تبیان، دستیار زندگی
گوهر دین ما به لحاظ مفهوم ظلم‌ستیزی است و من احساس كردم مفهوم نهضت امام حسین(ع) در این فیلم جواب می‌دهد، ضمن این كه من از كودكی علاقه قلبی به حضرت علی‌اصعر دارم و تمامی كاراكترهای فیلم حاصل تجربه‌های حسی خود من است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"سهم گمشده" عاشورایی است

سهم گمشده

نجفی: «سهم گمشده» را با درونمایه ظلم‌ستیزی و با باور حسینی ساختم

كارگردان فیلم «سهم گمشده» گفت: گوهر دین ما به لحاظ مفهوم ظلم‌ستیزی است و من احساس كردم مفهوم نهضت امام حسین(ع) در این فیلم جواب می‌دهد، ضمن این كه من از كودكی علاقه قلبی به حضرت علی‌اصعر دارم و تمامی كاراكترهای فیلم حاصل تجربه‌های حسی خود من است.

«حسن نجفی» كارگردان فیلم «سهم گمشده» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص درونمایه فیلم خود كه براساس تجربه‌های شخصی خودش است، با اشاره به داستان «سهم گمشده» افزود: داستان فیلم، داستان زنی به نام زینب است كه دو فرزند به نام‌های ترلان و نورالدین دارد و این‌ها با مشكل نازایی عروس كه شش سال بچه‌دار نمی‌شود، دست و پنجه نرم می‌كنند و فیلم در واقع از آن جایی شروع می‌شود كه بچه دارد به دنیا می‌آید ولی بچه با مشكل تنفسی به دنیا می‌آید. این خانواده در معرض فروپاشی قرار می‌گیرد و زینب با اعتقادات و پیشینه اعتقادی ایرانی خودش سعی می‌كند شیرازه خانواده را نگه دارد و در نهایت ریشه‌های اعتقادی و باورهای مادر است كه این خانواده از فروپاشی نجات پیدا می‌كند.

گوهر دین ما به لحاظ مفهوم ظلم‌ستیزی است و من احساس كردم مفهوم نهضت امام حسین(ع) در این فیلم جواب می‌دهد، ضمن این كه من از كودكی علاقه قلبی به حضرت علی‌اصعر دارم و تمامی كاراكترهای فیلم حاصل تجربه‌های حسی خود من است.

وی در مورد دلیل انتخاب باكو به عنوان لوكیشن فیلم، اظهار داشت: دلیل اول این است «سهم گمشده» فیلمی چند لایه است و شما لایه‌هایی مختلفی را می‌توانید از این فیلم برداشت كنید و شرایط سیاسی،اقتصادی و اجتماعی باكو اقتضا می‌كرد كه من فیلمم را در آنجا و به زبان آذری بسازم.

سهم گمشده

نجفی تصریح كرد: دلیل دوم به گرایش‌های شخصی من برمی‌گردد، چرا كه زبان آذری پتانسیلی دارد كه ما باید از آن استفاده كنیم و یك وظیفه و تعهد منطقه‌ای هم داریم كه تلاش كنیم تا این دو كشور مسلمان با همدیگر نزدیك شوند و تأكید كنیم بر اشتراكات خودمان كه تنها نقطه اشتراكی كه می‌تواند ما را زیر یك خیمه جمع كند، بحث دین است.

كارگردان فیلم «سهم گمشده» ادامه داد: ما اگر بخواهیم در بحث قومیت، جغرافیا و در بحث جریانات و اتفاقات تاریخی متمركز شویم شاید نتوانیم خیلی به یك نقطه مشترك برسیم ولی دین ما را می‌تواند دور هم جمع كند.

