تبیان، دستیار زندگی
تولید صنعتی مواد غذایی همیشه از نظر تولید انبوه مورد توجه بوده است. به علاوه تولید صنعتی در مقایسه با تولید سنتی امتیازاتی دارد كه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روش تهیه میوه خشک

میوه های خشک

تولید صنعتی مواد غذایی همیشه از نظر تولید انبوه مورد توجه بوده است. به علاوه تولید صنعتی در مقایسه با تولید سنتی امتیازاتی دارد كه از جمله آن ها بهداشتی بودن این مواد غذایی نسبت به آنهایی است كه به صورت فله ‌ای عرضه می‌ شوند.

روش جدید اسمز فرایینگ

یكی از روش‌های جدید صنعتی خشك كردن میوه‌ها، به کارگیری فرآیند اسمز فرایینگ به همراه استفاده از پوشش‌های خوراکی است كه محققان موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کرج به آن دست پیدا كرده‌اند.

فاطمیان، پژوهشگر این موسسه در این باره می‌ گوید: "فرآورده ی تولید شده، بدون استفاده از ترکیبات شیمیایی نگهدارنده از نظر خصوصیات کیفی مانند رنگ، طعم، ارزش غذایی و محتوای ویتامینی، برتری قابل توجهی در مقایسه با نمونه‌ های تولید شده به صورت سنتی و صنعتی معمول دارد. استفاده از روش‌های تلفیقی اسمزی و فرایینگ می ‌تواند حدود 8 تا 10 درصد، تولید محصول خشک نهایی را افزایش و واکنش‌های نامطلوب قهوه‌ای شدن آنزیمی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد."

وی افزود: "تا کنون این فناوری برای تولید محصولاتی مانند سیب، موز، کیوی، پرتقال، گلابی، زردآلو و هلو مورد استفاده قرار گرفته است."

معایب روش سنتی

میوه های خشک

روش‌های سنتی خشک کردن مواد غذایی بر کیفیت محصول تاثیرات منفی می‌ گذارد، مانند افزایش چروکیدگی بافت، سخت شدن سطح محصول، تغییرات نامطلوب در رنگ، عطر، ‌طعم و کاهش ارزش غذایی آن.

قهوه‌ای شدن آنزیمی ‌فرآیندی است كه به علت فعال شدن آنزیم ‌های موجود در میوه‌ هایی مانند سیب موجب تغییر رنگ آن می‌ شود. البته تا اندازه‌ ای می‌ توان رنگ بعضی میوه‌ها را پس از برش دادن، با افزودن مقدار کمی از چاشنی قوی مثل آب لیمو ترش تثبیت کرد.

در زیر تفاوت مواد مغذی موجود در زردآلوی خشک و زردآلوی تازه را برای نمونه آورده ایم:

ماده مغذی

زردآلوی تازه

(یک فنجان)

زردآلوی خشك

(یک فنجان)

انرژی

74

313

 فیبر (گرم/كالری)

0/4

0/3

ویتامین A (واحد بین‌المللی/كالری)

40/3

15

بتا كاروتن (میكروگرم/ كالری)

22/9

9

ویتامین C (گرم/كالری)

2

0

پتاسیم (میلی‌گرم/كالری)

5/4

4/8

زیبا كاوه‌یی

*مطالب مرتبط:

میوه های خشک برای سلامتی مفیدند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.