تبیان، دستیار زندگی
هر زمان که تصمیم بگیرید، قواعد و تشویق‌ها و جریمه‌هایی را که در خانه مشخص کرده‌اید، نادیده بگیرید، در حقیقت برخی از رفتارهای مقابله جویانه کودک خود را تقویت کرده‌اید. بنابراین برای داشتن تربیت صحیح باید قاطع ، یکنواخت و هماهنگ باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه پرخاشگر نشود؟

کودک پر خاشگر

بعضی والدین دائماً در حال شروع، توقف و تغییر برنامه‌های تربیتی کودک خود هستند. این عدم هماهنگی در برنامه‌ها به مرور باعث وخیم‌تر شدن مشکلات رفتاری کودک می‌شود. اگر قوانین خانه، هماهنگ و ثابت نباشد، کودک متوجه می‌شود که گاهی اوقات می‌تواند قوانین را زیر پا بگذارد به عبارت دیگر، عدم فرمانبری وی گاهگاهی تقویت می‌شود و رفتارهایی که تقویت یا تشویق نامرتب دریافت می‌کنند، سرانجام نسبت به هر گونه تغییری مقاومت خواهند کرد.

حضرت رسول (ص) : فرزندانتان را بر سه خصلت تربیت كنید : دوستی پیامبرتان و دوستی اهلبیتش و تلاوت قرآن .

هر زمان که تصمیم بگیرید، قواعد و تشویق‌ها و جریمه‌هایی را که در خانه مشخص کرده‌اید، نادیده بگیرید، در حقیقت برخی از رفتارهای مقابله جویانه کودک خود را تقویت کرده‌اید. بنابراین برای داشتن تربیت صحیح باید قاطع ، یکنواخت و هماهنگ باشید. حتی شیوه های تربیتی را با همسر خود هماهنگ کنید تا در مقابل کودکتان به بحث و تضاد در این زمینه نپردازید. کودکان با سرشت‌های متفاوت به دنیا می‌آیند.

بعضی از آنها تغییرپذیر، همکار و مهربان متولد می‌شوند و بعضی دیگر پرخاشگر، پرتوقع، ناسازگار و انعطاف‌ناپذیر. سرشت فرزند شما نقش مهمی در چگونگی رفتار وی یا اطاعت او از قوانین خواهد داشت. اگر فرزند شما دارای سرشت ناسازگار و مشکل است سعی کنید توانایی‌ها و هر گونه تلاش وی برای همراهی با شما را تشویق کنید و باید به خاطر داشته باشید که هر کودکی حتی یک کودک مشکل ساز، یک انسان با افکار، علائق و عقاید و احساسات خاصی است که احتیاج به حمایت و توجه والدین خود دارد.

کودک پر خاشگر

کودکان نسبت به فشارهای روانی شدیداً آسیب‌پذیر هستند. اگرچه خود آنها این موضوع را قبول ندارند. نکات استرس‌آور برای کودکان عبارتند از:  داد و فریاد در خانه، مشاجره پدر و مادر، سپری کردن ساعت‌های طولانی در مدرسه، مشاجره دائمی با خواهر و برادر، نداشتن اوقات فراغت خوش و سرگرم کننده در کنار والدین، تکالیف آموزشی فراوان و از همه ساده‌تر گرسنگی و خستگی. کودکان تحت چنین شرایطی تحریک‌پذیر و ناسازگار می‌شوند. با پیدا کردن نکات استرس‌آور در زندگی فرزند و کاستن یا از بین بردن آنها، تدریجاً پیشرفتی در خلق و روحیه و تمایل وی به همکاری و اطاعت از قوانین خانه حاصل خواهد شد.

فشار روانی بر والدین نیز می‌تواند به طور غیرمستقیم در تداوم یافتن مشکلات رفتاری فرزندتان نقش داشته باشد. هنگامی که دچار فشار روحی شدید می‌شوید، بی حوصله شده وقت کافی برای گذراندن با وی را ندارید، پاسخگوی مناسب سئوالاتش نیستید، استرس را به او منتقل کرده و به او آموزش می دهید، نمی‌توانید برنامه تربیتی مورد نظر خود را پی‌گیری کنید و در نتیجه گاهگاهی رفتار نامناسب کودک خود را تقویت خواهید کرد که این روش باعث پایدار شدن رفتارهای مقابله جویانه کودک خواهد شد.

اگر فرزند شما دارای سرشت ناسازگار و مشکل است سعی کنید توانایی‌ها و هر گونه تلاش وی برای همراهی با شما را تشویق کنید .

تمام کودکان مقابله‌جو، پرخاشگر و نافرمان، نگرش‌های غیرمنطقی دارند و نمی‌توانند مشکلات را حل کنند. این خصوصیات فردی و ناتوانی در حل مشکلات روزمره، خود را به شکل کم تحمل بودن در مقابل ناکامی، پرتوقعی، پرخاشگری، از کوره در رفتن، انجام رفتارهای تکانشی، ناتوانی در مهارت‌های کلامی و لجبازی نشان می‌‌دهند. این علائم، بازتابی از تلاش‌های کودک برای مقابله یا ناکامی و حل کردن مشکلات هستند.

پی نوشت: أدبوا اولادكم علی ثلاث خصال : حب نبیكم وحب أهل بیته وقراءة القرآن . ینابیع الموده ، ص 271

تهیه کننده: کهتری

منبع: بانوی شرقی

مقالات مرتبط

فریاد می زند تا بزرگ شود

تا چه حد سخت گیر باشیم

گریه ات از سر شوق

تنبیه یا تخلیه خشم درونی

محبوب بهترین ها باشید

گریه ات کار ساز نیست

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.