائه شده، می توان عملیاتی همچون تنظیم لنز و سرعت عبور نور را انجام داد( حائز اهمیـت برای عكاسان حرفه ای ).

محدوده كانونی

:  حداقل : ثابت یا زوم دیجیتالی ،   پیشنهادی : 2X تا 3X زوم نوری  ،  حداكثر :  4Xزوم نوری یا بهتر
دوربین هایی كه محدوده كانونی آنان بیشتر باشد ، قادر به گرفتن تصاویر از فواصل دورتر با كیفیت مناسب می باشند.دوربین های با قابلیت زوم نوری ، قادر به ایجاد تصاویر بهتر نسبت به دوربین هائی با قابلیت زوم دیجیتالی ، می باشند .

قابلیت تمركز دستی

 :   حداقل : خیر  ،  پیشنهادی :  تمركز مرحله ای  ، حداكثر :  بلی
با استفاده از قابلیت فوق ، می توان عملیات تمركز دوربین را بصورت دستی انجام داد ( تمركز دستی در برخی حالات بمراتب دارای كارآئی و صحت بیشتری نسبت به تنظیم اتوماتیك است )  .دوربین هایی كه دارای قابلیت تمركز مرحله ای می باشند،قادر به تمركز بر روی اشیاء مورد نظر صرفا" درفواصل از قبل مشخص شده ای خواهند بود.

ظرفیت ذخیره سازی

: حداقل : 8 مگابایت یا كمتر،   پیشنهادی :  8 تا 16 مگابایت ،  حداكثر :  16مگابایت یا بیشتر
ویژگی فوق ، حجم اطلاعاتی (برحسب مگابایت)  را  كه یك دوربین می تواند در حافطه همراه خود و یا كارت حافظه قابل تعویض و یا هردو ، ذخیره نماید، مشخص می نماید  .تعداد تصاویری را كه می توان در حافظه یك دوربین دیجیتال ذخیره نمود به دقت تصاویر گرفته شده ، بستگی خواهد داشت .

نكاتی دررابطه با تهیه دوربین دیجیتال

انتخاب یك دوربین با مگاپیكسل موردنظر با توجه به نوع نی

از :دوربین هایی كه  دارای دقت دو مگاپیكسل می باشند ، برای گرفتن عكس مناسب هستند.در صورتیكه قصد تهیه تصاویری به ابعاد 8 در 10  و چاپ آنان وجود داشته باشد ، به دوربینی با حداقل دقت سه مگاپیكسل، نیاز خواهد بود. دوربین هایی كه دارای دقت چهار و یا پنج مگاپیكسل می باشند، بمنظور چاپ تصاویر در ابعاد بزرگ مناسب خواهند بود.

استفاده از دوربین هائی با قابلیت شارژ مجدد باطری و یك شارژر

: قیمت باطری متناسب با طول عمر آنان ، افزایش می یابد. برخی از دوربین ها قادر به استفاده از باطری های AA ( قابل شارژ و یا غیرقابل شارژ) می باشند. قابلیت شارژ مجدد باطری ، علاوه بر مقرون بصرفه بودن ، عدم اتلاف زمان را نیز بدنبال خواهد داشت .

استفاده از دوربینی با حداقل توان زوم نوری 2X

: كیفیت تصاویر گرفته شده توسط دوربین هائی با زوم دیجیتالی ، بمراتب پایین تر ازتصاویر اخذ شده  توسط دوربین های شامل  زوم نوری، می باشد.

استفاده از دوربین هائی با قابلیت تمركز در نور كم

: برخی از دوربین ها دارای لامپ كمكی ( فلش ) برای تامین نور كافی جهت گرفتن تصاویر در نقاط تاریك می باشند. ویژگی فوق ، در مواردیكه تصاویر در داخل اتاق گرفته می شود، كارساز خواهد بود.

استفاده از دوربین هائی كه امكان استفاده از كارت حافظه اضافی را دارا می باشند

:  با اینكه تمامی دوربین های دیجیتال  دارای حافظه می باشند ولی با استفاده از كارت حافظه می توان ظرفیت ذخیره سازی یك دوربین دیجیتال را افزایش داد.

عدم استفاده از دوربین هایی كه اطلاعات را بر روی فلاپی دیسك و یا دیسك نوری ذخیره می نمایند

: فلاپی دیسك ها  ارزان می باشند ولی نمی توان بر روی آنان تصاویر زیادی را ذخیره نمود. دوربین هائی كه از این نوع دیسك ها استفاده می نمایند، اغلب تصاویر را با دقت پائین ایجاد می نمایند. دوربین هائی كه از دیسك های نوری استفاده می نمایند ، كند و حجیم می باشند .

امتحان دوربین قبل از خریداری آن

: برخی از دوربین ها دارای دستورات و منوهائی می باشند كه استفاده از آنان نسبت به سایر دوربین ها ساده تر می باشد . بررسی عملی برخی از امكانات فوق و مقایسه با سایر دوربین ها می تواند در عمل كارآئی یك دوربین را نشان دهد. دراینخصوص لازم است به موارد متعددی  توجه گردد. فاصله زمانی بین فشردن كلید دوربین تا زمان ذخیره سازی تصویر، بررسی عملكرد لنز ارائه شده همراه دوربین ، بررسی مدت زمان انتظار برای گرفتن تصاویر ، بررسی عملكرد نمایشگر LCD دوربین در زیر نور خورشید ، از جمله مواردی می باشند كه می بایست قبل از خریداری یك دوربین دیجیتال ، بدقت بررسی گردند.

استفاده از دوربین هائی كه بهمراه آنان  نرم افزارهای  ویرایش تصاویرعرضه  شده است

: در این رابطه  می توان از نرم افزارهایی نظیر Adobe Photoshop Elements و Ulead PhotoImpac استفاده نمود.

استفاده از دوربین هائی كه  دارای LCD می باشند

: دوربین های فوق ، امكان مشاهده تصاویر را  فراهم می نمایند( بمحض گرفتن تصاویر).

عدم تاكید بر قابلیت فیلمبرداری دوربین دیجیتال :

برخی از دوربین ها دارای قابلیت ضبط تصاویر متحرك به میزان اندكی می باشند . در صورت عدم نیاز به ویژگی فوق ، می توان در زمان تهیه یك دوربین دیجیتال ، آن را نادیده گرفت .

وجود یك كارت خوان حافظه

: عملكرد كارت خوان ها ، مشابه یك هارد دیسك خارجی است كه به كامپیوتر متصل می گردد . با استفاده از پتانسیل  فوق ، می توان تصاویر را مستقیما" از رسانه ذخیره سازی كه دوربین دیجیتال از آن استفاده می نماید ، Download نمود .  ویژگی فوق ،  علاوه بر صرفه جوئی در زمان ، افزایش طول عمر باطری را نیز بدنبال خواهد داشت .
برگرفته از www.data-srco.ir