وی همچنین با اشاره به حضور این فیلم در بخش سودای سیمرغ جشنواره بیست و ششم فیلم فجر و انتقاد از نحوه داوری گفت: هیات انتخاب فیلم را خوب فهمید اما متأسفانه داوران این فیلم را نفهمیدند، فهم سینما فقط یكی از شاخصه‌ها می‌تواند باشد ولی درهمه حجای دنیا به بحث منافع ملی توجه می‌كنند و سوال من اینجاست تكلیف سینمایی كه داوران آن را متوجه نمی‌شوند اما شاخصه‌های ملی و منقطه‌ای دارد، در جشنواره فجر چیست؟

نجفی با اشاره به چند لایه بودن فیلم خود خاطر‌نشان كرد: تصوری كه از آن طرف مرز است و برخی فكر می‌كنند كه دین عامل فراموش شده‌ای است كاملا غلط است، در آن طرف مرزها به شدت دینداری دارد موج می‌زند و جریاناتی هم كه راه افتاده است، اینها یك دوره‌ای تحت نفوذ كمونیست‌ها بودند و امروز با تمام وجود دارند این نیاز را احساس می‌كنند هرچند یكسری آدم‌هایی هستند كه می‌خواهند در این جریان خدشه وارد كنند.

كارگردان فیلم «سهم گمشده» تصریح كرد: شاید پیوند این دو ملت به همدیگر موافق منافع خیلی از افراد نباشد و به همین دلیل فیلمسازانی از جنس خود من كه مال این منقطه هستیم وظیفه داریم به مضامین منطقه خود برسیم در حالی كه متاسفانه امروز همه دارند تهرانی و مركزی فكر می‌كنند.

وی افزود: یكی از انگیزه‌های اصلی من برای ساخت «سهم گمشده» جواب به یك نیاز بود كه احساس می‌كنم تصوری كه از آن كشورها و معادلات آنها است، كاملا اشتباه است و به همین دلیل در اكران خصوصی كه در باكو داشتیم كاملا با استقبال مواجه شد.

ما اگر بخواهیم در بحث قومیت، جغرافیا و در بحث جریانات و اتفاقات تاریخی متمركز شویم شاید نتوانیم خیلی به یك نقطه مشترك برسیم ولی دین ما را می‌تواند دور هم جمع كند.

نجفی همچنین در خصوص استفاده از مفهوم عاشورا در فیلم خود، اظهار داشت: گوهر دین ما به لحاظ مفهوم ظلم‌ستیزی است و من احساس كردم مفهوم امام‌حسین(ع) در این فیلم جواب می‌دهد ضمن این كه من از كودكی علاقه قلبی به حضرت علی‌اصغر دارم و به طور كلی تمامی كاراكترهای «سهم گمشده» حاصل تجربه‌های حسی خود من است و حتی مادر این فیلم دقیقا نمادی از مادر خود من است.

وی خاطرنشان كرد: حتی در این فیلم من سعی كردم با توجه به تجربیاتی كه از قبل داشته‌ام، اجازه ندهم كه افكار و تصاویر افراد دیگری در فیلم من ظهور پیدا كند و می‌توان گفت كه «سهم گمشده» كاملا براساس تجربیات حسی و شخصی خود من ساخته شده است.

كارگردان فیلم «سهم گمشده» با اشاره به مهجور ماندن موضوع ائمه اظهار در سینمای ما ادامه داد: فیلمسازی در خصوص ائمه و امامان ما به اعتقاد من مقداری مهجور مانده است و واقعا امامان ما در سینمای ایران در غربت مانده‌اند.

نجفی با انتقاد از تعریف غلط سینمای معناگرا و دینی در سینمای ایران تأكید كرد: به اعتقاد من تصویری كه دارد از سینمای معناگرا و دینی ارائه می‌شود، تصویر غلطی است و یكسری فیلم‌هایی كه به‌شدت خنثی هستند، تحت عنوان سینمای معناگرا دارد در كشور ساخته می‌شود.

