سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
نوقلمان با چاپ یك اثر عضو انجمن قلم می‌شوند دبیر علمی و اجرایی طرح چاپ «یكصد اثر از یكصد نوقلم» گفت: در این طرح علاوه بر پرداخت حق‌التألیف، شرایطی فراهم می‌كنیم كه نوقلمان عضو انجمن قلم شوند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک صد اثر از یک صد نو قلم

راضیه تجار
راضیه تجار: نوقلمان با چاپ یك اثر عضو انجمن قلم می‌شوند

 دبیر علمی و اجرایی طرح چاپ «یكصد اثر از یكصد نوقلم» گفت: در این طرح علاوه بر پرداخت حق‌التألیف، شرایطی فراهم می‌كنیم كه نوقلمان عضو انجمن قلم شوند.

به گزارش خبرنگار فارس، میزگرد انجمن قلم ایران برای طرح ادبی چاپ یكصد اثر از یكصد نوقلم صبح امروز با سخنان راضیه تجار دبیر علمی و اجرایی طرح برگزار شد.

تجار در این نشست اظهار داشت: برای این‌كه بسیاری از جوانان ما و كسانی كه مدت‌ها در زمینه داستان، شعر، نقد و پژوهش ادبی فعالیت كردند و موفق نبودند نخستین اثر خود را چاپ كنند و به دلیل این‌كه یا انتشاراتی حاضر به چاپ آثار آن‌ها نبودند و یا در ازای دریافت پول می‌خواستند این كار را بكنند، انجمن قلم چاپ یكصد اثر از یكصد نوقلم را به معاونت فرهنگی وزارت ارشاد پیشنهاد كرد كه مصوب شد.

وی با بیان این‌كه انجمن قلم ایران امسال موفق به دریافت مجوز انتشارات شد، تصریح كرد: برای چاپ یكصد اثر از یكصد نوقلم كار را شروع كردیم ولی این طرح خیلی اطلاع‌رسانی نشده است.

تجار ادامه داد: به فرض از كلاس‌های داستانی‌نویسی انجمن قلم استفاده كردیم و سعی كردیم این طرح را سینه به سینه منتقل كنیم. اما بسیاری از نوقلمان كه در شهرستان‌ها هستند باید در جریان این طرح قرار بگیرند و به همین دلیل از رسانه‌ها می‌خواهیم كه ما را در این طرح یاری كنند.

اما بسیاری از نوقلمان كه در شهرستان‌ها هستند باید در جریان این طرح قرار بگیرند و به همین دلیل از رسانه‌ها می‌خواهیم كه ما را در این طرح یاری كنند.

دبیر علمی و اجرایی طرح انتشار یكصد اثر از یكصد نوقلم شرط سنی ارسال اثر به انجمن قلم را حداقل 18 سال عنوان كرد و گفت:‌ بر اساس این طرح حتی یك نویسنده 40 ساله هم می‌تواند اثرش را برای چاپ ارسال كند و این طرح برای نوقلمانی است كه هنوز نتوانسته‌اند اثری از خود منتشر كنند.

تجار از نوقلمان خواست آثار خود را در قالب‌های داستان، شعر، نقد و پژوهش ادبی به انجمن قلم ایران به نشانی تهران، خیابان اسدآبادی، بالاتر از میدان كلانتری، بین كوچه‌های 44 و 46، پلاك 390 ، طبقه اول با پست سفارشی و به صورت تایپ شده ارسال كنند.

به گفته وی علاقه‌مندان باید آثارشان را در 100 الی 150 صفحه در دو حوزه بزرگسال و نوجوان همراه با آخرین مدرك تحصیلی، عكس، زندگی‌نامه ادبی، نشانی و شماره تلفن خود ارائه كنند.

تجار بیان داشت: باتوجه به این‌كه سقف كاری ما انتشار صد اثر است آثاری كه زودتر به دست ما برسند و داوری شوند، زودتر برای چاپ آماده می‌شوند و پس از چاپ این صد اثر، طرح بسته می‌شود.

وی با بیان این‌كه تاكنون 45 اثر به دست ما رسیده است، عنوان كرد: بیشترین اقبال در زمینه داستان، سپس شعر و در نهایت نقد و پژوهش ادبی بوده است و آثار داستانی، شعر و نقد و پژوهش ادبی به ترتیب دارای كیفیت بهتر بودند.

تجار از امتیاز چاپ آثار نوقلمان توسط انجمن قلم سخن گفت و افزود: نوقلمان بعد از نشر با همین یك كتاب می‌توانند حق التألیف دریافت كنند و همچنین شرایطی فراهم می‌شود تا نوقلمان، عضو انجمن قلم ایران شوند.

وی اظهار داشت: منظور از داوری آثار این است كه هركاری كه ارسال می‌شود به اساتید صاحب نظر در این زمینه و كسانی كه عمری را در این راه گذرانیده‌اند، ارائه می شود و آثار از نظر محتوا و ساختار مورد بررسی قرار می‌گیرند تا شأن نویسنده و چاپ كنندگان اثر زیر سوال نرود.

تجار خاطرنشان كرد: یقینا بعد از طی این مراحل آثار برای اخذ مجوز به ارشاد می‌رود.

قرار بود در این میزگرد مطبوعاتی فیروز زنوزی جلالی عضو هیأت مدیره انجمن قلم نیز حضور داشته باشد كه به این نشست نیامد.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین