تبیان، دستیار زندگی
خندیدن یك نوع فعالیت بدنی هوازی می باشد. خنده با افزایش اكسیژن رسانی باعث تسریع بهبود زخم ها می گردد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعجاز خنده

خنده

زندگی روزانه و حوادث و اتفاقاتش باعث ایجاد عكس العمل هایی در انسان می گردد كه شرایط زمان و مكان اجازه بروز آنها را نمی دهد و در نتیجه مقدار زیادی انرژی در بدن ذخیره می گردد . این تعداد انرژی زائد عصبی به جای آنكه صرف ایجاد معادلاتی از افكار و هیجانات جدید گردد  تولید جریانی در اعصاب حركتی در گروههای مختلف عضلات نموده و سبب ایجاد حركات نیمه تشنجی می گردد كه آنها را به نام خنده می نامیم .

با توجه به تعریف فوق پی می بریم كه خنده از نظر روانشناسی بازتاب یا واكنشی است كه به منظور تخلیه هیجانات به كار می رود . به عبارت دیگر روانشناسان معتقدند كه چون مقدار زیادی انرژی ذخیره شده به دلیل شرایط مختلف مثل كنترل شدید محیط؛ حوادث اتفاقی و بازداری های ذهنی راهی به بیرون نمی یابند از طریق خندیدن از ذهن و بدن تخلیه می گردند.در واقع به دلیل همین تخلیه هیجانی است كه همیشه پس از خنده احساس آرامش به وجود می آید كه با خود تمركز فوق العاده ای به همراه دارد. خنده یك پاسخ فیزیولوژیك به شوخ طبعی میباشد. خنده از دو مولفه ژست ها و تولید اصوات تشكیل یافته است. و 15 عضله صورت را منقبض می کند.

خنده سن افراد را كمتر نشان می‌دهد،  محبوبیت و جذابیت را ایجاد می‌كند و در بروز ایده‌های نو و خلاق اعتماد به نفس ، سلامت روان و احساس امنیت موثر است.

علل روانشناختی خنده:

خنده می تواند علل متفاوت داشته و به انگیزه های مختلف صورت گیرد. از جمله: نشانه اعتماد به دیگران ،تقویت روابط اجتماعی، اجتناب از درگیری و برخورد، ایجاد صمیمیت و گویای پذیرش و تعاملات مثبت است.

فواید خنده برای سلامتی:

خنده یك مكانیسم دفاعی و كنار آمدن با استرس، تحقیر، خجالتزدگی و درد است. خنده باعث افزایش سطح انرژی بدن میگردد. خنده باعث كاهش استرس و تنش روانی ، كاهش درد ، افزایش روحیه فرد و احساس خوب نسبت به خود داشتن، بهبود كاركرد مغز، تحریک هر دو نیمكره مغز گردیده و در عملكرد آنها تعادل ایجاد می كند. خنده باعث ماساژ دادن ارگان های شكمی و بهبود كاركرد آنها، و افزایش و بهبود عمل جذب و هضم می گردد. خنده باعث تقویت یادگیری و تمركز و یک تمدد اعصاب و تكنیك تن آرامی رایگان و آسان است. هنگام خنده فشار خون و سرعت ضربان قلب شما افزایش می یابد، اما بلافاصله پس از اتمام خنده فشار خون كاهش می یابد(كمتر از حد طبیعی) خنده باعث تغییر رفتار ما می شود. پس از خنده ما بیشتر صحبت كرده و تماس چشمی و فیزیكی بیشتر برقرار می كنیم. خنده باعث كاهش سطح هورمونهای استرس می گردد. این هورمونها كه در هنگام تجربه استرس و خشم ترشح می گردند باعث سركوب سیستم ایمنی بدن، افزایش پلاكت های خون و افزایش فشار خون می گردند. خنده باعث تقویت سیستم ایمنی می گردد. خندیدن یك نوع فعالیت بدنی هوازی می باشد. خنده با افزایش اكسیژن رسانی باعث تسریع بهبود زخم ها می گردد.

خنده باعث تقویت یادگیری و تمركز و یک تمدد اعصاب و تكنیك تن آرامی رایگان و آسان است.

خنده مورد نیاز همه انسان‌هاست وقتی می‌خندیم، آرام می‌گیریم، كیفیت زندگیمان بهتر می‌شود، در واقع با خندیدن، منابع درون خود را در جهت مثبت، سوق می‌دهیم. اولین واكنش هیجانی جنین خنده است و  كودكان به‌طور متوسط 300تا 400بار در طول یك شبانه روز می‌خندند. اما در بزرگسالان این دفعات به 6تا 10بار در یك شبانه روزمی رسد. با خنده می‌توانیم به‌انسانی سالم‌تر، شادتر، قدرتمندتر و كامیاب‌تر تبدیل شویم، چرا كه با ترشح هورمون‌های مثبت، چهره‌مان شاداب‌تر و جذاب‌تر می‌شود و احساس نشاط و طراوت می‌كنیم و زندگی را به شكل بهتری تجربه می‌كنیم.

 10دقیقه خنده عمیق در طول روز می‌تواند در كاستن دردهای شدید موثر باشد، خنده سن افراد را كمتر نشان می‌دهد،  محبوبیت و جذابیت را ایجاد می‌كند و در بروز ایده‌های نو و خلاق اعتماد به نفس ، سلامت روان و احساس امنیت موثر است. خنده از سكته‌های قلبی، مغزی، تنگی رگ‌های قلبی و بیماری‌های تنفسی و دهها بیماری دیگر به‌خوبی پیشگیری می‌كند. هورمون "اندورفین" كه در شخص احساس اعتماد به نفس و سرخوشی می‌كند،در اثر خندیدن، تولید می‌شود و مقدار ترشح این هورمون با ورزش و فعالیت‌های نشاط آور، بالا می‌رود.

گرد آوری: فهیمه کهتری

ایرنا- زن روز

مقالات مرتبط

روش زنده ماندن دل

سخته اما ممکنه

سه راز برای زندگی بهتر

رازی برای رسیدن به خواسته ها

بدون شرح

گریه ام را خنده کن

خنده، خنده ، خنده

اثرات خنده

بخندید تا شاداب بمانید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.