تبیان، دستیار زندگی
گزیده  قرآنی خلق تابلوی "معراج" پس از 24 سال جشنواره کتاب کودک و نوجوان  پایان نامه های برگزیده  قرآنی پایان نامه های برگزیده قرآنی در بخش دانشجویی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم معرفی شدند به گز...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبر هنری( 14 آذر)

پایان نامه های برگزیده قرآنی در بخش دانشجویی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم معرفی شدند به گزارش ایسنا – یک هزار و دویست پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و حدود شصت پایان نامه در مقطع دکترا مورد بررسی قرار گرفته است.

دکتر محسن احتشامی نیا ، دکتر امیر توحیدی ، دکتر عزیز الله افشار کرمانی ، دکتر سید محمد رضوی ، دکتر موسی ملایری ، دکتر فاطمه هاشمی و دکتر عباس همایی در مرحله مقدماتی به داوری پرداختند.

در مرحله نیمه نهایی دکتر مجید معارف ، دکتر منصور پهلوان ، دکتر محسن احتشامی نیا ، دکتر موسی ملایری و دکتر عباس همایی ، داوری پایان نامه را بر عهده داشتند.

و در نهایت دکتر سید محمد باقر حجتی ،حجت الاسلام مهدوی راد ، حجت الاسلام ایازی ، دکتر نکونام ، دکتر معارف و دکتر همایی به داوری نشسته و ده پایان نامه – (پنج پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و پنج پایان نامه در مقطع دکترا ) را به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی کردند.

امیر مسعود صفری از دانشگاه امام صادق ، ایمن عبدالله ابوخمیش از دانشگاه تربیت مدرس ، زهره سادات میرترابی از دانشکده اصول دین ، مقصود فراست خواه از دانشگاه تهران و حبیب الله تاکی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز به ترتیب مقامهای نخست تا پنجم در مقطع کارشناسی ارشد را به خود اختصاص دادند.

درمقطع دکترا نیز به ترتیب پایان نامه های محمد علی رضایی از دانشگاه آزاد اسلامی ، فتح الله نجارزادگان از دانشگاه تهران ، حمید محمد قاسمی از دانشگاه آزاد ، عظیم عظیم پور، محمود فضیلت هر دو از دانشگاه تهران نیز برگزیده اعلام شد.

شایان ذکر است کلیه پایان نامه های برگزیده در رشته علوم قرآن و حدیث بوده و تنها یک پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته ادبیات فارسی به مباحث قرآنی پرداخته بود.

بنابراین گزارش در مراسم آیین پایانی دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که طبق اعلام قبلی با حضور رییس مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد ، معرفی رسمی و اهدا جوایز برگزیدگان صورت خواهد گرفت.

خلق تابلوی "معراج" پس از 24 سال

خلق تابلوی "معراج" ، پس از 24 سال از سوی زینت السادات امامی ، هنرمند اصفهانی پایان یافت . این تابلو با استفاده از 10 هنر ایرانی از جمله مینیاتور، معرق ، مشبک ، لای چینی ، تذهیب ، تشعیر ، گل و مرغ ، خط و طلا خلق شده است . به گفته امامی ، این تابلو زیر نظر حاج احمد امامی با 14 حدیث منتخب ، اشعار نظامی و . . .  به صورت خوشنویسی تزیین شده است. در این تابلو که یک اثر بدون قیمت است ، علاوه بر پوست ، طلای سفید و زرد نیز به کار رفته است . امامی درباره تأمین سرمایه خلق این اثر گفت : در طول 24 سال با فروش دیگر آثار هنری ، سرمایه این تابلو تامین شده است.

جشنواره کتاب کودک و نوجوان

دهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان با حضور بیش از سی ناشر از 26 آذر ماه کار خود را در تهران آغاز می کند . در این جشنواره 10 روزه که تا 6 دی ماه در مرکز آفرینش های فرهنگی - هنری ادامه خواهد یافت ناشران حوزه کتاب کودک و نوجوان به ارایه تازه ترین آثار منتشر شده خود در دو سال گذشته خواهند پرداخت . ترغیب صاحبنظران و فعالان عرصه تولید کتاب به تفکر و تفحص هر چه بیشتر در این حوزه ، کشف استعدادهای جدید و ناشناخته در میان پدید آورندگان کتابهای کودکان و نوجوانان ، همچنین تشویق و ترغیب عمومی جامعه به کتاب و کتابخوانی از اهداف این جشنواره دو سالانه است . برگزیدگان کتاب کودک و نوجوان نیز در هفت رشته داستان ، (تالیف و ترجمه) ، شعر، متون نمایشی ، تصویر گری ، علوم انسانی و علوم پایه در آیینی معرفی و با اهدای جوایزی شامل لوح زرین دیپلم افتخار ، مداد پرنده و جایزه تلاش از آنان تقدیر به عمل خواهد آمد . همچنین برگزاری جشن شب یلدا ، برپایی میزهای آموزش در رشته های شعر، ترجمه، نقد و تصویر گری و اجرای نمایش و پخش فیلم های ویژه کودکان و نوجوانان از برنامه های جنبی این جشنواره برشمرده شده است . گفتنی است دهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مرکز آفرینش های فرهنگی - هنری در خیابان حجاب برپا خواهد شد .