سهم گمشده

وی افزود: شما در هیچ كجای دنیا نمی‌توانید ببینید كه فیلم‌ها بی‌خاصیت باشند و بالاخره در حول یك محور خاص و یك تفكری هستند اما یك فیلم دینی چگونه می‌تواند خنثی باشد و هیچ كاركرد اجتماعی نداشته باشد؟

كارگردان فیلم «سهم گمشده» تصریح كرد: بنابراین من با این دیدگاه «سهم گمشده» را ساختم كه در آن شمایل و نشانه‌هایی از دین دیده شود، در حالی كه در لایه‌های آن كاركرد اجتماعی هم وجود دارد و در ضمن در خدمت منافع كشور من هم باشد.

نجفی تاكید كرد: منظور من از كاركرد این نیست كه بیائیم سیاست‌زده بشویم و یا به ارزش‌های انسان بی‌توجه باشیم اما ما یك مرام و آئینی داریم كه باید در خدمت آن باشیم.

وی همچنین با انتقاد از عدم پخش تیزرهای این فیلم توسط تلویزیون افزود: متاسفانه جریانی در سینمای ایران وجود دارد كه دارند ذائقه مردم را خراب می‌كنند، و شما اگر می‌بیند كه رویكردی به سمت فیلم‌های بی‌خاصیت ایجاد شده است مقصر مردم نیستند بلكه عده‌ای دارند مردم را به این سمت هدایت می‌كنند.

كارگردان فیلم «سهم گمشده» ادامه داد: من تصورمی‌كنم آنهائی كه بتوانند ملی صحبت كنند و تجربه‌های خود را در غالب كلیشه‌ها و سینمای تجاری نشان ندهند، مردم استقبال خواهند كرد، و چیزی كه در سینمای ما حلقه مفقوده است، این است كه باید سیستمی ایجاد شود تا دسترسی مردم را به این قبیل فیلم‌ها آسان كند و مسئولیت این موضوع با سیاستگذاران سینمای كشور است.

گوهر دین ما به لحاظ مفهوم ظلم‌ستیزی است و من احساس كردم مفهوم امام‌حسین(ع) در این فیلم جواب می‌دهد ضمن این كه من از كودكی علاقه قلبی به حضرت علی‌اصغر دارم و به طور كلی تمامی كاراكترهای «سهم گمشده» حاصل تجربه‌های حسی خود من است و حتی مادر این فیلم دقیقا نمادی از مادر خود من است.

نجفی تصریح كرد: به اعتقاد من فیلم‌های‌مان را باید از این وضعیت خنثی نجات دهیم و یك مقدار تنوع اقلیمی در سینمای ایران بیشتر شود چرا كه تنوع اقوام در یكپارچگی ایران اسلامی اهمیت بسیار زیادی دارد، اما متاسفانه ما از ظرفیت‌ها بومی خود به خوبی استفاده نمی‌كنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه اتفاق بدتری كه در فرهنگ ما دارد می‌افتد، این است كه ما داریم شهروند یك، دو و سه ایجاد می‌كنیم و این درست نیست، چرا كه كسانی كه دارند از تسهیلات استفاده می‌كنند اصلا نباید به خودشان اجازه بدهند كه در این دام و بند بیافتند، چرا كه مردم دارند اعتمادشان را از دست می‌دهند و دلیل این كه فیلم من در این شرایط نابرابر باید با فیلم‌های دیگر رقابت كند چیست؟

كارگردان فیلم «سهم گمشده» با تاكید بر ادامه روند ساخت فیلم‌های دینی خاطرنشان كرد: من نذر كرده‌ام كه فیلم‌هایم همه در خدمت پیوند كشورهای مسلمان، انسانیت و یك تعریف جدیدی از مواجه با ائمه‌اطهار باشد به طوری كه همه چیز را ابزاری نگاه نكنیم.

وی در خاتمه گفت: حسن نجفی در سینمای این مملكت طلبه‌ای است كه در حال تجربه‌اندوزی است اما از دوستان خواهش می‌كنم دست من تجربه‌اندوز را بگیرند چرا كه صادقانه می‌خواهم در خدمت سینمای این مملكت و فرهنگ مملكتم باشم.