تبیان، دستیار زندگی
هنگام صحبت كردن همسرتان، كاملاً به حرف‏هاى او گوش دهید و اگر نكته مبهمى بود، حتماً سؤال كنید؛ چون از این طریق، هیچ نقطه ابهام و سوءتفاهمى باقى نمى‏ماند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین راه گفتگو میان همسران

همسر

یکی از مسائلی که ما خانم ها اصولا از آن می رنجیم ، وقتی است که موضوع جالبی را با آب و تاب برای همسرمان تعریف می کنیم ولی متوجه می شویم حتی به یک جمله از حرف هایمان هم گوش نکرده. آن وقت است که احساساتمان

جریحه دار شده، دلخور می شویم و خلاصه ممکن است کار بالا بگیرد...

اما بهتر است کمی منصف تر باشیم . آیا ما هنگامی که می خواهیم موضوعی را مطرح کنیم به این فکر می کنیم که زمان و مکان مناسبی را بر گزیدیم یا نه؟

شاید به یکی از دلایل زیر همسرتان شنونده ی خوبی برای حرف هایتان نیست:

مشغله ذهنى‏

داشتن مشغله ذهنى، یكى از عوامل گوش ندادن به سخن شخص مقابل است. بارها برایمان پیش آمده كه ذهن، درگیر یك مطلب کاری یا مشكلى است و در این زمان، اگر ما مورد خطاب واقع شویم، غالباً یا متوجه نمى‏شویم یا اینكه درصد دقت و گوش كردن ما بسیار پایین است.

پس ممکن است همسرمان در آن موقع ذهنش مشغول مسئله ی مهم تری باشد.

دائمى بودن محرك

بعضی از خانم ها که عادت دارند ریز اتفاقات_ از صبح تا هنگامی که همسر به خانه بر می گردد _را مثل یک پایگاه اطلاع رسانی قوی برای همسرشان توضیح دهند. تازه بگذریم از قسمت تحلیل خبری که خود بحثی است جداست.

این گونه خانم ها به مرور گوش شنوای همسرشان را از دست می دهند.

به دنبال علائق مشترک بروید و سعی کنید لذت هم کلامی را به قیمت خودخواهی در انتخاب موضوع صحبت از دست ندهید.

بى‏علاقگى به موضوع بحث

باید قبول کنیم که دنیای ما خانم ها با آقایان متفاوت است . این تفاوت از کودکی کاملا مشهود است.پس الزاما موضوعات مورد علاقه ی یکسانی نداریم . صحبت مدام پیرامون دکوراسیون و خرید لوازم جدید و... حوصله ی آقایان را سر می برد و همان طور که صحبت پیرامون مسائل سیاسی و اقتصادی حوصله ی خیلی از خانم ها را سر می برد.

پس به دنبال علائق مشترک بروید و سعی کنید لذت هم کلامی را به قیمت خودخواهی در انتخاب موضوع صحبت از دست ندهید.

خط قرمز ها را رعایت کنید

همانطور که وقتی با همکار یا دوستتان صحبت می کنید وارد محدوده ی استحفاظی ذهن او نمی شوید ، در گفتگو با همسرتان نیز چنین باشید.و یادتان باشد مادرشوهر وخواهر شوهر شما مادر و خواهر همسرتان هستند پس دلخوری هایتان را اگر نمی توانید فراموش کنید یا خودتان حل کنید ، مودبانه با همسرتان در میان بگذارید.

آقایان بخوانند:

تا به اینجا روی صحبت با خانم ها بود و اینکه چگونه ارتباط را بهتر کنند اما شما آقایان هم بهتر است کمی توجه تان را بیشتر کنید . اینکه  همسر شما دوست دارد از اتفاقات طول روز با شما صحبت کند ، را بگذارید به این حساب که شما بهترین دوست او هستید پس بهترین شنونده ی او هم باشید .

پیام‏هاى مهم طرف مقابل را كشف كنید.

هنگام صحبت كردن همسرتان، كاملاً به حرف‏هاى او گوش دهید و اگر نكته مبهمى بود ، حتماً سؤال كنید ، چون از این طریق، هیچ نقطه ابهام و سوءتفاهمى باقى نمى‏ماند. گاهی خانم ها مسئله ای را بیان می کنند ولی منظورشان چیز  دیگری است شما می توانید با چند سوال ساده منظور اصلی همسرتان را بفهمید.

گوش دادن را جدى بگیرید و از مهارت توجه استفاده كنید.

سعى كنید شنونده‏اى خشك و بى‏حركت نباشید و محیط را از عوامل مزاحم دور كنید. بنابراین، با نشان دادن عكس‏العمل‏هاى مناسب، مانند تكان دادن سر، نگاه كردن به گوینده و ابراز كلماتى مانند آره، بله و.. نشان دهید كه با تمام وجود، به همسرتان گوش مى‏دهید.

از سدها و موانع ارتباطى زیر ، به طور جدى پرهیز كنید:

الف) دستور دادن، تهدید كردن و ترساندن.

ب) موعظه، نصیحت و سخنرانى كردن.

ج) قضاوت و انتقاد كردن.

د)اصرار بر ارائه دلایل منطقى و راه حل.

و) تحقیر، توهین و ناسزا.

خلاصه بهترین راه برای اینکه از هم دور نشوید و بعد از چند سال تنها به مادر بچه ها و پدر بچه ها تبدیل نشوید ، این است که « با هم صحبت کنید» و به احساسات و دل مشغولی های هم احترام بگذارید.

نویسنده : ندا داوودی

مقالات مرتبط :

نزاع از نوع عاشقانه

زبان مشترک،درمان همه ی دردها

خرده نیازهای زن وشوهری!

همدلی از همزبانی خوش تر است

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.