تبیان، دستیار زندگی
مدیر عامل انتشارات سوره مهر با اشاره به چاپ بیستم كتاب دا گفت: این كتاب در مرحله انتخاب مترجم و عقد قرارداد برای ترجمه به زبان‌های اردو، عربی، انگلیسی و تركی استانبولی قرار دارد. كتابدا شامل خاطرات زهرا حسینی از مقاومت در خرمشهر و نوشته اعظم حسینی، توس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدير عامل انتشارات سوره مهر خبر داد

كتاب "دا" در راه ترجمه به 4 زبان و چاپ بيستم

مدیر عامل انتشارات سوره مهر، خبر داد ، كتاب دا، در راه ،ترجمه، به 4، زبان و چ

مدير عامل انتشارات سوره مهر با اشاره به چاپ بيستم كتاب "دا" گفت: اين كتاب در مرحله انتخاب مترجم و عقد قرارداد براي ترجمه به زبان‌هاي اردو، عربي، انگليسي و تركي استانبولي قرار دارد. كتاب"دا" شامل خاطرات زهرا حسيني از مقاومت در خرمشهر و نوشته اعظم حسینی، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

محمد حمزه‌زاده، نويسنده و مدير عامل انتشارات سوره مهر در گفت‌و‌‌گو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) با بيان اين مطلب و اشاره به استقبال كم نظير از كتاب "دا" اظهار داشت: اين كتاب از نظر تعداد نوبت چاپ منحصر به فرد است. مدتي بعد از انتشار، كتاب "دا" در بازار نبود. ما تصور نمي‌كرديم كه در مدت دو هفته، تيراژ قابل ملاحظه‌اي از كتاب به فروش برسد.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي مخاطبان "دا" ادامه داد: برخي تشكل‌ها و گروه‌هايي كه به نوعي موضوع كتاب به آن‌ها مربوط مي‌شد، اين اثر را خريداري كردند. مانند گروه‌هاي دانشجويي و گروه‌هاي مربوط به حمايت از خانواده‌ها يا NGO هايي كه در باره مسايل زنان تشكيل شده‌اند. ما حداكثر يك نوبت چاپ اين كتاب را به صورت دولتي، به فروش رسانده‌ايم.

حمزه‌زاده افزود: از دلايل پرمخاطب بودن اين كتاب مي‌توان به ارزش محتوايي، بيان رويدادهاي شگفت‌انگيزي كه پيش از اين اتفاق افتاده و نوع نگارش اشاره كرد كه سبب شده مورد اقبال مردم قرار گيرد.

وي افزود: اطلاع رساني و تبليغ هم جايگاه قابل ملاحظه‌اي دارد. قبل از توليد كتاب "دا"  نشست مطبوعاتي برگزار كرديم. همچنين در جلسه رونمايي، گروهي از سينماگران حضور داشتند كه كتاب را از قبل مطالعه كرده بودند. در واقع از محصولي صحبت نشد كه براي ديگران ناآشنا باشد. اين كتاب به كساني معرفي شد كه اطلاعات اوليه‌اي از آن داشتند و منتظر انتشارش بودند.

مدير عامل انتشارات سوره مهر به نقش صدا و سيما در معرفي كتاب‌ها اشاره كرد و گفت: حمايت صدا و سيما هم در معرفي كتاب "دا" تاثير داشت. در برنامه "دو قدم مانده به صبح" گزارش كاملي از اين كتاب به نمايش در آمد. با اين وجود برخي كتاب‌ها از جمله "دا" اين جوهر را دارند كه بتوانند از خودشان دفاع كنند. همه كساني كه اين كتاب را خواندند، تحت تاثير قرار گرفتند و خود را ملزم دانستند درباره اين اثر متني بنويسند يا پيامي بدهند و اين نشان مي‌دهد كه كتاب توانسته با مخاطب خود ارتباط برقرار كند.

حمزه زاده افزود: وظيفه ناشران براي ارتقا جايگاه يك اثر انجام اقدامات درخور شان كتاب در مرحله‌هاي توليد، تبليغ و توزيع است. ما با همين روش پيش رفتيم و نتيجه اين اقدامات انتشار كتاب "دا" در بيست نوبت چاپ و شمارگان 50 هزار نسخه است. پيش‌بيني مي‌شود شمارگان اين كتاب تا پايان سال به 100 هزار نسخه برسد.

وي با اشاره به متولي تهيه كتاب "دا" كه از 20 سال سابقه در زمينه ادبيات دفاع مقدس برخوردار است، گفت: با توجه به اين كه متولي "دا" دفتر ادبيات و هنرمقاومت حوزه هنري و به اين گونه آثار واقف است، از يك سال پيش نويد ارائه كتاب پرخواننده‌اي را داده بود.

محمد حمزه‌زاده با توجه به تعداد خوانندگان كتاب‌هاي دفاع مقدس توضيح داد: هنوز هم در ميان مسوولان و نويسندگان اين تلقي وجود دارد كه كتاب‌هاي دفاع مقدس از مخاطب فراواني برخوردار نيستند. اما انتشارات سوره مهر بيش از 80 عنوان كتاب در حوزه دفاع مقدس دارد كه بين 5 تا 40 نوبت چاپ شده‌اند. ما بر اين اعتقاديم كه كتاب‌هاي جنگ خواننده دارند. علت هم وجود نسل جوان و نوجوان فعلي است كه نسبت به دفاع مقدس و وقايع آن كنجكاوند و در اين كتاب‌ها به دنبال پاسخ هستند.

مدير عامل انتشارات سوره مهر در پايان گفت: اين انتشارات تاكنون 700 عنوان كتاب در حوزه دفاع مقدس منتشر كرده است و در شبكه توزيع خود 8 هزار مشترك دارد. با توجه به گستردگي توزيع كتاب "دا" و به دليل كمبود كتاب‌فروشي‌ در شهرستان‌ها هنوز موفق به توزيع مناسبي مانند تهران نشده‌ايم.

كتاب"دا" شامل خاطرات زهرا حسيني از مقاومت در خرمشهر و نوشته اعظم حسینی، در 831 صفحه و قطع وزيري  با قيمت 11 هزار تومان توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.